Мобилно меню

Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства

Певците и танцьорите в селата Невша и Добрина вече имат нови носии на обща стойност 36 000 лева
Варненски читалища закупиха народни носии за съставите си с европейски средства
649

Народните читалища в село Невша и в село Добрина закупиха народни носии за своите състави с европейски средства, съобщават от Областния информационен център - Варна.

И двата проекта са финансирани от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. чрез Местна инициативна група "Възход - Ветрино, Вълчи дол, Провадия".

За фолклорните състави на Народното читалище в село Добрина, които пресъздават уникалния за територията обичай "Камилари", са изработени 32 народни носии и костюми – дамски, мъжки и детски. В рамките на проекта, който е с бюджет от 25 982 лв., е проведена и дискусия, посветена на съхраняването на местните обичаи и фолклор, в която са взели участие представители на читалищата от трите общини на територията на МИГ "Възход- Ветрино, Вълчи дол, Провадия", специалисти-етнографи от Историческия музей в Провадия и Етнографския музей във Варна.

Проектът на читалището в село Невша "Невша в миналото и сега", е на стойност 10 039 лв. В негово изпълнение са доставени дамски носии и мъжки костюми, включващи ризи, елеци, пояси, ямурлуци, калпаци, навуща, колани и обувки.

Със закупуването на носиите е обезпечено провеждането на различни културни събития в двете читалища, които отделят особено внимание за любителското художествено творчество. Целта е да се пази културното наследство и да се съхранят традициите, местният фолклор, богатството на песенното творчество, красотата на българските носии и автентичните танци. Изпълнението на двата проекта спомага и за развитието на културния и познавателен туризъм.

Проектни предложения на обща стойност 327 611 лв. за учредяването на седем местни инициативни групи на територията на Област Варна за периода 2023-2027 г. са получили одобрение по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г., допълват от ОИЦ-Варна.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ОИЦ - Варна

Българо-китайски форум ще се проведе във Варна

Събитието е посветено на 75-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Китай и 20-годишнина от побратимяването на Варна с китайския град Нинбо
Българо-китайски форум ще се проведе във Варна

Българо-китайски форум ще се проведе на 29 октомври, вторник, от 10 часа във Фестивалния и конгресен център във Варна. Събитието е посветено на 75-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Китай и 20-годишнина от побратимяването на Варна с китайския град Нинбо. Организатори са Националната асоциация "Един пояс, един път", Посолството на КНР у нас, Националното сдружение на общините в Република България, със съдействието на Община Варна.

Във форума ще участват представители на китайски общини, които имат двустранни отношения с български партньори. 

Припомняме, че вече 20 години Варна и Нинбо активно си партнират в ключови сфери като култура, образование, туризъм и икономика. Реализирани са редица инициативи, сред които българо-китайски бизнес форуми, съвместни концерти, спортни прояви, обменни програми между университетите на двата града и общи международни проекти.

Други добри примери за партньорства между български и китайски градове са: Пловдив – Шенджен, София – Пекин, Русе – Тиендзин, Бургас – Дунгуан, Велико Търново – Сиан.


България е част от механизма за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (China-CEEC) и от години участва в китайската инициатива „Един пояс, един път“. Форумът събира държавни ръководители, бизнесмени и експерти за обсъждане на конкретни проекти и инвестиционни възможности в рамките на инициативата.

2024 © Варна е