Мобилно меню

Над 20 000 устройства за защита на птиците са монтирани в Североизточна България

Инвестицията на електроразпределителното дружество за предпазните устройства е на стойност 1,15 милиона лева
Над 20 000 устройства за защита на птиците са монтирани в Североизточна България

Близо 21 300 устройства за защита на птиците от различен тип са монтирани от ЕРП Север от началото на 2020 г. досега по мрежата в Североизточна България. Стойността на инвестираните от електроразпределителното дружество средства за предпазните устройства е 1,15 милиона лева. Сред основните приоритети в работата на ЕРП Север, наравно с качеството на предоставяната услуга, е безопасността за здравето на хората, живеещи в близост до електропроводните линии, служителите на компанията, птиците и животните, обитаващи електроснабдените райони. Инспекторите по безопасност в енергийното дружество са в постоянен контакт с РИОСВ и кметствата по места за координиране на дейностите за защита на птиците, които предпочитат електроразпределителните съоръжения за престой и гнездене.

От края на 2022 г. ЕРП Север в сътрудничество с Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) стартира участието си в проект по програма LIFE на Европейския съюз. Инициативата, озаглавена „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, е с основна цел предотвратяване на смъртността сред птиците, причинена от токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи. Проектът е насочен към 16 целеви вида птици, основно застрашени от изчезване и включени в различни списъци за опазването им. Обществената поръчка за доставка на птицезащитни устройства, обявена от ЕРП Север за целите на проекта, вече е в ход и след получаване на материалите ще започнат същинските дейности по обезопасяване на мрежата.

Участието на ЕРП Север в проекта е в унисон с провежданата до момента политика на компанията за опазване на живота и здравето на птиците в обслужваната територия. Проектът ще продължи 5 години и предвижда влагането на 3,3 млн лева за обезопасяване на 10 000 електрически стълбове по мрежата в Североизточна България, както и за маркиране на въздушни електропроводи с 5 000 светлоотразителни маркери (т.нар. дивертори). За целта са подбрани 28 специално защитени зони от мрежата Натура 2000 в Североизточна България и в ключови коридори между тях.

2023 © Варна е

Безплатни компостери за биоотпадъци раздават на домакинствата в Белослав

Заради повишения интерес, в Провадия са удължили срока за подаване на заявления, готовност за раздаване на компостери има и в Аксаково
Безплатни компостери за биоотпадъци раздават на домакинствата в Белослав

Община Белослав започва безвъзмездното раздаване на компостиращи съдове за зелени и други биоотпадъци на домакинствата, съобщават от Областния информационен център-Варна. Инициативата е финансирана от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Местната администрация е извършила проучване за нагласите на населението относно безвъзмездно предоставяне на компостери за зелени и други биоотпадъци. В резултат на това в деловодството на Общинска администрация-Белослав са постъпили 403 заявления. Всеки жител на общината, заявил желание по време на анкетното проучване, ще получи съд за домашно компостиране. 

Заради повишения интерес към безплатното получаване на компостери Община Провадия удължи срока за подаване на заявления до 14 февруари 2025 г. включително. При одобрен проект от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, компостери ще бъдат осигурени на желаещите по реда на постъпилите заявления, до изчерпване на закупените с отпуснатите средства съдове. Всички, които искат да компостират биоразградими отпадъци, трябва да отбележат мястото на образуването им, да попълнят и подадат заявление по образец с информация за площта на имота си.

Готовност за раздаване на компостери има и в Община Аксаково. Там се предвижда това да стане поетапно в началото на тази пролет.

Проектите и на трите общини имат за цел да стимулират жителите им да намалят крайния битов и зелен отпадък, както и да насърчат нагласите за разделно изхвърляне, рециклиране и оползотворяване на биоразградими отпадъци

2025 © Варна е