Мобилно меню

Със 187 500 лв. финансират проекти за чиста околна среда във Варна

Одобрени са 18 екоинициативи на кметства и учебни заведения
Със 187 500 лв. финансират проекти за чиста околна среда във Варна

18 варненски проектни предложения на обща стойност 187 500 лв. са одобрени и класирани в Националната кампания "Чиста околна среда 2024 г." и конкурса "Обичам природата и аз участвам", които са организирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), средствата от което допълват успешно тези от европейските фондове. Това съобщиха от Областния информационен център-Варна.

Финансиране в размер до 15 000 лв. ще получат седем проекта на общини и кметства от Област Варна - "Кът за отдих и спорт в с. Пчелник", Община Долни чифлик, "Изграждане на интерактивна зона за безопасност на движението в парк на ул. "Оборище", кв. Девня, гр. Девня“, "Кът за отдих и игри в центъра на с. Дръндар", Община Суворово, "Модернизация на зоната за отдих в с. Ветрино, Община Ветрино", "Здрав дух и здраво тяло в чиста околна среда, чрез озеленяване и изграждане на стрийт фитнес площадка за малки и големи в с. Разделна", Община Белослав, "Възстановяване и обновяване на детски кът в открит спортен комплекс" на Община Провадия и "Опазване на природата чрез спорт" на Община Вълчи дол.

Пет учебни заведения и един център за специална образователна подкрепа в областта ще получат до 7 500 лева, за да осъществят проектите си - "Зелен оазис в училищния двор" на Трета ПМГ "Академик Методий Попов", гр. Варна, "Обичам природата и аз участвам" на ОУ "Захари Стоянов", гр. Варна, "Залесяване и облагородяване на парково пространство в училищния двор на ОУ "Христо Ботев" на ОУ "Христо Ботев", с. Житница, Община Провадия, "Да живеем в хармония с природата" на СУ "Назъм Хикмет", с. Медовец, Община Дългопол, GREEN SPACE CLASSROOM на ВМГ "Св. Николай Чудотворец", гр. Варна и "Класна стая за занимания по интереси на открито" на Център за специална образователна подкрепа "Св. Св. Кирил и Методий", с. Кривня, Община Провадия.

До 7 500 лв. ще бъдат отпуснати на пет детски градини от областта за проекти в сферата на околната среда. Това са ДГ "Детелина", гр. Дългопол, ДГ №18 „Чайка“, гр. Варна, ДГ "Незабравка", с. Страшимирово, Община Белослав, ДГ "Щурче", с. Приселци, Община Аврен и ДГ №43 "Пинокио", гр. Варна.

Конкурсът в рамките на Националната кампания "Чиста околна среда" е ежегоден. Допустими бенефициенти са общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие (Обединени детски комплекси). Идеята на кампанията е да изгради обществено отношение по въпросите, свързани с опазването на околната среда и повишаване на екологичната култура. С реализацията на дейностите се цели реновиране и/или създаване на нови паркови пространства, залесяване и засаждане на почистени площи, създаване и възстановяване на зони за отдих, ремонтиране на детски и спортни съоръжения и други.

2024 © Варна е

Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Предложението към директора на институцията ще е за одобряване на инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" 
Експерти от РИОСВ – Варна подкрепиха изграждането на ветрогенератори

Експертният екологичен съвет към РИОСВ - Варна взе решение да предложи на директора на РИОСВ - Варна одобряване на  инвестиционно предложение за "Изграждане на вятърен парк "Добротич уинд" с техническа инфраструктура – повишаващи подстанции и съоръжения за присъединяване и съхранение на електрическа енергия" в поземлени имоти в землищата на селата Добротич, Есеница, Искър, Изворник, Михалич, в община Вълчи дол, област Варна.

На заседанието присъстваха кметът на Община Вълчи дол и кметовете на населените места, съобщават от пресцентъра на РИОСВ.

В процеса на изготвяне на Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) са проведени консултации със заинтересованите страни и засегнати лица: представители на обществеността от Община Вълчи дол и кметствата на селата: Добротич, Михалич, Калоян, Изворник, Искър и Есеница, както и представители на отговорните институции и научната общност - РИОСВ-Варна, РЗИ-Варна, БДЧР-Варна, БДДР-Плевен, Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" - София, Регионален исторически музей-Варна, Национален институт за недвижимо и културно наследство, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, "ЕСО" ЕАД, Министерство на вътрешните работи, ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" и РД "Пожарна безопасност и защита на населението" - Варна. 

Предстои последният етап от процедурата - директорът на РИОСВ – Варна да определи Решение по ОВОС за инвестиционното намерение, което ще бъде публикувано на интернет страницата на инспекцията. 

2025 © Варна е