Мобилно меню

Откриват сезона на ски писта "Вълчи дол"

Уникалното за Североизточна България съоръжение ще заработи за първи път от 2017-а година
Откриват сезона на ски писта "Вълчи дол"
646

Зимният туристически сезон във Варненска област ще бъде открит в събота - 13 януари, на ски писта „Вълчи дол“. Уникалното за Североизточна България съоръжение ще заработи за първи път от 2017-а година.

С помощта на оръдие за сняг и минусовите температури на пистата в местността „Кошу баир“ край Вълчи дол вече има 30-сантиметрова снежна покривка.

Пистата, която е единствената между Карпатите и Стара планина, вече е 100%  собственост на община Вълчи дол. Тя се намира на 50 км от Варна и на 30 км от Добрич. Надморската й височина достига 270 метра. Първите скиори се спускат по нея през сезон 2007/2008. С известни прекъсвания тя работи до 2017-а година.

Сега, въпреки безснежните зими, община Вълчи дол връща съоръжението към нов живот. Закупено е оръдие за сняг. Отново работи въжената линия.

„В бъдеще ще осигурим ски гардероб. Ще отворим чайната. Планираме и да удължим пистата със 100 метра. Предстои организирането на „снежно“ училище и осигуряване на леглова база“, обяснява кметът Калоян Цветков.

Сега зоната за спускане е с дължина 250 метра и ширина над 20 м. Тази година ще бъде обособен коридор за шейни, каза още кметът на общината.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър община Вълчи дол

Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина
Фестивал посветен на древния Марцианопол ще се проведе в Девня

Осмият античен фестивал "Марцианопол – животът в Древния град" ще възкреси и тази година в Девня живота в един от най-важните римски градове на Балканите.

На 19 октомври Античният амфитеатър ще стане арена на зрелищни борби, древни ритуали и много впечатляващи изпълнения на групите за исторически възстановки от България и чужбина.

Както и при предишните издания на проявата,

входът за фестивала е свободен!

"Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята – Римски игри (Ludi Romani). Тази есен гостите на нашия фестивал ще се докоснат до бита, културата и военното дело на народите, населявали територията на днешна Девня и околността", подчерта кметът на общината Свилен Шитов.

От 10 до 18 часа тази събота зрителите ще станат свидетели на гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда, с участието на българските сдружения Via Preatoria (София), "Авитохол" (Варна), Ludus Luperkalis (Ямбол), "Мадарски конник" (Обзор), "Величие" (Варна) и гостите от Румъния Nokors (Букурещ), Asociatia Culturala Tomis (Констанца) и Ludus Apulensis (Алба Юлия).

На фестивала ще бъдат представени античната музика на музикална формация "Фрея", както и старинни занаяти, храни и напитки, характерни за периода на Римската империя. През целия ден публиката ще може да разглежда лагерите на участниците, а който желае - сам да си изработи накит, да си отсече монета или да стреля с лък на специално обособено стрелбище.

ПРОГРАМА на ФЕСТИВАЛА

  • 10:00 – Официално откриване;
  • 10:30 – Представяне на траки и скити - ритуали и конни демонстрации;
  • 12:00 – Легионерски лагер – представяне на воинските традиции и бита на легионерите (Поселение около лагера – търговски пазар и кръчма – нрави и обичаи; Керамична работилница – презентация на керамиката през вековете);
  • 13:00 – Кулинарна презентация и дегустация на храни, характерни за периода на Римската империя, презентация на вино и подправки;
  • 15:00 – Римски гладиаторски игри;
  • 16:00 – Военни ритуали, бойни практики и военни сблъсъци;
  • 17:00 – Представяне на античната музика от музикална формация "Фрея";
  • 18:00 – Закриване на фестивала.
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Девня