Мобилно меню

Ново осветление гарантира и нощни спускания на ски пистата край Вълчи дол

Уникалното съоръжение заработи отново след 7-годишно прекъсване
Ново осветление гарантира и нощни спускания на ски пистата край Вълчи дол

Нощни спускания ще има на пистата край Вълчи дол в събота и неделя вечерта. Това стана възможно благодарение на новото осветление и добрата снежна покривка, осигурена с помощта на оръдия за сняг. Температурите на северния склон на Кошу баир, където е пистата, продължават да са около нулата дори през деня, което прави снежното приключение гарантирано, отбелязват от община Вълчи дол.

Над 300 любители на зимните спортове успяха да тестват съоръжението, което днес заработи отново след 7-годишно прекъсване. Възрастни и деца, скиори, сноубордисти и ентусиасти с шейни, гуми и дори само с найлони, се спускаха от ранна сутрин в събота. За да няма инциденти, за различните “дисциплини” бяха организирани отделни коридори. 

Най-младият скиор днес беше едва на 7 месеца - оборудван с мини ски и специално съоръжение, което да осигурява стабилността му с помощта на таткото. Сред най-възрастните ентусиасти на пистата беше 80-годишният Аспарух Стоянов, пенсиониран учител по физическо възпитание. Над 500 деца е научил да карат ски през живота си, твърди той и разказва как заедно с други радетели на зимните спортове във Вълчи дол създали единствената писта у нас на изток от “Узана”. Били с ученици на ски лагер в района на връх Чумерна. От дума на дума разбрали от хижаря, че наблизо има изоставен редуктор за влек. Разбрали се със собствениците и го докарали във Вълчи дол. Така на 14 февруари 1998-а година заработила единствената ски писта между Стара планина и Карпатите. В следващите 25 години работила с прекъсвания. За да “възкръсне” днес за радост на малки и големи! 

На пистата днес се спускаше дори четириног домашен любимец - скрит в специална раница на гърба на стопанина си. Засега и пистата, и влекът на Кошу баир се ползват безплатно. “Цената ще е символична. - за да покрием разходите”, обещава кметът на община Вълчи дол Калоян Цветков

Скоро тук ще има ски гардероб, чайна, леглова база и ще се организират ски училища. Днес за всички запалени скиори от общината бяха осигурили топъл чай и кафе.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Вълчи дол

Намалява броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради във Варна

При издадените разрешителни за строеж на други сгради се наблюдава ръст
Намалява броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради във Варна

През третото тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 169 жилищни сгради с 829 жилища в тях и с 97 889 кв.м разгъната застроена площ (РЗП) и на 46 други сгради с 23 920 кв. м РЗП.

Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради намаляват с 6.1%, броят на жилищата в тях - с 23.7%, както и общата им застроена площ - с 25.9%. При издадените разрешителни за строеж на други сгради се наблюдава ръст както при броя им - с 24.3%, така и при разгънатата им застроена площ - над един път, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В сравнение с третото тримесечие на 2023 г. броят на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради остава непроменен, жилищата в тях намаляват с 11.1%, докато разгънатата им застроена площ се увеличава с 11.3%. По-малко са издадените разрешителни за строеж на други сгради и тяхната РЗП, съответно с 42.5 и 44.9%.

По издадени разрешителни за строеж на нови жилищни сгради област Варна е на пето място в страната.

Първа е област Пловдив с издадени 327 броя разрешителни за строеж на нови жилищни сгради, следвана от областите София (столица) - 261, София - 256 и Бургас - 208 броя. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите Пловдив - 2 498 и София (столица) - 2 414.

През третото тримесечие на 2024 г. в област Варна е започнал строежът на 117 жилищни сгради с 1 109 жилища в тях и със 119 244 кв. м разгъната застроена площ, на 3 административни сгради с 3 516 кв. м РЗП и на 15 други сгради с 4 865 кв. м РЗП.

Спрямо предходното тримесечие започнатите жилищни сгради са по-малко с 25%, жилищата в тях - с 24.9%, както и разгънатата им застроена площ - с 24%.

Намаляват започнатите административни и други видове сгради - съответно с 25 и 21.1%. Намаление е регистрирано и при тяхната РЗП - със 77.3% при административните и с 63.2% при другите видове сгради.

В сравнение с третото тримесечие на 2023 г. започнатите нови жилищни сгради намаляват с 33.1%, докато жилищата в тях и общата им застроена площ се увеличават съответно с 24.6 и 35.6%. 

Започнал е строежът на 44.4% по-малко други видове сгради с 64.6% по-малка РЗП.

По започнато строителство на нови сгради област Варна е на шесто място в страната.

Преди нея са областите: Пловдив - 264 жилищни и 77 други сгради, София (столица) - 225 жилищни, 6 административни и 18 други сгради, София - 163 жилищни и 46 други сгради, Стара Загора - 76 жилищни и 95 други сгради и Бургас - 126 жилищни и 29 други сгради.

2024 © Варна е