Мобилно меню

60% ръст на кибератаките през втората половина на 2022-ра

Българи са засегнати от 14% от набезите на хакери в световен мащаб
60% ръст на кибератаките през втората половина на 2022-ра

Заплахите от кибератаки - фишинг и заразени имейли, са се увеличили с 60% през последната половин година. Това показва докладът на една от компаниите за киберзащита, като данните са валидни за целия свят, отбелязва БНТ.

За България - в рамките само на тази година редица български институции пострадаха от хакерски атаки. Такава блокира работата на "Български пощи" и последваха уволнения. Хакери атакуваха сайтове на институции, включително на Министерския съвет, президентството и други служби и институции.

Прогнозите в световен мащаб показват, че през следващата година щетите при изтичането на данни след хакерски атаки ще стигнат 5 милиона долара.

"За тези пет минути са се появили около 20 000 нови заплахи за нечий компютър, за нечии данни. Зловредни софтуери сега се опитват да вземат паролата на някого и да пробият в неговата база с данни", казва Кандид Уест, експерт по киберзащита.

Очевидно кибератаките не спират през празничните дни, а България става все по-желана цел.

"Забелязваме, че атаките към България са на осмо място по честота. Близо 14% от всички кибератаки в света засягат именно българи", каза Кандид Уест.

В някои от случаите атаката успява да пробие до мястото, в което се съдържат всички снимки, документи, имейли и важна информация, която човек пази на едно място - в т.нар. облачно пространство.

"Може да разполагат с всичките ви онлайн данни. И може да се наложи да си платите, за да си ги получите обратно. Ако паролата ви е слаба, ако отварят линкове от съмнителни имейли, ако вярват на сайтове, които много приличат на сайт на официална институция, но не са и единственото, което правят е да откраднат паролата ви - вие сте в един от капаните. Следва изнудване или пък използване на данните, които са откраднали, за да могат с тях да стигнат до други хора. Едно от класическите последствия включва пари, разбира се. Да използват кредитната ви карта, за да си купят телефон например. Сметката ще е за вас, телефонът ще си е за тях", казва Кандид Уест.

Една от първите спирачки на всичко това е както винаги личната защита - достатъчно добра парола и малко здравословно недоверие към съмнителни сайтове и имейли.

"Когато шофирате си слагате колана, разчитате, че имате добри спирачки. Да, това може и да не ви предпази в 100% от случаите, но знаете, че не бива да неглижирате тази защита", казва Уест.

Само в навечерието на празниците хиляди нови заплахи са тръгнали към своята нова цел. Сценариите са същите и в опитите за измама няма иновация. Но очевидно все още работят.

2023 © Варна е / Източник: БНТ

3 години лишаване от свобода за грабеж на телефон от дете

Извършителят ще изтърпи наказанието при първоначален строг режим
3 години лишаване от свобода за грабеж на телефон от дете

Три години лишаване от свобода прие да търпи 30 годишен мъж, който при условията на опасен рецидив, извършил грабеж, за който употребил сила. Наказанието ще бъде изтърпяно при първоначален строг режим.

Делото приключи още в първото заседание. Пред Варненския окръжен съд беше представено за одобрение споразумение, постигнато между прокуратурата и подсъдимия. Чрез него страните приеха за безспорно установено, че мъжът е извършил грабежа, за който се изправя пред съда. Той заяви, че е подписал доброволно споразумението и е наясно с последиците от него. Възстановил е и направените щети от престъплението в размер на 736 лева.

Съдът одобри споразумението, след като прецени, че то не противоречи на закона и морала.

Лицето е многократно осъждано, основно за престъпления срещу собствеността.

На 11 март 2025 година, 14-годишно момиче вървяло по улицата и разговаряло по мобилния си телефон със своята майка. В гръб я приближил мъж, който издърпал апарата от ръката ѝ и избягал. Намиращи се в близост хора се опитали да помогнат на момичето, но не успели да проследят нападателя.

Чрез инсталираното приложение за родителски контрол на телефона на детето, майката съдействала на полицейския екип да установи местонахождението на нападателя. Веднага след грабежа, той се опитал да остави в заложна къща телефонния апарат, но бил арестуван на място от полицейски екип.

Одобреното от съда споразумение е окончателно и има последиците на влязла в сила присъда.

2025 © Варна е