Мобилно меню

Със 187 500 лв. финансират проекти за чиста околна среда във Варна

Одобрени са 18 екоинициативи на кметства и учебни заведения
Със 187 500 лв. финансират проекти за чиста околна среда във Варна

18 варненски проектни предложения на обща стойност 187 500 лв. са одобрени и класирани в Националната кампания "Чиста околна среда 2024 г." и конкурса "Обичам природата и аз участвам", които са организирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), средствата от което допълват успешно тези от европейските фондове. Това съобщиха от Областния информационен център-Варна.

Финансиране в размер до 15 000 лв. ще получат седем проекта на общини и кметства от Област Варна - "Кът за отдих и спорт в с. Пчелник", Община Долни чифлик, "Изграждане на интерактивна зона за безопасност на движението в парк на ул. "Оборище", кв. Девня, гр. Девня“, "Кът за отдих и игри в центъра на с. Дръндар", Община Суворово, "Модернизация на зоната за отдих в с. Ветрино, Община Ветрино", "Здрав дух и здраво тяло в чиста околна среда, чрез озеленяване и изграждане на стрийт фитнес площадка за малки и големи в с. Разделна", Община Белослав, "Възстановяване и обновяване на детски кът в открит спортен комплекс" на Община Провадия и "Опазване на природата чрез спорт" на Община Вълчи дол.

Пет учебни заведения и един център за специална образователна подкрепа в областта ще получат до 7 500 лева, за да осъществят проектите си - "Зелен оазис в училищния двор" на Трета ПМГ "Академик Методий Попов", гр. Варна, "Обичам природата и аз участвам" на ОУ "Захари Стоянов", гр. Варна, "Залесяване и облагородяване на парково пространство в училищния двор на ОУ "Христо Ботев" на ОУ "Христо Ботев", с. Житница, Община Провадия, "Да живеем в хармония с природата" на СУ "Назъм Хикмет", с. Медовец, Община Дългопол, GREEN SPACE CLASSROOM на ВМГ "Св. Николай Чудотворец", гр. Варна и "Класна стая за занимания по интереси на открито" на Център за специална образователна подкрепа "Св. Св. Кирил и Методий", с. Кривня, Община Провадия.

До 7 500 лв. ще бъдат отпуснати на пет детски градини от областта за проекти в сферата на околната среда. Това са ДГ "Детелина", гр. Дългопол, ДГ №18 „Чайка“, гр. Варна, ДГ "Незабравка", с. Страшимирово, Община Белослав, ДГ "Щурче", с. Приселци, Община Аврен и ДГ №43 "Пинокио", гр. Варна.

Конкурсът в рамките на Националната кампания "Чиста околна среда" е ежегоден. Допустими бенефициенти са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие (Обединени детски комплекси). Идеята на кампанията е да изгради обществено отношение по въпросите, свързани с опазването на околната среда и повишаване на екологичната култура. С реализацията на дейностите се цели реновиране и/или създаване на нови паркови пространства, залесяване и засаждане на почистени площи, създаване и възстановяване на зони за отдих, ремонтиране на детски и спортни съоръжения и други.

2024 © Варна е

27-годишен моряк развя флага на Аксаково в подножието на връх Еверест

Гордея се с родното си място, където продължавам да живея, подчерта младият мъж
27-годишен моряк развя флага на Аксаково в подножието на връх Еверест

 

27-годишният Христо Христов от Аксаково развя флага на община Аксаково на 5364 метра надморска височина, в подножието на покрива на света – връх Еверест.

"Гордея се с родното си място, където продължавам да живея", сподели на среща с кмета на община Аксаково Христо, който е възпитаник на Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров" във Варна.

Страстта към планинарството той дели с любовта към морето от 10-ина години.

От малък с удоволствие катери родните планини с баща си. Хималаите също са му детска мечта. Месеци, преди да се отправи за там, той подготвя педантично всеки детайл от експедицията. Цяла година посвещава на сериозни кондиционни тренировки, за да е сигурен във физическата си мощ да атакува планината-мечта Хималаи.

И избира най-тежкия сезон за преживяването – този на мусоните.

На 19 септември пристига в столицата Катманду, където, след посрещането, минава проверка на екипировката. На следващия ден лети с малък самолет до най-опасната писта в света – летището в село Лукла. От там започва изкачването – около 70 километра, сам, с дрехите, раницата и екипировката на гръб, само с местен водач.

"Изкачването отне 8 дни. Спяхме в хижи по селата на шерпите. На 25-и септември, сутринта, тръгнахме от село Дингбоче и изкачихме Панорамен връх Нангаршанг (Nangkartasang Peak) – на 5080 метра надморска височина", разказа след прибирането си в Аксаково младият мъж.

След два дни - на 2 септември, рано сутринта, той се качва до базовия лагер.

"Снегът беше валял повече от 24 часа и беше над метър и половина. В 5 сутринта температурата беше минус 18 градуса. Много хора се отказаха да тръгнат към лагера, защото пътеката не се виждаше и имаше опасност от пропадане в дълбоки цепнатини", спомня си Христо.

Там, малко преди лагера започва ледника Кумбо, който е най опасният участък в изкачването на връх Еверест.

"В крайна сметка общо 5 човека достигнахме базовия лагер в подножието на Еверест, на 5346 метра надморска височина, след голяма борба с снега", подчерта морякът-алпинист.

"Там през сезона на мусоните и снеговалежите няма дори и алпинисти. След кратък престой, слязохме до селото Горакшеп, от където всички туристи вече се бяха подготвили да се евакуират и да слизат надолу заради времето. В противен случай щяхме да сме блокирани там за дълго. Започна едно много тежко слизане. По-силните мъже заедно с водачите шерпи биехме пъртина и правихме път. Заедно с нас имаше и животни, които пренасяха товари.

Беше много дълъг и студен ден. Навсякъде около нас от ледниците падаха лавини и се чуваха гърмове от бурята.

Стигнахме в село Периче в долината и там на сигурно пренощувахме. Няколко човека от туристите изчезнаха и не успяха да ги намерят. Същата вечер в столицата Катманду, за жалост се случи огромна трагедия – над 250 души се удавиха във водата, която се свлече от планините и препълни реките. Местните хора казаха, че това е най силният снеговалеж през септември от 10 години насам", разказа още Христо.

На другия ден, след като бурята е отминала, при ясно небе, той започва слизането и прибирането си към дома. На 3 октомври излита успешно за България и се прибира в родния град Аксаково.

С възхищение, поздравления и аплодисменти Христо бе посрещнат от съгражданите си. Кметът на общината инж. Атанас Стоилов го награди с почетен плакет и обещанието за подкрепа при следващи начинания.

2024 © Варна е / снимки: личен архив