Мобилно меню

Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Фокус в програмата на форума е крайбрежната архитектура и културното наследство
Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Първото издание на "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна от 9 до 12 септември. Фокус на лятното училище е крайбрежната архитектура, а акценти в програмата на форума са също културно наследство и инфраструктура. Своя опит по темата представят специалисти от Варна, Бургас, Барселона, Хамбург и други европейски градове.

Участие във форума вземат млади професионалисти, студенти и ученици от цялата страна на възраст от 17 до 29 години.

Лектори в пилотното издание на "Училище за архитектура и градска среда" са утвърдени български и чуждестранни специалисти. Сред тях са директорът на испанската фондация, провеждаща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура - арх. Анна Рамос, директорът на Гьоте Институт за България урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, проф. д-р арх. Росица Никифорова – експерт по културно наследство, дългогодишен университетски преподавател и съосновател на архитектурни специалности в два български университета.

Сред местните специалисти, които се включват като лектори са също арх. Ирина Ефтимова, позната със сайта-архив за културно наследство, представящ на най-ценните архитектурни обекти във Варна, и създателят на училището Мария Баджакова, организатор на множество младежки и културни инициативи в градска среда. Лектор е и директорът на училището – единственият българин, носител на Наградата "Млад талант в архитектурата" към Наградата за архитектура на ЕС "Мис ван дер Рое", арх. Моника Маринова.

Под мотото "Градът в движение", училището предлага интензивна програма от лекции, теренна работа, работилница и развиване на авторски проекти на участниците за градска среда. Участниците ще имат специална среща и със заместник-председателя на УС на Съюза на българските архитекти и председател на САБ – Дружество Варна, арх. Николай Рачински.

2024 © Варна е / снимки: Младежка фондация „Аморфа“

70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров при посещение в Белослав
70% от отводнителната инфраструктура в България застрашават живота и имуществото на хората

Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров и директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) инж. Явор Димитров посетиха Белослав, където е обявено частично бедствено положение след обилните валежи в района.

Градът попада в район със значителен потенциален риск от наводнение. Районът е определен с риск за дъждовно-поройно наводнение и се залива при моделирани сценарии, в които са посочени периоди на повторяемост от 20, 100 и 1000 години.

Министър Димитров, директорът на БДЧР Явор Димитров и експерти провериха изпълнението на действията по почистване и възстановяване на засегнатите от обилните валежи места на територията на общината. Огледът показа, че се взимат необходимите мерки за преодоляване на негативните последици от наводнението в района на Белослав.

"70% от наблюдаваните участъци на отводнителната инфраструктура в България попадат в най-рисковата категория и застрашават живота и имуществото на хората", коментира в Белослав министърът на околната среда и водите Петър Димитров, цитиран от БНТ.

Според министър Димитров е необходимо отводнителната инфраструктура на страната да започне да отговаря и на съвременните климатични условия. В момента инфраструктурата се справя с количества валежи, които са заложени за 70-те години на миналия век.

Министър Петър Димитров похвали общинската администрация в Белослав, която добре си е вършила работата при почистването на отводнителните канали и благодарение на това щетите от водното бедствие в града са минимални, въпреки че са паднали 100 литра на квадратен метър дъжд. В момента голяма част от пострадалите участъци в Белослав са почистени.

2024 © Варна е / снимки: Министерство на околната среда и водите