Мобилно меню

Стартира ремонт на пътя между селата Белоградец и Доброплодно

Община Ветрино е получила финансиране от 6,9 млн. лева за ремонта
Стартира ремонт на пътя между селата Белоградец и Доброплодно

Започва ремонтът на пътя между селата Белоградец и Доброплодно. Това стана възможно след като Община Ветрино получи финансиране на инвестиционния проект от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Още преди Коледа кметът на общината д-р Димитър Димитров подписа споразумение с МРРБ за сумата от 6 962 867,87 лева с ДДС за неотложна реконструкция на критичната 5-километровата отсечка.

Обект „Рехабилитация на път VAR 1101 ( I-2, Нови пазар – Ветрино) – Белоградец – Доброплодно – граница Общ. (Ветрино-Вълчи дол) – Калоян (III-2074)) от км 0+000  до км 5+000“ е част от общинската пътна мрежа.  Началото е от кръстовището с път I-2, а краят -  при км 5+000, около 500 м след с. Белоградец.  

Целта на проекта е възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества на пътния участък,  в това число: усилване и ремонт на съществуващата асфалтобетонова настилка, подобряване на равността на съществуващата асфалтобетонова настилка, ремонт на пътното тяло, малки съоръжения, отводнителни съоръжения и принадлежности на пътя, възстановяване на хоризонталната маркировка и допълване на вертикалната сигнализация с пътни знаци и табели.

„От дълго време алармирам за лошото състояние на този път: настилката е в неприемливо състояние, конструкцията й не отговаря на действащите норми, а пътните съоръжения тук никога не са били ремонтирани след изграждането им“, коментира д-р Димитров. Той припомни, че пътят е много важен за Ветрино, свързва общината с републиканската пътна мрежа и по него се движат линейки, пожарни и коли на МВР и „Гражданска защита“. В същото време изключително лошото му състояние всеки ден създава опасност от тежки инциденти. 

„Готови сме да започнем строителните работи веднага, щом метеорологичните условия позволят: имаме издадено и влязло в сила разрешение за строеж от 19.05.20223 г., както и избран изпълнител - след конкурс по обществена поръчка“, уточни кметът. Пред завършване е рехабилитацията на пътя Ветрино - Провадия през Петров дол в участъка от границата между  общините Провадия и Ветрино през Габърница до Неофит Рилски.

„Последният транш от финансирането на този обект общината получи в края на септември. След ремонта на път I-2 от Русе до Варна, когато движението беше пренасочено през територията на община Ветрино, трафикът между с. Неофит Рилски и магистрала „Хемус“ се увеличи значително. Това не просто влоши състоянието на пътната настилка, но на места цялото шосе започна да пропада. Увеличи се и опасността от пътно-транспортни произшествия“, припомни д-р Димитров. Това наложи общината да започне работа  по проекта „Реконструкция и рехабилитация на път VAR 1211/III-208, Ветрино-Провадия/-Петров дол – граница общ. /Провадия – Ветрино/ - Габърница – Неофит Рилски“ с обща стойност 2 604 816,30 лв., получени също от държавния бюджет.

2023 © Варна е

Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Предложението към директора на институцията ще е за одобряване на инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" 
Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Експертният екологичен съвет към РИОСВ - Варна взе решение да предложи на директора на РИОСВ - Варна одобряване на  инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" с техническа инфраструктура – повишаващи подстанции и съоръжения за присъединяване и съхранение на електрическа енергия" в поземлени имоти в землищата на селата Добротич, Есеница, Искър, Изворник, Михалич, в община Вълчи дол, област Варна.

На заседанието присъстваха кметът на Община Вълчи дол и кметовете на населените места, съобщават от пресцентъра на РИОСВ.

В процеса на изготвяне на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) са проведени консултации със заинтересованите страни и засегнати лица: представители на обществеността от Община Вълчи дол и кметствата на селата: Добротич, Михалич, Калоян, Изворник, Искър и Есеница, както и представители на отговорните институции и научната общност - РИОСВ-Варна, РЗИ-Варна, БДЧР-Варна, БДДР-Плевен, Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" - София, Регионален исторически музей-Варна, Национален институт за недвижимо и културно наследство, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, "ЕСО" ЕАД, Министерство на вътрешните работи, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" и РД "Пожарна безопасност и защита на населението" - Варна. 

Предстои последният етап от процедурата - директорът на РИОСВ – Варна да определи Решение по ОВОС за инвестиционното намерение, което ще бъде публикувано на интернет страницата на инспекцията. 

2025 © Варна е