Мобилно меню

Анкетират варненци за техните доходи

Статистическото проучване ще се проведе от март до юни и ще обхване 708 домакинства на територията на област Варна
Анкетират варненци за техните доходи

Анкетно проучване „Статистика на доходите и условията на живот“ провежда Националният статистически институт в периода от март до юни 2024 година. На територията на област Варна то ще бъде осъществено чрез местната структура на НСИ - Териториално статистическо бюро Североизток. 

В периода на изследването 708 избрани домакинства на територията на област Варна ще бъдат посетени от специално обучени анкетьори за провеждане на персонални интервюта и попълване на два въпросника - въпросник за домакинството и индивидуален въпросник, който се попълва за членовете на домакинството на 16 и повече години. През 2024 г. във въпросника за домакинството е включен модул „Непосрещнати нужди от преглед и лечение за деца“.

Домакинствата, подлежащи на анкетиране са включени в извадката чрез използването на случаен подбор, с който се гарантира представителността на резултатите. При посещенията си в домакинствата всеки от анкетьорите ще се легитимира със служебна карта, издадена от Териториалното статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт и ще предостави писмо във връзка с изследването.

В област Варна изследването ще се проведе в градовете: Варна, Аксаково, Бяла, Белослав, Вълчи дол, Девня, Долни Чифлик, Дългопол, Провадия и Суворово, както и в селата: Белоградец, Блъсково, Венчан, Ветрино, Господиново, Гроздьово, Добрина, Доброплодно, Долище, Дъбравино, Езерово, Засмяно, Златина, Кичево, Круша, Лопушна, Невша, Осеново, Партизани, Поляците, Пчелник, Садово, Синдел, Старо Оряхово, Тополи.

Допълнителна информация относно провежданото изследване на територията на област Варна може да се получи на телефон 052/575240 в отдел „Статистически изследвания - Варна“ на Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния Статистически институт.

Повече информация за методологията и инструментариума на анкетното проучване „Статистика на доходите и условията на живот“ може да се намери в сайта на НСИ в рубриката „Статистически данни“, подрубрика „Социално включване и условия на живот“

С Регламент № 1700 от 2019 г. на Европейския парламент и на Съвета се определя обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки. Наблюдението за доходите и условията на живот (SILC) е част от изследванията включени в регламента, и се отнася до събирането на съпоставима и актуална информация за моментното състояние и динамиката на доходите, както и за нивото и структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво. Изследването се провежда паралелно във всички страни от Европейския съюз с обща методология и инструментариум.

Изследването се провежда върху шестгодишен ротационен панел от обикновени домакинства. За Република България размерът на извадката в панела за 2024 г. е около 9 700 домакинства, разпределени във всички области на страната.

2024 © Варна е

143 млн. лева от европейски програми очаква Варна през 2025-а

Около 62 милиона лева ще бъдат предоставени първоначално от общинския бюджет за реализиране на проектите, като впоследствие тези средства ще бъдат възстановени
143 млн. лева от европейски програми очаква Варна през 2025-а

Над 143 млн. лева в бюджета на Община Варна за 2025 г. ще дойдат по линия на европейските фондове и програми. Това сочат прогнозните данни в разчета на средствата от Европейския съюз, който беше одобрен от постоянната комисия по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна.

Безвъзмездното финансиране от ЕС е в размер на 140 млн. лева.

Около 62,5 милиона лева ще бъдат предоставени първоначално от общинския бюджет за реализиране на проектите, като впоследствие тези средства ще бъдат възстановени от съответните управляващи органи. Общият обем на капиталовите разходи възлиза на близо 125,8 млн. лева.

През тази година Община Варна ще осъществи проекти, финансирани с подкрепата на европейските структурни и инвестиционни фондове. Те ще бъдат реализирани по програми, сред които "Околна среда", "Техническа помощ", "Развитие на регионите", "Образование", "Развитие на човешките ресурси", "Програма за храни и основно материално подпомагане". Основната част от средствата ще бъде осигурена чрез Националния план за възстановяване и устойчивост, чийто бюджет възлиза на приблизително 115 млн. лева. С тези средства ще се изпълнят общо 16 проекта, насочени към подобряване на образователната, социалната и градската инфраструктура. Част от инициативите включват обновяване на основните училища "Св. Св. Кирил и Методий", "Добри Чинтулов" и "Йордан Йовков", както и на детска градина №17 "Д-р Петър Берон". В тези сгради се предвиждат основни ремонти и внедряване на мерки за енергийна ефективност. Реконструкции ще бъдат извършени също в общежитието "Михаил Колони", административната сграда на район "Владислав Варненчик", спортен комплекс "Локомотив" и читалище "Христо Ботев 1928". Със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъде основно ремонтиран Домът за стари хора "Гергана". В списъка фигурира и проект за рехабилитация, модернизация и изграждане на интелигентна система за управление на уличното осветление в кв. "Чайка".

Над 20 млн. лева Община Варна очаква да получи по програма "Развитие на регионите", като средствата ще бъдат използвани за изпълнението на редица инфраструктурни и социални проекти. Част от тях включват цялостно обновяване на СУ "Неофит Бозвели", ДГ №18 "Чайка"  и ДЯ №8 "Щурче", като за детската ясла е предвидено изграждане на пристройка с асансьор.

Програмата предвижда основен ремонт на Летния театър, както и въвеждане на мерки за енергийна ефективност в Дневния център за деца и младежи с увреждания "Св. Йоан Златоуст". Част от средствата ще бъдат инвестирани в подобряването на диагностичната и лечебната дейност на  Специализираната болница за лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков – Варна".

Планирано е и благоустрояване на парк "Елин Пелин", както и обновяване на междублоковото пространство с прилежащата улична мрежа между бул. "Христо Смирненски", ул. "Васил Ставрев", ул. "Д-р Басанович", бул. "Васил Левски", ул. "Ген. Георги Попов", по плана на 24-ти микрорайон на район Приморски.

По същата програма се предвижда и възстановяване на панорамния път Варна – Златни пясъци, в участъка на свлачище "Трифон Зарезан".

Освен това ще бъде изготвен План за устойчива градска мобилност, както и

ще се подмени част от подвижния състав, използван в обществения транспорт на града.

На последното заседание на комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към местния парламент, съветниците дадоха съгласието си Община Варна да участва като асоцииран партньор в проект "Подкрепа за най-малките" по Програма "Храни и основно материално подпомагане", съфинансирана от Европейския социален фонд+. Проектът е предназначен за семейства и лица с финансови затруднения, които очакват раждането на дете и имат нужда от основни стоки. Материалната подкрепа ще се осъществява под формата на два пакета, съдържащи артикули, които необходими за задоволяване на основните потребности на деца до 12-месечна възраст.

2025 © Варна е