Мобилно меню

Ученици посетиха лаборатория за изследване на наркотични вещества

Младежите бяха допуснати и до служебни помещения на Главната дирекция за борба с организираната престъпност
Ученици посетиха лаборатория за изследване на наркотични вещества

Практически тренинг на ученици, обучители на връстници по превенция на употребата на психоактивни вещества, бяха направени от експерти от ГД „БОП“ и Агенция „Митници“. Посещението е организирано от дирекция „Превенции“, Община Варна и Общинския съвет по наркотичните вещества – Варна по повод „10 октомври – Световен ден на психичното здраве“.

Доброволците бяха допуснати до служебните помещения на ГД „БОП“ и лабораторията за изследване на наркотични вещества на Агенция „Митници“. По време на посещението те научиха много за структурата и функциите на двете институции, планирането и реализирането на полеви операции, процедурите за установяване на наркотични вещества и задържане на правонарушители. 

Интерес предизвика демонстрацията с полицейско куче за откриване на наркотици и задържане на лице. 

В лабораторията на Агенция „Митници“ доброволците имаха възможност да наблюдават различните методи на анализ и установяване както на наркотични вещества, забранени от закона, така и установяване на нови видове вещества, за които предстои включване в забранителните списъци.

 

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Доживотен затвор получи подсъдим за убийството на бившата си съпруга

Бракът им бил разтрогнат, но той продължавал да я притеснява, включително със закани за убийство, правел опити за физическа саморазправа с нея и децата им
Доживотен затвор получи подсъдим за убийството на бившата си съпруга

Апелативният съд измени присъда на Окръжен съд – Добрич като увеличи наказанието, определено на подсъдим за убийство, от лишаване от свобода за 18 години на доживотен затвор. Фаредин А. е признат за виновен в това, че на 28 декември 2021 година, в Тервел, умишлено умъртвил бившата си съпруга Аше А. Деянието е извършено по особено мъчителен начин, с особена жестокост и в условията на домашно насилие. Той е осъден да заплати на гражданския ищец сумата от 200 хиляди лв. - обезщетение за неимуществени вреди. Присъдата бе обжалвана от частния обвинител с доводи за несправедливост на санкцията и искане за увеличаване на наказателната репресия.

Фаредин системно злоупотребявал с алкохол и играел хазарт, което влошило отношенията със съпругата му. Жената била подлагана на физически и психически тормоз. Бракът бил разтрогнат, но бившият ѝ партньор продължавал да я притеснява, включително със закани за убийство, правел опити за физическа саморазправа с нея и децата им. Районният съд в Тервел издал заповед, с която задължил бащата да се въздържа от домашно насилие спрямо дъщеря си и му забранил да я доближава. Фаредин нарушил заповедта и му била наложена глоба. Издадена била и заповед за незабавна защита и решение на Районния съд с нови мерки за защита – този път спрямо Аше А.

На 28 декември 2021 г. сутринта той пресрещнал на улицата бившата си съпруга с настояване на бъдат заедно. Тя му отказала под предлог, че има приятел. Мъжът ѝ нанесъл многократни удари в главата с парче бетон. Свидетелка прекратила нападението. Подсъдимият се укрил. Междувременно била установена смъртта на Аше. Вечерта извършителят бил задържан. Съдебно-медицинската експертиза сочи като причина за смъртта многофрагментно счупване на черепните кости и разкъсване на главния мозък.

Въззивната инстанция прие за правилна преценката на първостепенния съд, че деянието е извършено с особена жестокост, по особено мъчителен начин и в условията на домашно насилие. Подсъдимият е нанесъл по пострадалата множество удари със значителна сила и те са довели до тежката черепно-мозъчна травма. Проявата е била особено мъчителна за жертвата и характеризира дееца като особено жесток. Броят на ударите, силата и насочеността им към жизнено важни органи, използваният бетонов къс показват, че деецът е целял настъпването на смъртта, което обуславя наличието на пряк умисъл. Доказано е и упражненото физическо, емоционално и психическо насилие към бившата му съпруга.

При определянето на наказанието, Апелативният съд взе предвид предходно осъждане, за което подсъдимият е бил реабилитиран и присъда за закана с убийство, за която няма реабилитация. Последното бе добавено от въззивната инстанция към отегчаващите отговорността обстоятелства. Съдебното минало на Фаредин А. сочи извършването на тежки престъпления срещу личността.

Деянието - предмет на настоящото производство разкрива негативна градация в асоциалното му поведение и престъпната му дейност в продължение на дълги години, белязани с упражняван системен психически, физически и емоционален тормоз спрямо пострадалата и собствената му дъщеря. „Ежедневните навици, характеризиращи се със злоупотреба на алкохол, наркотични вещества, хазартна зависимост определят подсъдимия като личност с липсващи трудови, социални и морални ценности, неосъзнаваща последиците от собственото поведение. Това разкрива високата  обществена опасност на личността му“, се заключава в съдебното решение.

Апелативният съд прецени, че присъденото от първата инстанция наказание е сериозно занижено и е нужно да се увеличи на доживотен затвор, като така ще се удовлетвори критерият за справедливост, заложен от законодателя. Решението подлежи на обжалване пред ВКС. 

2024 © Варна е