Мобилно меню

Ръст в цената на обработваемите земи в област Варна

Повишават се, както цените за продажба, така и за наем
Ръст в цената на обработваемите земи в област Варна

През 2022 г. средната цена на сделките с ниви в област Варна достига 1 590 лв. за един декар, което е с 26.8% повече в сравнение с 2021 година, съобщават от Териториално статистическо бюро Североизток.

Област Варна е на пето място в страната по цена на сделки с ниви през 2022 година. Преди нея са областите Добрич - с 2 832 лв., Силистра - с 2 007 лв., Монтана - с 1 810 лв. и Русе - с 1 632 лв. на декар.

През 2022 г. най-висока e цената на сделки с ниви в община Вълчи дол - 2 386 лв. на декар. След нея са общините Суворово - 1 685 лв. и Ветрино - 1 581 лв. на декар. Най-ниска е цената на сделки с ниви в общините Провадия и Дългопол, съответно 1 025 лв. и 1 192 лв. на декар.

През 2022 г. средната цена на наем/арена на един декар ниви в област Варна достига 79 лв., което е с 19.7% повече спрямо 2021 година. Средната цената за наем/аренда на един декар постоянно затревени площи е 16 лв., и е с 23.8% по-ниска спрямо предходната година.

Област Варна е на трето място в страната по цена за наем/аренда на един декар ниви през 2022 година. Преди нея са областите Добрич - 125 лв. и Силистра - 101 лв. на декар.

През 2022 г. най-висока е средната цена за наем/аренда на един декар ниви в община Вълчи дол - 106 лева. След нея са общините Суворово - 89 лв., Ветрино - 84 лв. и Аксаково - 73 лв. на декар. Най-ниска е цената на рентата на ниви в общините Бяла и Варна, съответно 37 лв. и 53 лв. на декар.

2023 © Варна е

Изследват доходите и условията на живот на варненци

Проучването ще се проведе в периода от март до май
Изследват доходите и условията на живот на варненци

Националният статистически институт ще проведе в периода от март до май 2025 година анкетно проучване „Статистика на доходите и условията на живот“. То ще се осъществи на територията на цялата страна, в това число и област Варна. 

Изследването се провежда върху шестгодишен ротационен панел от обикновени домакинства. За Република България размерът на извадката за 2025 г. е 10 147 домакинства, разпределени във всички области на страната. Освен домакинството, попаднало в извадката, обект на наблюдение са и всички негови членове на 16 и повече години.

В периода на провеждане на изследването 772 избрани домакинства на територията на област Варна ще бъдат посетени от специално обучени анкетьори за провеждане на персонални интервюта и попълване на два въпросника - въпросник за домакинството и индивидуален въпросник, който се попълва за членовете на домакинството на 16 и повече години. През 2025 г. във въпросниците са включени модул „Енергийна ефективност и околна среда“ и модул „Здраве“. Домакинствата, подлежащи на анкетиране са включени в извадката чрез използването на случаен подбор, с който се гарантира представителността на резултатите. При посещенията си в домакинствата всеки от анкетьорите ще се легитимира със служебна карта, издадена от Териториалното статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт.

В област Варна изследването ще се проведе в градовете: Варна, Аксаково, Бяла, Белослав, Вълчи дол, Девня, Долни Чифлик, Провадия и Суворово, както и в селата: Белоградец, Блъсково, Брестак, Венчан, Господиново, Гроздьово, Добрина, Доброплодно, Дъбравино, Езерово, Засмяно, Златина, Кичево, Константиново, Круша, Лопушна, Невша, Осеново, Поляците, Приселци, Пчелник, Разделна, Садово, Синдел, Старо Оряхово, Тополи.

Допълнителна информация относно провежданото изследване на територията на област Варна може да се получи на телефон 052/575240 в отдел „Статистически изследвания - Варна“ на Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния Статистически институт, както и в сайта на НСИ
От Националния статистически институт благодарят предварително на домакинствата за тяхното съдействие!

2025 © Варна е