Мобилно меню

Активизиране на морския транспорт между България и Турция обсъдиха във Варна

Областният управител Андрияна Андреева бе домакин на първото официално посещение на генералния консул на Турция в морската столица
Активизиране на морския транспорт между България и Турция обсъдиха във Варна

Домакин на първото официално посещение във Варна на генералния консул на Турция в България Толга Оркун бе областният управител Андрияна Андреева. 

Андрияна Андреева представи на своя гост най-важните акценти от социалното, икономическото, образователно и културно развитие на 12-те общини от Област Варна, а Толга Оркун заяви желанието да засили икономическите връзки между двете държави и да привлече още инвестиции в региона. Двамата споделиха задоволство от традициите в доброто икономическо, търговско и културно сътрудничество между България и Турция.

Толга Оркун, чиито корени са свързани с България, е дипломат от кариерата с 26 години опит на генерален консул в Гърция, в Холандия, в Италия и в Ирак. В разговора си с професор Андреева той заяви, че развитието на икономическото и търговското сътрудничество между България и Турция ще бъде в основата на неговата работа. Освен привличането на големи инвеститори и повишаване благосъстоянието на хората, за дипломата ще бъде важна и подкрепата за бизнеса на обикновените жители, които развиват свой малък бизнес. В тази връзка генералният консул ще търси задълбочаване на взаимодействието между Търговските и Занаятчийските камари на двете държави.

Андрияна Андреева подкрепи още една от задачите, които Толга Оркун е поставил пред своя екип, а именно възстановяването на морската връзка между Варна и Истанбул и активизиране на морския транспорт между нашите страни. Дипломатът представи параметрите на един бъдещ Меморандум за сътрудничество между Турция, България и Румъния. Той може да обхване дейности за почистването на Черно море от мини, проблем, който възникна с военния конфликт между Русия и Украйна.

„ Едно чисто и по-сигурно море е гарант за добър икономически, търговски и туристически обмен между държавите в региона“ подчерта дипломатът и добави: „Опитвам се да убедя моята страна, че бъдещото икономическо развитие между нашите държави може да бъде и на основата на по-активен морски транспорт“.

В разговора двете страни се съгласиха, че паралелно с икономическите връзки между България и Турция, от значение ще бъде и продължаването на културното сътрудничество. Андрияна Андреева адмирира намеренията на Толга Оркун да популяризира богатото фолклорно наследство и традиции на Област Варна в своята родина. Тя представи на своя гост картините от изложбата „Бъдещето на моя град“ на децата от Област – Варна. На финала на срещата двамата излязоха с единно становище, че културният обмен между България и Турция трябва да се задълбочи, защото е най-прекият път към добросъседство, към отличните приятелски връзки и разбирателство между страните.

2024 © Варна е / снимка: Областна администрация – Варна

Финансират с над 170 000 лв. варненски проекти за чиста околна среда

Одобрени са 16 проектни предложения на общини и кметства, училища и детски градини от област Варна
Финансират с над 170 000 лв. варненски проекти за чиста околна среда

16 варненски проектни предложения на обща стойност 172 500 лв. са одобрени и класирани в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", която е организирана от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), средствата от което допълват тези от европейските фондове, съобщават от Областния информационен център-Варна.

Финансиране в размер до 15 000 лв. ще получат седем проекта на общини и кметства от Област Варна – "Зелен кът за отдих в гр. Долни чифлик", "Спорт в хармония с природата – облагородяване на парк в с. Болярци", Община Аврен, "Изграждане на еко кът за отдих и спорт", кметство Кипра, Община Девня, "Изграждане на зона за отдих в с. Чернево, Община Суворово", "Паркът – среща на минало, бъдеще и добросъседство, с. Щипско, Общ. Вълчи дол", "Здрав дух в здраво тяло – изграждане на фитнес на открито в центъра на с. Аспарухово, Община Дългопол" и "Кът за детски забавления и отдих в с. Цонево, Общ. Дългопол".

Три учебни заведения ще вземат до 7 500 лева, за да осъществят проектите си – ОУ "Христо Ботев" в с. Пчелник, Долни чифлик – "Класна стая под небето", Второ ОУ "Иван Вазов" в гр. Провадия – "Еко училище – зелено училище на бъдещето" и ОУ "Д-р Петър Берон" в с. Приселци, Община Аврен – "Зелено училище – зелена природа и здрави деца".

До 7 500 лв. ще бъдат отпуснати на шест детски градини от областта за проекти в сферата на околната среда. Това са ДГ "Щастливо детство" и ДГ "Калина Малина" в Белослав, ДГ "Снежанка" в Провадия, ДГ "Васил Левски" в с. Ветрино и детските градини "Ян Бибиян" и "Делфинче" в гр. Варна.

Конкурсът в рамките на Националната кампания "Чиста околна среда" е ежегоден.

Допустими бенефициенти са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие (Обединени детски комплекси). Идеята на кампанията е да изгради обществено отношение по въпросите, свързани с опазването на околната среда и повишаване на екологичната култура. С реализацията на дейностите се цели реновиране и/или създаване на нови паркови пространства, залесяване и засаждане на почистени площи, създаване и възстановяване на зони за отдих, ремонтиране на детски и спортни съоръжения и други.

2025 © Варна е