Мобилно меню

Заради очаквани бури: Спешно чистят шахти и режат сухи клони и дървета във Варна

Общината е стартирала подготовка за есенно-зимния период
Заради очаквани бури: Спешно чистят шахти и режат сухи клони и дървета във Варна

Кметът на Варна Благомир Коцев е разпоредил спешни действия за почистване на шахтите и за отстраняване на сухи дървета и клони, предвид краткосрочните прогнози за гръмотевични бури. Предстои ново възлагане за почистването на шахтите в града. Фирмата-изпълнител е заявила готовност да изпълни необходимите мерки заради листопадния период и преди обилните дъждове през есента.

Във връзка с предстоящото влошаване на метеорологичните условия, Коцев изиска районните администрации приоритетно да се заемат с резитба на сухи клони и опасни дървета.

Община Варна започна подготовката за предстоящия есенно-зимен период, по време на който могат да се очакват проливни дъждове и силни ветрове. Кметът Благомир Коцев възложи на дирекция "Екология и опазване на околната среда" (ЕООС) предприемане на навременни мерки и обстоен доклад за състоянието на отводнителните (охранителните) канали, деретата, канавките и водостоците на територията на общината. Целта е осигуряване на нормалната им проводимост още преди настъпването на дъждовния сезон.

Предстои изготвянето на интерактивна карта с единна база данни, върху която да бъде обозначено конкретно какви дейности се извършват или предстои да бъдат извършени.

Прави се анализ на необходимите средства за дейностите, касаещи екологията, до края на календарната година.

Община Варна ежегодно извършва дейности по контрол и осигуряване проводимостта на около 70 участъка от отводнителни (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци. Преди възлагане на дейностите по почистването се извършват огледи на място - по цялото протежение на водните обекти, за да се прецени състоянието им. При огледите се преценяват конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, като почистване от битови и растителни отпадъци, суха и паразитна растителност, наноси и земни маси.

Осъществява се стриктен контрол преди, по време и след почистването. Проверките и огледите на място се извършват от еколозите от Община Варна и инспекторите “Екологичен контрол” от районните и кметски администрации. Общинските служители извършват периодичен контрол и проверки на място при постъпване на сигнали за замърсяване на деретата и градските площи и налагат глоби, за които Рафаилов посочи, че са нараснали до десет пъти в сравнение със същия период на миналата година.

Последното обстойно почистване на обектите е било в периода септември 2023 г. – февруари 2024 г. Предстои възлагане на ново почистване и поддържане на участъци от канали, дерета и водостоци на територията на Община Варна.

От Дирекция "Екология и опазване на околната среда" призовават гражданите да не изхвърлят отпадъци в канализационната мрежа, отводнителните (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци, да опазват от замърсяване водите, прилежащите им зелените площи и околната среда.

Подготвя се премахването на дънери и засаждането на нови дървета на мястото на изсъхналите и отстранените по пешеходната зона и централната част на града. Изискването на кмета е те да бъдат достатъчно укрепнали, за да е сигурно, че ще се вкоренят, да се съобразят сезонът и видовете, както и да се упражнява стриктен контрол върху поддръжката им през годините.

2024 © Варна е

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ