Мобилно меню

За първи път: Щъркели свиха гнездо във Варненския зоопарк

В зоологическата градина се появиха първите бебета за тази година - камерунски козлета и муфлони
За първи път: Щъркели свиха гнездо във Варненския зоопарк

От екипа на Варненския зоопарк обявиха радостна новина от официалната си страница в социалните мрежи. За първи път на територията на зоологическата градина двойка щъркели по естествен начин е свила гнездо - сламка по сламка.

"С интерес наблюдаваме младата двойка как неотлъчно пази своя нов дом"

На бял свят се появиха и първите бебета във варненския зоопарк за 2023 година. Малките са от семействата на камерунските кози и муфлоните.

Продължава и кампанията за осиновяване, реализирана от зоологическата градина във Варна. Припомняме, че ако се включите в нея, не означава, че ще си отведете избраното животно вкъщи, а ще поемете грижата за него и ще имате възможност да му се порадвате когато посетите зоопарка. За осиновяване във варненската зоологическа градина се предлагат не само бебета, но и някои от възрастните животни, които все още си нямат благодетел. В специални случаи осиновителите имат право и да изберат име на питомеца в зоопарка, за чието обгрижване са решили да помогнат.

Припомняме, че тече ремонтът в сектор хищници на зоологическата градина във Варна, поради което новоприютената в края на миналата година двойка леопарди все още може да бъде видяна само онлайн.

От зоопарка в морския град съобщават и за интересен гост, който са приютили в края на зимата и началото на пролетта в езерото, което се намира в центъра на зоологическата градина.

"Голямата и непокрита площ на нашите езера често представлява интерес за мигриращи диви птици. В случая това беше Зимно бърне (Anas crecca). Красивият мъжки се засели при нас през зимния период и остана няколко месеца до началото на пролетната си миграция. Може би някои от вас са успели да го видят тактично сгушен в растителността на едно от езерата или пък нежно придружаващ една от женските ни зеленоглави патици"

Зимните бърнета са сред най-малките патици, които се срещат у нас. "Изграждането и поддържането на подходящи влажни зони може да повлияе позитивно на опазването и защитата на много видове животни. По този начин човека може да предостави подходящи местообитания за дивите видове, където те да се размножават и обитават", припомнят от зоологическата градина във Варна.

2023 © Варна е

Планират изготвянето на технически паспорти на всички 55 подлеза във Варна

Това ще даде ясна представа за състоянието им и ще може да се направи качествено планиране на ремонтите и поддръжката на всеки от тях
Планират изготвянето на технически паспорти на всички 55 подлеза във Варна

Средства за изготвяне на технически паспорти на всички 55 подлеза в града ще бъде заложени в бюджета на Община Варна за 2025 г. Това ще ни даде ясна представа за състоянието им и ще можем да планираме качествено ремонтите и поддръжката на всеки от тях. Това заяви директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов на редовната среща с фирмите, ангажирани със сметопочистването и с поддръжката на подлезите и шахтите в морската столица. В срещата се включиха заместник-кметовете инж. Пламен Китипов и Христо Рафаилов, както и общински експерти. 

Паспортизацията включва геодезическо заснемане, визуално и инструментално обследване на съоръженията, стана ясно още на срещата. Целта на геодезическото обследване е да послужи като база за последващото проектиране, а чрез обследванията да се изведат параметрите на намеса в конструкциите при провеждане на ремонтните работи, като се дадат насоки за прилагане на подходящи методи за изпълнението им. 

Резултатите от измерванията ще дадат на предварителен етап количествата на необходимите групи възстановителни дейности по отделните елементи на конструкцията на подлезите, които по късно ще се прецизират. Въз основа на обследването може да се изготви и експертно становище за сеизмичната осигуреност на всяко от съоръженията. 

По време на срещата беше докладвано, че 80% от шахтите в район „Одесос“ са почистени в хода на есенната кампания, а в момента дейностите се извършват и в район „Приморски“. Работи се и по сигнали на граждани. Голямо препятствие за работниците на фирмата по поддръжка се оказват капаците на шахтите, които на много места са заварени, за да не бъдат вандализирани или откраднати. Така те не могат да бъдат отворени за почистване и проверка. Беше обсъдено да се въведе употребата на капаци от полимербетон, които трудно могат да бъдат повредени и не е нужно да бъдат захващани допълнително. 

Обсъдено беше и използването на т.нар. прахосмукачки за листа през есенния сезон. За да избегнем събирането на листата в пластмасови чували, сме предвидили поставянето на 50 „бобри“ (метални контейнери с вместимост 1,2 куб. м), които ще бъдат разпределени в петте варненски района, посочи заместник-кметът по екологията Христо Рафаилов. Той допълни, че контейнерите са с голяма вместимост, ще събират значително количество листна маса и ще се обслужват от камион с преса, което ще увеличи капацитета им. 

2024 © Варна е