Мобилно меню

Ново осветление гарантира и нощни спускания на ски пистата край Вълчи дол

Уникалното съоръжение заработи отново след 7-годишно прекъсване
Ново осветление гарантира и нощни спускания на ски пистата край Вълчи дол

Нощни спускания ще има на пистата край Вълчи дол в събота и неделя вечерта. Това стана възможно благодарение на новото осветление и добрата снежна покривка, осигурена с помощта на оръдия за сняг. Температурите на северния склон на Кошу баир, където е пистата, продължават да са около нулата дори през деня, което прави снежното приключение гарантирано, отбелязват от община Вълчи дол.

Над 300 любители на зимните спортове успяха да тестват съоръжението, което днес заработи отново след 7-годишно прекъсване. Възрастни и деца, скиори, сноубордисти и ентусиасти с шейни, гуми и дори само с найлони, се спускаха от ранна сутрин в събота. За да няма инциденти, за различните “дисциплини” бяха организирани отделни коридори. 

Най-младият скиор днес беше едва на 7 месеца - оборудван с мини ски и специално съоръжение, което да осигурява стабилността му с помощта на таткото. Сред най-възрастните ентусиасти на пистата беше 80-годишният Аспарух Стоянов, пенсиониран учител по физическо възпитание. Над 500 деца е научил да карат ски през живота си, твърди той и разказва как заедно с други радетели на зимните спортове във Вълчи дол създали единствената писта у нас на изток от “Узана”. Били с ученици на ски лагер в района на връх Чумерна. От дума на дума разбрали от хижаря, че наблизо има изоставен редуктор за влек. Разбрали се със собствениците и го докарали във Вълчи дол. Така на 14 февруари 1998-а година заработила единствената ски писта между Стара планина и Карпатите. В следващите 25 години работила с прекъсвания. За да “възкръсне” днес за радост на малки и големи! 

На пистата днес се спускаше дори четириног домашен любимец - скрит в специална раница на гърба на стопанина си. Засега и пистата, и влекът на Кошу баир се ползват безплатно. “Цената ще е символична. - за да покрием разходите”, обещава кметът на община Вълчи дол Калоян Цветков

Скоро тук ще има ски гардероб, чайна, леглова база и ще се организират ски училища. Днес за всички запалени скиори от общината бяха осигурили топъл чай и кафе.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Вълчи дол

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня