Мобилно меню

Усложнена остава обстановката в областта

Обмислят обявяване на неучебен ден в понеделник във Варна, бедствено положение обявиха също Вълчи дол, Суворово и Дългопол
Усложнена остава обстановката в областта

Усложнена остава обстановката на територията на цялата област Варна. Автобус от морската столица е отпътувал само за София сутринта, останалите са спрени до подобряване на метеорологичните условия. За закъснения и спрени влакове в региона съобщават и от БДЖ. На места върху железопътните линии има паднали дървета.

Обмисля се утрешният ден да е неучебен във Варна. 

Както ви информирахме кметът на община Варна обяви бедствено положение около 2 часа тази сутрин. Бедствено положение е обявено също в общините Вълчи дол, Суворово и Дългопол

Със заповед на кмета на община Суворово от 9,00 часа тази сутрин в Суворово, както и в селата Калиманци, Баново и Изгрев е обявено бедствено положение. Причината затова е сериозният снеговалеж, бурният вятър и усложнената обстановка по пътищата в района, където натрупаните преспи надвишават 2 метра.

На територията на цялата община няма ток, повечето от населените места са и без вода, информират от общината. Има много паднали електрически стълбове, както и скъсани жици. Част от селата са недостъпни заради образувалите се снежни преспи. Има и съборени от вятъра дървета по пътищата. В момента екипите на различни служби работят по отстраняването на авариите, разчистват и падналите дървета, но това ще отнеме време.

Кметът на община Суворово отправя апел към всички жители от района на общината да ограничат излизанията си навън, освен ако не е крайно наложително. 

В обръщение към своите съграждани и жителите на община Дългопол кметът, Георги Георгиев обяви бедствено положение на територията на общината и подчерта, че Североизточна България е най-засегната от преминаващия студен фронт. Екипи на Електроразпределение Север работят по отстраняване на авариите по 20 киловолтовата мрежа и в община Дългопол. Покривът на читалището в Дългопол е частично разрушен, а изолацията на Детска градина “Детелина“ е частично паднала.

Затворени за движение са редица пътища в област Добрич, а в област Варна пътищата към Добрич, Вълчи дол и Кичево са с ограничения в придвижването на МПС. 

Вълчи дол е без ток от снощи, ураганният вятър и снеговалежът са съборили електрически стълбове, а заради снегонавяване има и затворени пътища в района.

Във вечерните часове снощи, след като аварирал ТИР затвори участък от пътя в района на Аксаковска панорама и спря движението на много автомобили и един автобус, се е наложило пътуващите в него 33 граждани на Молдова, сред които и 2 деца да бъдат изведени от мястото и настанени в помещение на община Аксаково, в читалището и в дома за стари хора.

Затворен за движение е път №2702 – Вълчи дол – Генерал Киселово – Ведрино.

От 22,00 часа снощи е бил затворен за движение и пътят Вълчи дол – Суворово.

Областното звено „Пътно управление- Варна“ информира, че третокласният път №207 Ветрино – с.Калоян - с.Търница /област Шумен/ също е затворен за движение.

Заради усложнената обстановка на пътя Добрич – с.Искър – Вълчи дол също е наложена забрана за движение на МПС.

Пътят Варна – Добрич е забранен за движение на превозни средства над 12 тона и в двете посоки.

От 7 часа тази сутрин забрана за движение на превозни средства е наложена и на пътя Аксаково – Аксаковска панорама – Кичево. В отсечката от пътя Кичево – Албена също не се допуска никакво движение.

От електроразпределителното дружество информират, че селата Момчилово и Неофит Рилски в община Ветрино са без ток. Същото е положението и в голяма част от селата в общините Аксаково, Аврен, Белослав и с.Солник /община Долни Чифлик/, където изцяло или частично няма електрозахранване.

По информация на служители от Пътно управление, община Суворово е останала без електричество. Пак същите служители се борят със снегонавяванията по пътищата в този район, като се опитват да пробият двуметрови преспи на пътя с. Николаевка – с. Дръндар и към с. Изгрев.

Снегонавяване има и по пътя с. Калиманци (община Аксаково) – с. Баново, където преспи, образували се по пътя затрудняват движението.

2023 © Варна е / снмика: АПИ

Намалява броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради във Варна

При издадените разрешителни за строеж на други сгради се наблюдава ръст
Намалява броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради във Варна

През третото тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 169 жилищни сгради с 829 жилища в тях и с 97 889 кв.м разгъната застроена площ (РЗП) и на 46 други сгради с 23 920 кв. м РЗП.

Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради намаляват с 6.1%, броят на жилищата в тях - с 23.7%, както и общата им застроена площ - с 25.9%. При издадените разрешителни за строеж на други сгради се наблюдава ръст както при броя им - с 24.3%, така и при разгънатата им застроена площ - над един път, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В сравнение с третото тримесечие на 2023 г. броят на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради остава непроменен, жилищата в тях намаляват с 11.1%, докато разгънатата им застроена площ се увеличава с 11.3%. По-малко са издадените разрешителни за строеж на други сгради и тяхната РЗП, съответно с 42.5 и 44.9%.

По издадени разрешителни за строеж на нови жилищни сгради област Варна е на пето място в страната.

Първа е област Пловдив с издадени 327 броя разрешителни за строеж на нови жилищни сгради, следвана от областите София (столица) - 261, София - 256 и Бургас - 208 броя. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите Пловдив - 2 498 и София (столица) - 2 414.

През третото тримесечие на 2024 г. в област Варна е започнал строежът на 117 жилищни сгради с 1 109 жилища в тях и със 119 244 кв. м разгъната застроена площ, на 3 административни сгради с 3 516 кв. м РЗП и на 15 други сгради с 4 865 кв. м РЗП.

Спрямо предходното тримесечие започнатите жилищни сгради са по-малко с 25%, жилищата в тях - с 24.9%, както и разгънатата им застроена площ - с 24%.

Намаляват започнатите административни и други видове сгради - съответно с 25 и 21.1%. Намаление е регистрирано и при тяхната РЗП - със 77.3% при административните и с 63.2% при другите видове сгради.

В сравнение с третото тримесечие на 2023 г. започнатите нови жилищни сгради намаляват с 33.1%, докато жилищата в тях и общата им застроена площ се увеличават съответно с 24.6 и 35.6%. 

Започнал е строежът на 44.4% по-малко други видове сгради с 64.6% по-малка РЗП.

По започнато строителство на нови сгради област Варна е на шесто място в страната.

Преди нея са областите: Пловдив - 264 жилищни и 77 други сгради, София (столица) - 225 жилищни, 6 административни и 18 други сгради, София - 163 жилищни и 46 други сгради, Стара Загора - 76 жилищни и 95 други сгради и Бургас - 126 жилищни и 29 други сгради.

2024 © Варна е