Мобилно меню

Изграждането на нови приюти за бездомни кучета планират общините в област Варна

Издръжката на бездомно куче е в пъти по-скъпа от тази на дете в детска градина, коментираха кметове на варненските общини
Изграждането на нови приюти за бездомни кучета планират общините в област Варна

Общините във Варненска област се обединяват, за да изградят общи приюти,  в които да се грижат за бездомните кучета. Това стана ясно по време на втората среща на кметовете на общините, организирана по инициатива на областния управител проф. Андрияна Андреева. Домакин беше кметът на Вълчи дол Калоян Цветков.

Макар и в различна степен общините се сблъскват с едни и същи проблеми в опитите си да намалят популацията от бездомни животни. Присъстващите кметове споделиха, че цената за кастриране, чипиране и обезпаразитяване на бездомните кучета става все по-висока и вече достига 150 лева на животно

Като цяло издръжката на бездомно куче е в пъти по-скъпа от тази на дете в детска градина.

В същото време кастрирането няма смисъл, докато хората продължават да изхвърлят на улицата поколението на домашните си любимци. Зам.-кметът на Аксаково Десислава Стоянова пък сподели, че живеещите във вилните зони край селата гледат кучетата си сезонно и ги изоставят наесен. „Напролет идват в лятната си къща с новородено куче и го гледат до есента. Когато зазимят вилата, отварят вратата, изгонват вече порасналото животно и се прибират в града“, обясни тя. 

Затова в Аксаково водят все по-активна политика да убеждават стопаните да кастрират женските домашни кучета. „Такава инициатива за доброволно кастриране трябва да има във всички населени места в областта“, коментира проф. Андреева. 

Интересни примери споделиха кметовете на Белослав и Суворово. Те се сблъскали с измамници, които използват определени текстове в Закона за защита на животните, за да източват общинските бюджети с мними бездомни животни в беда.

Зам.-кметът на Долни чифлик Станка Тодорова пък сподели добър пример: обитателите на един от социалните домове в общината по собствена инициатива започнали да се грижат за животните, които често били оставяни до тяхната сграда. Хранели ги, къпели ги, разхождали се с тях. Така, обгрижени, животните често намирали нов дом и осиновители. Общуването с животните се отразявало добре и на хората от дома, които са диагностицирани с различни дефицити.

Оказа се, че най-сериозен проблем с бездомните кучета имат именно домакините във Вълчи дол. Една от първите задачи на новоизбрания кмет на общината Калоян Цветков била да организира преброяването им. Оказало се, че животните по улиците на 22-те села на общината са над 500. На места те се движат на глутници и са опасни. Затова Калоян Цветков е готов да дари свой имот за изграждане на приют за бездомни кучета. Сградите на някогашната овцеферма са с обща площ от около 1700 кв. м.

Идеята е приютът да обслужва 3 общини – Вълчи дол, Провадия и Ветрино.

„Това е единственият начин да осигурим финансиране за изграждане на такъв приют и най-вече адекватна издръжка за истинска грижа за четириногите“, обясни кметът на Ветрино д-р Димитър Димитров, за който въпросът е пряко свързан с опита му на ветеринарен лекар. 

В Суворово и Девня също работят по проект за общ приют. Теренът вече е определен, до края на февруари ще пристигнат и контейнерите, в които ще бъдат оборудвани офис, манипулационна и склад. 

По инициатива на областния управител проф. Андрияна Андреева работна група от специалисти по опазване на околната среда, ветеринари и юристи ще изготвят анализ и предложение до Националното сдружение на общините за законодателни промени, които да помогнат срещу „вноса“ на бездомни кучета от съседни общини. 

2024 © Варна е

Монтират птицезащитни устройства на съоръжения от електро мрежата в Североизточна България

Точните места са подбрани след проучване
Монтират птицезащитни устройства на съоръжения от електро мрежата в Североизточна България

Електромонтьорите на ЕРП Север започнаха активните дейности по монтаж на птицезащитни устройства на съоръжения от електроразпределителната мрежа в Североизточна България. Началото на работата по обезопасяване е съобразено с приключване на летния сезон и прибирането на реколтата от нивите, в които са разположени голяма част от стълбовете и електропроводите, включени в списъка за монтаж на птицезащитни устройства. Те са подбрани след предварителни полеви проучвания за смъртността на птиците по ключови въздушни електропроводи в Североизточна България, извършени съвместно с експерти на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), което е партньор на ЕРП Север по проекта "Безопасно небе за птиците в Североизточна България".

До момента специалистите от Електроразпределение Север са поставили птицезащитни устройства на 247 стълба, като най-много – 152, са в областите Шумен и Търговище, откъдето започва монтажът с първите доставени материали в районите на Хитрино, Плиска, Панайот Волово, Царев Брод, Енево. В останалата територия, обслужвана от ЕРП Север, са обезопасени съответно 31 стълба в района на варненските села Въглен, Суворово, Неофит Рилски, 18 - край град Кубрат, Разградско, 27 - в района на село Сенокос, Добричко и 19 - по извод Писарево край Горна Оряховица. Дейностите по пилотното монтиране на птицезащитни устройства за тази година се планира да продължат докато метеорологичните условия позволяват предвид предстоящия зимен сезон.

В рамките на проекта е предвидено обезопасяване на над 10 000 електрически стълба в 28 зони по Натура 2000 и ключови коридори между тях. Наред с грижата за опазване на биоразнообразието сред застрашени видове птици у нас монтажът на птицезащитни устройства по проект "Безопасно небе за птиците в Североизточна България" ще предотврати непланираните изключвания на електрозахранването вследствие на сблъсък на пернатите животни с въздушни електропроводи. По този начин ще се гарантира нормалната работа на електрическата мрежа и сигурността в електроснабдяването на клиентите на ЕРП Север.

2024 © Варна е / снимка: ЕРП Север