Мобилно меню

Бивш тютюнев склад се прероди в пространство за събития “Никотеа – склад за култура”

Наследниците на последния собственик, на тази емблематична сграда във Варна, са решили тютюневият склад да запази името си от онези времена, но да се превърне в място за провеждане на широк кръг от културни събития
Бивш тютюнев склад се прероди в пространство за събития “Никотеа – склад за култура”
2806

На 25 март, Благовещение, една от емблематичните сгради във Варна от началото на XX век, която е служила като склад за съхранение и преработка на тютюн, оживя като “Никотеа – склад за култура”. Откриването на новото пространство за провеждане на широк спектър събития - концерти, изложби, конференции, семинари, обучения и обмяна на идеи, започна с водосвет за здраве, отслужен от отец Дончо от Варненската и Великопреславска Митрополия.

Удовлетворение от трансформацията на мястото и пожелания за успехи към фамилия Дипчикови - хората, по чиято инициатива Варна ще има своето ново място за организиране на събития, отправиха Изабела Иванова – зам. областен управител на Областна администрация Варна и Коста Базитов.

По време на събитието варненски художници предоставиха платната си в благотворителна изложба в подкрепа на кампанията "Плувай с мен" за подпомагане на тренировки на деца с увреждания от Варна. Изложбата и авторите бяха представени от художниците Красен Бербенков и Георги Кенаров.

Гостите на събитието бяха запознати с историята на една от най-големите за времето си сгради във Варна, проектирана през 1923 година от архитект Антон Франгя по поръчка на строителния предприемач Нико Станков. За разлика от съдбата на други тютюневи складове в Европа, които днес са се превърнали в търговски центрове, жилищни и хотелски сгради, наследниците на последния собственик на тази емблематична сграда във Варна са решили тютюневият склад да запази името си от онези времена но да бъде място за провеждане на широк кръг от събития.

„За мен най-важно е да се запазят ценностите за бъдещите поколения“ каза при откриването Христо Дипчиков. И допълни:

"Затова след като си възвърнахме собствеността на дядо ми, не се поблазних да продам полуразрушената сграда в сърцето на Варна, а вложихме много усилия, енергия и средства, за да създадем "Никотеа – склад за култура".

Вечерта бе гарнирана с изпълнения на китара на талантливия млад варненец, носител на Гран при и Първи награди от национални и международни конкурси Симеон Дечев и виртуозни клавирни шедьоври на Теодор Беломъжов.

"Никотеа – склад за култура" се намира в град Варна, на ул. "Никола Кънев" 1.

2024 © Варна е / снимки: “Никотеа – склад за култура”

Черноморската паеля на Ник е в ТОП 12 на световното първенство

Победител в кулинарната надпревара по приготвяне на паеля стана шеф Джо Падила от Пуерто Рико, следван от представителите на Колумбия и Япония
Черноморската паеля на Ник е в ТОП 12 на световното първенство

През изминалата седмица приключи Световното първенство по приготвяне на паеля във Валенсия, Испания. На 20 септември, на пристанището в третия по големина град в Испания, известен като първоизточника на най-популярното испанско ястие, топ готвачи от цял свят премериха сили, за да излъчат победителя за 2024 година. Това е шеф Джо Падила от Пуерто Рико. Той е опитвал 3 пъти да достигне до финалите, като едва през тази година опитите му са дали резултат. В челната тройка се класираха представителите на Колумбия и Япония.

Част от условията са били да бъде представена авторска рецепта за паеля.

Българският представител Николай Тодоров – Ник, представи пред журито своя идея - Черноморска паеля.

"Продуктите за тази рецепта са изцяло от Черно море и региона. Доставката до Валенсия на пресни морски продукти беше сложна, но с доста перипетии успяхме.

Журито и медиите, които опитаха моята паеля останаха приятно изненадани и впечатлени.

Рапанът беше сред основните ми продукти, а сушеният ватос една от пазените тайни"- сподели Николай Тодоров след завръщането си в България.

"Прекарахме цяла седмица в компанията на уникални готвачи от 4 континента. Програмата ни беше впечатляваща и включваше мастър класове, демонстрации, посещения на емблематични места за испанската кулинария, срещи с атрактивни личности. За мен и асистента ми, това участие се оказа много повече от приключение.

За България, успехът е огромен.

Нашата страна вече е на картата на това кулинарно състезание и български представители ще могат да се включват и занапред" - допълва първият български участник в престижният форум.

Представителите на страните финалисти бяха във Валенсия от 17 до 22 септември, а финалното готвене, по време на което всички участници едновременно приготвят своите ястия, е организирано в световния ден на (World Paella Day) - 20 септември. Уменията и вкусовите качества на приготвената от всеки един финалист паеля са оценени от жури, в състава на което са включени предходни победители, кулинарни експерти, емблематични готвачи, като страната домакин Испания е имала право само да излъчи представител в журито, без да има участник в състезанието. Освен българския представител Николай Тодоров – Ник, в състезанието са се включили още участници от Мексико, Перу, Франция, ОАЕ, Италия, Китай, Ирландия и Румъния.

Надпреварата датира от 2017 година, а организаторите подчертават, че с всяка изминала година интересът от участници, спонсори и публика се увеличава.

2024 © Варна е