Мобилно меню

"Градски транспорт" е единственото общинско дружество във Варна приключило 2023 г. на загуба

Положителен финансов резултат са постигнали "Обреди", "Пазари" и "Ученическо и столово хранене", устойчиви са резултатите и на повечето общински лечебни заведения
"Градски транспорт" е единственото общинско дружество във Варна приключило 2023 г. на загуба

Местният парламент във Варна прие годишните финансови отчети на повечето общински дружества за 2023 г. Бяха одобрени финансовите резултати на 11 лечебни заведения и 5 търговски дружества. Приемането на отчета на "Двореца на културата и спорта" беше отложено заради изнесена от трибуната на зала "Пленарна" информация от съветник за нередности. По тази причина беше отсрочено и освобождаването от отговорност на изпълнителния директор на дружеството.

Финансовите резултати показват, че голяма част от здравните заведения и търговските дружества, собственост на Община Варна, са завършили 2023 г. на печалба. Най-успешна е била годината за  "Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко Марков – Варна", която е приключила миналата година с положителен финансов резултат от близо 908 000 лева. На печалба е и другата голяма общинска болница – Специализираната болница по акушерство и гинекология "Проф. д-р Димитър Стаматов", която е в плюс 66 000 лева.

Положението на Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания остава тежко, но се отчита тенденция за намаляване на загубите. През 2023 г. счетоводната загуба е била в размер на 389 000 лева при 409 000 лева през предходната година.

При общинските диагностично-консултативни центрове устойчивост в развитието си показват ДКЦ III, ДКЦ IV, ДКЦ  V и ДКЦ „Чайка“, всички те са завършили миналата година на печалба. С положителен финансов резултат е и Медицинският център за рехабилитация и спортна медицина – Варна.

По традиция на минус е ДКЦ "Св. Иван Рилски" в кв. "Аспарухово", който отчита отрицателен резултат в размер на 15 000 лева. Срив във финансово отношение бележи и ДКЦ I "Св. Клементина", приключил 2023 г. с  384 000 лева загуба.

При общинските дружества с много добри финансови показатели е "Обреди" ЕООД. Дружеството през 2023 г. е реализирало печалба от 213 000 лева при 58 000 лева за 2022 г. Традиционно добри резултати има и "Пазари" ЕАД, което е приключило финансовата 2023 г. със счетоводна печалба в размер на 102 000 лева. На печалба е и дружеството "Ученическо и столово хранене", което основно се грижи за изхранването на децата в детските градини. Положителният финансов резултат е в размер на 10 200 лева.

Единственото губещо дружество е "Градски транспорт" ЕАД. Общинският превозвач е приключил миналата година на загуба от 1 152 000 лева. Тя обаче е намаляла с 906 000 лева спрямо 2022 г., когато е била 2 058 000 млн. лева.

2024 © Варна е

Експерт: За да направите изгодна покупка на Черен петък, следете цените от сега!

Да купуваме дадена стока, защото ни е необходима, а не просто защото е намалена, посъветва Габриела Руменова от "Ние, потребителите"
Експерт: За да направите изгодна покупка на Черен петък, следете цените от сега!

Ако някой иска да направи изгодна покупка от предстоящия в края на ноември "Черен петък", сега е моментът да си набележи конкретните стоки и да следи движението на цените им, а не когато започне кампанията да пазарува просто защото се твърди, че има намаление. Това препоръча в студиото на БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

"По закон, за да е истински намалена цената на една стока, тя трябва да е прилагана поне един месец преди кампанията за отстъпки. Това означава, че до седмица-две трябва да се стабилизират цените, от които ще се твърди, че е извършено някакво намаление.", обясни експертът.

Според нея е време да обърнем тенденцията и да купуваме от "Черния петък" дадена стока, защото ни е необходима, а не просто защото е намалена.

Около 400 лв. е средната сума, която пазаруващите от "Черния петък" харчат, посочи Руменова, като се  позова на данни от изследвания.

Хората харчат повече тогава, отколкото по Коледа и Нова година.

"Една от причините за това е, че някои от тях използват тази кампания да осигурят подаръците за празниците в края на годината. Особено при онлайн покупки, защото ако ги оставят за последния момент, не е сигурно дали ще бъдат спазени сроковете за доставка и някой може да остане без подаръци", добави тя.

Потребителите следва да имат предвид, че дори и намалението да е реално, това не гарантира, че дава най-добрата цена за дадена стока. Ценообразуването е свободно и една и съща стока може да се намери в широк ценови диапазон при различни магазини. Така и без намаление може да я открием по-изгодно.

Един и същи търговец не е длъжен да поддържа намаление във всички свои физически и онлайн магазини, а само в тези, за които е обявил отстъпки.

Но трябва да спазва всички правила – да са посочени старата и новата цена, процент на отстъпката и информацията да е вярна, обясни Руменова.

В отговор на въпрос можем ли да предявим рекламация за стока от намаление, Руменова разясни: "Търговецът може да не ни даде своя гаранция, но не може да ни отнеме законовата гаранция, която е до две години. Законодателят е дал този срок, тъй като е предположил, че това е периодът, в който може да се очаква да се прояви някакъв производствен дефект, който е съществувал към момента на продажбата."

2024 © Варна е