Мобилно меню

Над 20 000 устройства за защита на птиците са монтирани в Североизточна България

Инвестицията на електроразпределителното дружество за предпазните устройства е на стойност 1,15 милиона лева
Над 20 000 устройства за защита на птиците са монтирани в Североизточна България

Близо 21 300 устройства за защита на птиците от различен тип са монтирани от ЕРП Север от началото на 2020 г. досега по мрежата в Североизточна България. Стойността на инвестираните от електроразпределителното дружество средства за предпазните устройства е 1,15 милиона лева. Сред основните приоритети в работата на ЕРП Север, наравно с качеството на предоставяната услуга, е безопасността за здравето на хората, живеещи в близост до електропроводните линии, служителите на компанията, птиците и животните, обитаващи електроснабдените райони. Инспекторите по безопасност в енергийното дружество са в постоянен контакт с РИОСВ и кметствата по места за координиране на дейностите за защита на птиците, които предпочитат електроразпределителните съоръжения за престой и гнездене.

От края на 2022 г. ЕРП Север в сътрудничество с Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) стартира участието си в проект по програма LIFE на Европейския съюз. Инициативата, озаглавена „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, е с основна цел предотвратяване на смъртността сред птиците, причинена от токов удар и сблъсък с въздушни електропроводи. Проектът е насочен към 16 целеви вида птици, основно застрашени от изчезване и включени в различни списъци за опазването им. Обществената поръчка за доставка на птицезащитни устройства, обявена от ЕРП Север за целите на проекта, вече е в ход и след получаване на материалите ще започнат същинските дейности по обезопасяване на мрежата.

Участието на ЕРП Север в проекта е в унисон с провежданата до момента политика на компанията за опазване на живота и здравето на птиците в обслужваната територия. Проектът ще продължи 5 години и предвижда влагането на 3,3 млн лева за обезопасяване на 10 000 електрически стълбове по мрежата в Североизточна България, както и за маркиране на въздушни електропроводи с 5 000 светлоотразителни маркери (т.нар. дивертори). За целта са подбрани 28 специално защитени зони от мрежата Натура 2000 в Североизточна България и в ключови коридори между тях.

2023 © Варна е

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня