Мобилно меню

70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров при посещение в Белослав
70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров и директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) инж. Явор Димитров посетиха Белослав, където е обявено частично бедствено положение след обилните валежи в района.

Градът попада в район със значителен потенциален риск от наводнение. Районът е определен с риск за дъждовно-поройно наводнение и се залива при моделирани сценарии, в които са посочени периоди на повторяемост от 20, 100 и 1000 години.

Министър Димитров, директорът на БДЧР Явор Димитров и експерти провериха изпълнението на действията по почистване и възстановяване на засегнатите от обилните валежи места на територията на общината. Огледът показа, че се взимат необходимите мерки за преодоляване на негативните последици от наводнението в района на Белослав.

"70% от наблюдаваните участъци на отводнителната инфраструктура в България попадат в най-рисковата категория и застрашават живота и имуществото на хората", коментира в Белослав министърът на околната среда и водите Петър Димитров, цитиран от БНТ.

Според министър Димитров е необходимо отводнителната инфраструктура на страната да започне да отговаря и на съвременните климатични условия. В момента инфраструктурата се справя с количества валежи, които са заложени за 70-те години на миналия век.

Министър Петър Димитров похвали общинската администрация в Белослав, която добре си е вършила работата при почистването на отводнителните канали и благодарение на това щетите от водното бедствие в града са минимални, въпреки че са паднали 100 литра на квадратен метър дъжд. В момента голяма част от пострадалите участъци в Белослав са почистени.

2024 © Варна е / снимки: Министерство на околната среда и водите

Мартеница дълга 1816 метра изплетоха във Ветрино

В нейната изработка са участвали близо 300 жители на общината от всички възрасти
Мартеница дълга 1816 метра изплетоха във Ветрино

Близо 300 жители на община Ветрино от всички възрасти се включиха в инициативата за изплитането на "Най-дългата мартеница". Стартът на празничната проява беше даден от представители на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните във Ветрино и Българския Младежки червен кръст в общината, подкрепени от БМЧК-Варна.

Щафетата с белия и червения конец тръгна от ДГ "Васил Левски", след което бе предадена на момчетата и момичетата от БМЧК-Ветрино, които пък от своя страна разпънаха мартеницата до НЧ "Просвета-1905". Оттам усуканата нишка мина през ръцете на членовете на Пенсионерския клуб във Ветрино, учениците от СУ "Христо Ботев", служителите на Общинската администрация, Общинския съвет, Общинската служба Земеделие, ДСП-Провадия филиал Ветрино, ИРМ-Ветрино към ДБТ-Вълчи дол, граждани и гости.

Събитието се превърна в празник с много настроение, а получената мартеница се оказа дълга точно 1816 метра.

Да са румени и засмени пожела на всички участници кметът на община Ветрино д-р Димитър Димитров, който връчи грамоти за участие и пожела тази инициатива да се превърне в традиция. От МКБППМН-община Ветрино всички получиха тениски и шапки с призива, да кажем "Да" на приятелството".

2025 © Варна е / снимки: община Ветрино