Мобилно меню

Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон
Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

БДЖ променя цените на билетите за пътуване с влак заради драстичното увеличаване на разходите на дружеството през последните няколко години. Увеличението ще бъде средно с 20% и влиза в сила от 7 май 2024 г. Без промяна ще останат цените на железопътните карти „Дете“, „Учащ“, „Семейство“ „ТПЛ“ и „Възрастен“, които са на символична стойност от 1,00 лв.

Националният железопътен превозвач не е променял своите цени от началото на 2012 г., с изключение на индексиране през 2020 г. с 1.8%. Само за периода от 2021 г. до края на 2023 г. разходите на дружеството са се увеличи с 23.2%. В това се включват увеличенията в основните разходи за гориво, електроенергия и трудови възнаграждения на служителите, като се има предвид, че БДЖ е един от най-големите работодатели в страната. По данни на Националния статистически институт индексът на инфлация за периода 2021 - 2023 г. е 31.9%. Това е причината, според дружеството да актуализира цените си спрямо повишените разходи.

Цените на билетите за пътуване с влак ще бъдат увеличени средно с 20% в зависимост от вида на превозния документ. Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон. Увеличение ще има и в абонаментните карти и картите „Класик” и „Младеж“. Те дават право на 50% намаление от цената на билета за пътуване във втора класа на пътническите и бързите влакове при неограничен брой пътувания за една година от датата на издаване на картата.

Превозът на деца до 7-годишна възраст ще се осъществява безплатно срещу предоставяне на документ, удостоверяващ възрастта на детето и задължително издаване на билет с нулева стойност. При пътуване със спален вагон и ползване на отделно легло отпада необходимостта да се заплаща половината стойност на билета за пътуване на деца до 7 години.

2024 © Варна е / снимка: БДЖ

Увеличение на заплатите и отпуските за работещите в социалната сфера във Варна

Това предвижда новият Колективен трудов договор, който е със срок на действие 2024 – 2026 г.
Увеличение на заплатите и отпуските за работещите в социалната сфера във Варна

По-високи възнаграждения и 15-а работна заплата предвижда новият Колективен трудов договор в сферата на социалните дейности, който е със срок на действие 2024 – 2026 г. Документът бе подписан днес от кмета Благомир Коцев, председателя на КТ „Подкрепа” във Варна Васил Василев и председателя на ИК на Съюза на българските учители в морския град Веселин Рашев. На събитието присъства и заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности Снежана Апостолова и представители от сектора.

"Качеството на социалните услуги, грижата за хората в нужда са най-важният знак, по който може да се оцени едно общество. Затова ние като община ще продължим да подкрепяме социалната сфера и да повишаваме качеството на тези услуги", каза пред присъстващите кметът Коцев. Той допълни, че е горд с факта, че Варна предоставя най-голям брой и най-разнообразни социални услуги в сферата. От своя страна представителите на синдикатите благодариха на кмета и на заместник-кмета за доброто партньорство.

В новият КТД е договорено размерът на индивидуалните основни месечни работни заплати на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги, да бъде не по-малък от 105% спрямо минималните размери, заложени в Наредбата за стандартите за заплащане на труда на служителите, осъществяващи дейности, които се финансират от държавния бюджет.

Придобивката влиза в сила от 1 януари 2025 г.

Договорът предвижда още една минимална работна заплата за Великденските празници, което на практика означава 15-а заплата за социалните работници, наред с допълнителните възнаграждения за Коледа и за Световния ден на социалната работа.

Предвидено е още нощният труд на заетите в сферата да се заплаща в размер на 17%, вместо досегашните 15% от минималната работна заплата.  

КТД предвижда също осигуряването на още една брутна работна заплата при пенсиониране за служителите, които са с 10 и повече години трудов стаж при един и същ работодател. От два на три дни се увеличава платеният отпуск за встъпване в брак или при смърт на близък роднина.

Дава се и допълнително платен годишен отпуск за работници и служители с 50% и над 50% намалена трудоспособност.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна