Мобилно меню

Засилват контрола срещу вандалските прояви във Варна

Монтирането на 2 000 камери за видеонаблюдение предстои в началото на следващата година, до тогава ще има засилено полицейско присъствие на ключови места в града
Засилват контрола срещу вандалските прояви във Варна

Посегателства и кражби са основната причина за неработещото осветление на територията на общината, като това е валидно за 95% от случаите, подчертават от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към община Варна. По време на работна среща във връзка с ограничаване на вандалските посегателства върху общинско имущество, експертите по енергоснабдяване на общински обекти отчетоха, че от двете страни на бул. „Васил Левски“ от кръговото кръстовище на автогарата до кръговото кръстовище на ул. „Девня“ са разбити разпределителните кутии на всички стълбове, а захранващите кабели са прекъснати. За да бъде възстановено захранването, е необходимо да се изкърти асфалтовата настилка в радиус поне от един метър около стълба и след това да се възстанови, което е сериозна загуба на средства за общината. 

Друг проблем дирекцията среща в два микрорайона на район „Младост“, където до два дни след пускането на осветлението, кабелите отново липсват. Експертите алармираха и за посегателствата върху подлезите, в които през миналата година осветлението е възстановявано на три пъти за сметка на общината и само седмица по-късно отново е прекъсвано заради кражба. 

Участниците в срещата се обединиха около мнението, че видеонаблюдението на критичните места ще намали драстично посегателствата върху общинската инфраструктура. Проблемът е, че заложеното в бюджета инсталиране на 2 000 камери и включването им в единна система може да стане факт най-рано в началото на следващата година. Дотогава да се засили контролът чрез полицейските патрули и служителите на сектор „Общинска полиция“ и да зачестят проверките на пунктовете за изкупуване на цветни метали, решиха участниците в срещата.

Директорът на Регионалния инспекторат по образованието Ирена Радева пое ангажимент до средата на месец април директорите на училищата също да дадат своите предложения как могат да се включат в превантивните дейности чрез външните камери по сградите и предвид на факта, че голям процент от вандалските прояви са дело на ученици.

2024 © Варна е

Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Специалната церемония се състоя в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември
Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Кметът на Варна награди най-изявените варненски доброволци за 2024 година. Те получиха отличията си на специална церемония в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември.

Наградите бяха разпределени в осем категории. Отличените бяха определени от представителите на доброволческите неправителствени организации, които работят активно на територията на община Варна. Тази година беше отбелязан приносът и на младежи от други държави, както и работата на доброволци над 29-годишна възраст (каквато е горната възрастовата граница за младежи).

В категория "Доброволчески вдъхновител" наградата си поделиха Кармен Рондо и Амандин Адам от Алианс Франсез – Варна. В категория "Най-най-най доброволец" наградата бе присъдена на Венета Георгиева от фондация "Европа". С "Младо доброволческо сърце" беше наградена Нели Радева от Областен съвет на Български червен кръст.

Наградата за изключителен принос беше присъдена на Васил Ставрев от Организацията на българските скаути. В категория "Слънчев доброволец" беше отличена Вера Петрова от Младежка доброволческа служба.

"Най-отдаден доброволец" тази година е Десислава Георгиева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, а "Специален доброволец" е Дуня Павлович от сдружение "За теб". Кремена Вършилова от фондация "Социалната чайна" е "Доброволец без граници" за 2024 година.

"Благодарим ви за ентусиазма и добрата работа през годината – тя е важна за нас не само като община, а и като общество. Без вас нямаше да можем да се справим с много от предизвикателствата през изминалата година. Разчитахме на вашата отдаденост, лично видях какво означава дейността на доброволците при различни критични ситуации и бедствия. Затова можем да наречем доброволчеството най-възвишената работа – когато човек не очаква никаква благодарност осен личното удовлетворение", отбеляза кметът Коцев при своя поздрав към отличените и техните организации.

Сред активните доброволчески организации във Варна са Младежка доброволческа служба, Европейски корпус за солидарност, сдружение "За теб", Алианс Франсез – Варна, фондация "Социалната чайна", Организацията на българските скаути, фондация "Европа", сдружение "Няма невъзможни неща", морски клуб "Приятели на морето", сдружение "Гаврош", Български младежки червен кръст, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Велоклуб "Устрем", сдружение "Алтернативно пространство".  

    

На тазгодишната церемония, организирана от представителните доброволчески НПО и общинския отдел "Младежки дейности", присъстваха още заместник-кметът Павел Попов, представители на Министерство на младежта и спорта, общински съветници. Подобен празник се организира за първи път от началото на пандемията от COVID-19.

Международният ден на доброволеца - 5 декември, за първи път се чества през 1985 г. по инициатива на ООН.

Тогава световната организация приканва правителствата и неправителствените организации във всички страни да изкажат уважението и благодарността си към доброволците и да дадат по-голяма гласност на дейността им.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна