Мобилно меню

Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон
Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

БДЖ променя цените на билетите за пътуване с влак заради драстичното увеличаване на разходите на дружеството през последните няколко години. Увеличението ще бъде средно с 20% и влиза в сила от 7 май 2024 г. Без промяна ще останат цените на железопътните карти „Дете“, „Учащ“, „Семейство“ „ТПЛ“ и „Възрастен“, които са на символична стойност от 1,00 лв.

Националният железопътен превозвач не е променял своите цени от началото на 2012 г., с изключение на индексиране през 2020 г. с 1.8%. Само за периода от 2021 г. до края на 2023 г. разходите на дружеството са се увеличи с 23.2%. В това се включват увеличенията в основните разходи за гориво, електроенергия и трудови възнаграждения на служителите, като се има предвид, че БДЖ е един от най-големите работодатели в страната. По данни на Националния статистически институт индексът на инфлация за периода 2021 - 2023 г. е 31.9%. Това е причината, според дружеството да актуализира цените си спрямо повишените разходи.

Цените на билетите за пътуване с влак ще бъдат увеличени средно с 20% в зависимост от вида на превозния документ. Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон. Увеличение ще има и в абонаментните карти и картите „Класик” и „Младеж“. Те дават право на 50% намаление от цената на билета за пътуване във втора класа на пътническите и бързите влакове при неограничен брой пътувания за една година от датата на издаване на картата.

Превозът на деца до 7-годишна възраст ще се осъществява безплатно срещу предоставяне на документ, удостоверяващ възрастта на детето и задължително издаване на билет с нулева стойност. При пътуване със спален вагон и ползване на отделно легло отпада необходимостта да се заплаща половината стойност на билета за пътуване на деца до 7 години.

2024 © Варна е / снимка: БДЖ

Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Подобна актуализация в морската столица не е имало повече от 10 години
Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Община Варна предлага актуализация на част от общинските такси и цени на услугите. Това са такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. 

"Актуализация на цените на таксите не е имало във Варна повече от 10 години. Предложението не е самоцелно, а се търси подобрение на условията за варненци в ключови сфери, като на първо място сред тях е чистотата и градската среда, на второ – образование, спорт, здравеопазване, социално подпомагане и култура", каза кметът на Варна Благомир Коцев.

Промените се налагат предвид настъпилите значителни икономически и социални промени – инфлационни процеси и повишаване на суровини и цена на труд, от 2012 година насам. 

Предложението на администрацията предвижда такса-смет за граждани за жилищните имоти да бъде увеличена на 1,5 промила върху данъчната оценка, при сегашните 0,98 промила.

За фирми тя следва да стане 5,97 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти на предприятията. За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1,6 и 1,8, а за предприятия – 10 и 5,3 промила. В Пловдив са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2,6 за граждани и 7,7 за предприятия. В Бургас предлагат 1,8 за жилищни имоти и 6,9 за нежилищни от 2025-а. Във Варна по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове, коментира кметът. 

Във фокуса на актуализацията са още таксите за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. "Работим от дълго време по тази реформа, включително и с районните кметства. Анализите, които изготвихме, показаха, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били най-ниските в сравнение с другите големи български градове. Останалите общини са поддържали темпо и са търсели отговори на растящите си разходи и нуждата от подобряване на условията за живот. Таксите се вдигат отново в цяла България - за пореден път в последните години, на фона на нито една актуализация във Варна", коментира още кметът Коцев. 

Според предложението на общината таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна се увеличава на 25 лева на кв. м на месец, с което продължава да бъде значително по-ниска от тази в София (39 лв. на кв. м). 

Промените, регламентирани в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, са публикувани за обществено обсъждане на адрес https://varnacouncil.bg/proekti-na-normativni-aktove-mandat-2023-2027-2/ и трябва да бъдат одобрени от Общинския съвет.

2024 © Варна е