Мобилно меню

70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров при посещение в Белослав
70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров и директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) инж. Явор Димитров посетиха Белослав, където е обявено частично бедствено положение след обилните валежи в района.

Градът попада в район със значителен потенциален риск от наводнение. Районът е определен с риск за дъждовно-поройно наводнение и се залива при моделирани сценарии, в които са посочени периоди на повторяемост от 20, 100 и 1000 години.

Министър Димитров, директорът на БДЧР Явор Димитров и експерти провериха изпълнението на действията по почистване и възстановяване на засегнатите от обилните валежи места на територията на общината. Огледът показа, че се взимат необходимите мерки за преодоляване на негативните последици от наводнението в района на Белослав.

"70% от наблюдаваните участъци на отводнителната инфраструктура в България попадат в най-рисковата категория и застрашават живота и имуществото на хората", коментира в Белослав министърът на околната среда и водите Петър Димитров, цитиран от БНТ.

Според министър Димитров е необходимо отводнителната инфраструктура на страната да започне да отговаря и на съвременните климатични условия. В момента инфраструктурата се справя с количества валежи, които са заложени за 70-те години на миналия век.

Министър Петър Димитров похвали общинската администрация в Белослав, която добре си е вършила работата при почистването на отводнителните канали и благодарение на това щетите от водното бедствие в града са минимални, въпреки че са паднали 100 литра на квадратен метър дъжд. В момента голяма част от пострадалите участъци в Белослав са почистени.

2024 © Варна е / снимки: Министерство на околната среда и водите

Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Предложението към директора на институцията ще е за одобряване на инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" 
Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Експертният екологичен съвет към РИОСВ - Варна взе решение да предложи на директора на РИОСВ - Варна одобряване на  инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" с техническа инфраструктура – повишаващи подстанции и съоръжения за присъединяване и съхранение на електрическа енергия" в поземлени имоти в землищата на селата Добротич, Есеница, Искър, Изворник, Михалич, в община Вълчи дол, област Варна.

На заседанието присъстваха кметът на Община Вълчи дол и кметовете на населените места, съобщават от пресцентъра на РИОСВ.

В процеса на изготвяне на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) са проведени консултации със заинтересованите страни и засегнати лица: представители на обществеността от Община Вълчи дол и кметствата на селата: Добротич, Михалич, Калоян, Изворник, Искър и Есеница, както и представители на отговорните институции и научната общност - РИОСВ-Варна, РЗИ-Варна, БДЧР-Варна, БДДР-Плевен, Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" - София, Регионален исторически музей-Варна, Национален институт за недвижимо и културно наследство, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, "ЕСО" ЕАД, Министерство на вътрешните работи, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" и РД "Пожарна безопасност и защита на населението" - Варна. 

Предстои последният етап от процедурата - директорът на РИОСВ – Варна да определи Решение по ОВОС за инвестиционното намерение, което ще бъде публикувано на интернет страницата на инспекцията. 

2025 © Варна е