Мобилно меню

Заради очаквани бури: Спешно чистят шахти и режат сухи клони и дървета във Варна

Общината е стартирала подготовка за есенно-зимния период
Заради очаквани бури: Спешно чистят шахти и режат сухи клони и дървета във Варна
535

Кметът на Варна Благомир Коцев е разпоредил спешни действия за почистване на шахтите и за отстраняване на сухи дървета и клони, предвид краткосрочните прогнози за гръмотевични бури. Предстои ново възлагане за почистването на шахтите в града. Фирмата-изпълнител е заявила готовност да изпълни необходимите мерки заради листопадния период и преди обилните дъждове през есента.

Във връзка с предстоящото влошаване на метеорологичните условия, Коцев изиска районните администрации приоритетно да се заемат с резитба на сухи клони и опасни дървета.

Община Варна започна подготовката за предстоящия есенно-зимен период, по време на който могат да се очакват проливни дъждове и силни ветрове. Кметът Благомир Коцев възложи на дирекция "Екология и опазване на околната среда" (ЕООС) предприемане на навременни мерки и обстоен доклад за състоянието на отводнителните (охранителните) канали, деретата, канавките и водостоците на територията на общината. Целта е осигуряване на нормалната им проводимост още преди настъпването на дъждовния сезон.

Предстои изготвянето на интерактивна карта с единна база данни, върху която да бъде обозначено конкретно какви дейности се извършват или предстои да бъдат извършени.

Прави се анализ на необходимите средства за дейностите, касаещи екологията, до края на календарната година.

Община Варна ежегодно извършва дейности по контрол и осигуряване проводимостта на около 70 участъка от отводнителни (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци. Преди възлагане на дейностите по почистването се извършват огледи на място - по цялото протежение на водните обекти, за да се прецени състоянието им. При огледите се преценяват конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, като почистване от битови и растителни отпадъци, суха и паразитна растителност, наноси и земни маси.

Осъществява се стриктен контрол преди, по време и след почистването. Проверките и огледите на място се извършват от еколозите от Община Варна и инспекторите “Екологичен контрол” от районните и кметски администрации. Общинските служители извършват периодичен контрол и проверки на място при постъпване на сигнали за замърсяване на деретата и градските площи и налагат глоби, за които Рафаилов посочи, че са нараснали до десет пъти в сравнение със същия период на миналата година.

Последното обстойно почистване на обектите е било в периода септември 2023 г. – февруари 2024 г. Предстои възлагане на ново почистване и поддържане на участъци от канали, дерета и водостоци на територията на Община Варна.

От Дирекция "Екология и опазване на околната среда" призовават гражданите да не изхвърлят отпадъци в канализационната мрежа, отводнителните (охранителни) канали, дерета, канавки и водостоци, да опазват от замърсяване водите, прилежащите им зелените площи и околната среда.

Подготвя се премахването на дънери и засаждането на нови дървета на мястото на изсъхналите и отстранените по пешеходната зона и централната част на града. Изискването на кмета е те да бъдат достатъчно укрепнали, за да е сигурно, че ще се вкоренят, да се съобразят сезонът и видовете, както и да се упражнява стриктен контрол върху поддръжката им през годините.

2024 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна