Мобилно меню

Нараства броят на бежанците, които търсят убежище в България

Много от тях предпочитат Варна
Нараства броят на бежанците, които търсят убежище в България

Мерки в подкрепа интеграцията на бежанците във Варна обсъдиха кметът Благомир Коцев и Седа Кузуджу - представител на Върховния комисариат на бежанците на ООН (ВКБООН) в България.

По време на срещата стана ясно, че тази година нараства броят на търсещите убежище в България семейства, преобладаващо украински граждани.

В най-голям процент те са жени с деца, имащи нужда от дом, образование и работа.

За много от тях Варна е предпочитан град, заради сходствата в езика, близостта на териториите, климата и религията, посочиха експертите от ВКБООН. По думите им основен стълб в механизмите за културна и социална интеграция на бежанци и главен приоритет в работата им е осигуряването на достъп до образование и предоставяне на възможности за работа.

Една от дългогодишните инициативи на Комисариата за приобщаване на бежанци е международната кампания "Food for thought" -  храна приготвена от ръцете на различни култури и етноси, която да събира хората заедно и провокира позитивни разговори докато се хранят, разказаха международните експерти. Обект на разговорите беше също броят на децата посещаващи детски градини и училище във Варна, както и позитивните примери на общности подкрепящи бежанците в града. Обсъдени бяха и възможностите за работа и реализация, организация на езикови курсове и ролята на местната власт в живота на търсещите убежище. По време на срещата, двете страни се обединиха около идеята да се потърси пространство, където представители на Общината да предоставят консултации за бежанци, търсещи връзки с работодатели, информация за административни и социални услуги и образование.

Седа Кузуджу е на посещение във Варна, където по-рано днес на ул. "Опълченска"2, по инициатива на Върховния комисариат за бежанците на ООН бе официално открит Общностен център Компас - Варна, част от Българската мрежа за закрила и включване "Компас". Съинициатори са Асоциация "ЕНЕРДЖИ", с партньорството на Български червен кръст, Фондация за достъп до права ФАР и Каритас България.

По време на откриването на Общностен център Компас бе представена фотоизложба "Пътят на бежанеца". Експозицията е реализирана със съдействието на варненски фотожурналисти, отразяващи бежанците от войната в Украйна.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Динамично лято: След престой в планината, черният леопард тръгна към морето

Областна управа свика кризисен щаб, заради постъпили сигнали, че хищникът е забелязан във Варненско
Динамично лято: След престой в планината, черният леопард тръгна към морето

Заседание на Временния кризисен щаб се проведе в Областна администрация-Варна по повод сигнали на граждани, че е възможно присъствие на черен леопард на територията на две общини от област Варна. Заседанието бе ръководено от от заместник областния управител Айрие Ибрямова.

Свикването на щаба се наложи по настояване на директора на ОД на МВР – Варна, старши комисар Красен Торимацов, който съобщи, че на 10 юли ловна камера, поставена край с. Снежина (общ. Провадия), е заснела животно, наподобяващо черна пантера.

Шест дни по-късно – на 16 и 17 юли – жители на с. Караманите (общ. Вълчи дол) също са наблюдавали черно животно от разстояние и са предоставили снимки от мобилен телефон.

В момента 12 ловни камери наблюдават ловните полета в района на Провадия.

Представителите на районните управления на МВР в Провадия и Вълчи дол съобщиха пред щаба, че са провели наблюдения, разговори с ловци, животновъди и гъбари, но не са открити следи от животното, включително около реки и водоеми.

Кметовете на двете общини настояха сигналите на гражданите да бъдат внимателно анализирани от експерти, които да потвърдят вида на наблюдаваното животно.

Представителят на РИОСВ-Варна, който се включи в съвещанието на Кризисния щаб, напомни, че въпросното животно не попада сред защитените по Закона за биологичното разнообразие, но като дива котка ловът му е ограничен съгласно чл. 21 от Закона за защита на дивите животни.

Инж. Тодор Гичев, директор на Районната дирекция по горите, предложи засилване на превантивното наблюдение с участие на ловци, служители на МВР и представители на общините. Животновъдите и стопаните трябва да бъдат насърчени да съобщават навременно на тел. 112 за изчезнали животни, включително домашни.

За по-добра координация, инж. Десислава Димитрова – началник на РЦ 112 – Варна, предложи разширяване на кръга от институции, които да получават информация при подобни сигнали. Данните ще бъдат споделяни с ОД на МВР – Варна, всички общини в областта, Изпълнителна агенция по горите, РИОСВ – Варна и Областна администрация Варна.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна