Мобилно меню

Активизиране на морския транспорт между България и Турция обсъдиха във Варна

Областният управител Андрияна Андреева бе домакин на първото официално посещение на генералния консул на Турция в морската столица
Активизиране на морския транспорт между България и Турция обсъдиха във Варна

Домакин на първото официално посещение във Варна на генералния консул на Турция в България Толга Оркун бе областният управител Андрияна Андреева. 

Андрияна Андреева представи на своя гост най-важните акценти от социалното, икономическото, образователно и културно развитие на 12-те общини от Област Варна, а Толга Оркун заяви желанието да засили икономическите връзки между двете държави и да привлече още инвестиции в региона. Двамата споделиха задоволство от традициите в доброто икономическо, търговско и културно сътрудничество между България и Турция.

Толга Оркун, чиито корени са свързани с България, е дипломат от кариерата с 26 години опит на генерален консул в Гърция, в Холандия, в Италия и в Ирак. В разговора си с професор Андреева той заяви, че развитието на икономическото и търговското сътрудничество между България и Турция ще бъде в основата на неговата работа. Освен привличането на големи инвеститори и повишаване благосъстоянието на хората, за дипломата ще бъде важна и подкрепата за бизнеса на обикновените жители, които развиват свой малък бизнес. В тази връзка генералният консул ще търси задълбочаване на взаимодействието между Търговските и Занаятчийските камари на двете държави.

Андрияна Андреева подкрепи още една от задачите, които Толга Оркун е поставил пред своя екип, а именно възстановяването на морската връзка между Варна и Истанбул и активизиране на морския транспорт между нашите страни. Дипломатът представи параметрите на един бъдещ Меморандум за сътрудничество между Турция, България и Румъния. Той може да обхване дейности за почистването на Черно море от мини, проблем, който възникна с военния конфликт между Русия и Украйна.

„ Едно чисто и по-сигурно море е гарант за добър икономически, търговски и туристически обмен между държавите в региона“ подчерта дипломатът и добави: „Опитвам се да убедя моята страна, че бъдещото икономическо развитие между нашите държави може да бъде и на основата на по-активен морски транспорт“.

В разговора двете страни се съгласиха, че паралелно с икономическите връзки между България и Турция, от значение ще бъде и продължаването на културното сътрудничество. Андрияна Андреева адмирира намеренията на Толга Оркун да популяризира богатото фолклорно наследство и традиции на Област Варна в своята родина. Тя представи на своя гост картините от изложбата „Бъдещето на моя град“ на децата от Област – Варна. На финала на срещата двамата излязоха с единно становище, че културният обмен между България и Турция трябва да се задълбочи, защото е най-прекият път към добросъседство, към отличните приятелски връзки и разбирателство между страните.

2024 © Варна е / снимка: Областна администрация – Варна

Динамично лято: След престой в планината, черният леопард тръгна към морето

Областна управа свика кризисен щаб, заради постъпили сигнали, че хищникът е забелязан във Варненско
Динамично лято: След престой в планината, черният леопард тръгна към морето

Заседание на Временния кризисен щаб се проведе в Областна администрация-Варна по повод сигнали на граждани, че е възможно присъствие на черен леопард на територията на две общини от област Варна. Заседанието бе ръководено от от заместник областния управител Айрие Ибрямова.

Свикването на щаба се наложи по настояване на директора на ОД на МВР – Варна, старши комисар Красен Торимацов, който съобщи, че на 10 юли ловна камера, поставена край с. Снежина (общ. Провадия), е заснела животно, наподобяващо черна пантера.

Шест дни по-късно – на 16 и 17 юли – жители на с. Караманите (общ. Вълчи дол) също са наблюдавали черно животно от разстояние и са предоставили снимки от мобилен телефон.

В момента 12 ловни камери наблюдават ловните полета в района на Провадия.

Представителите на районните управления на МВР в Провадия и Вълчи дол съобщиха пред щаба, че са провели наблюдения, разговори с ловци, животновъди и гъбари, но не са открити следи от животното, включително около реки и водоеми.

Кметовете на двете общини настояха сигналите на гражданите да бъдат внимателно анализирани от експерти, които да потвърдят вида на наблюдаваното животно.

Представителят на РИОСВ-Варна, който се включи в съвещанието на Кризисния щаб, напомни, че въпросното животно не попада сред защитените по Закона за биологичното разнообразие, но като дива котка ловът му е ограничен съгласно чл. 21 от Закона за защита на дивите животни.

Инж. Тодор Гичев, директор на Районната дирекция по горите, предложи засилване на превантивното наблюдение с участие на ловци, служители на МВР и представители на общините. Животновъдите и стопаните трябва да бъдат насърчени да съобщават навременно на тел. 112 за изчезнали животни, включително домашни.

За по-добра координация, инж. Десислава Димитрова – началник на РЦ 112 – Варна, предложи разширяване на кръга от институции, които да получават информация при подобни сигнали. Данните ще бъдат споделяни с ОД на МВР – Варна, всички общини в областта, Изпълнителна агенция по горите, РИОСВ – Варна и Областна администрация Варна.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна