Мобилно меню

Краставиците и доматите поевтиняват, сиренето – поскъпва

Поевтиняват черешите, картофите и бананите, ягоди и ябълки обаче купуваме по-скъпо
Краставиците и доматите поевтиняват, сиренето – поскъпва

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, спада и през тази седмица, макар и с минималните с 0,987 на сто до 2,201 пункта. Равнището му в началото на годината беше 2,316 пункта. След това достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта в първата третина на март, съобщава Радио Варна. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.

Оранжерийните домати поевтиняват с 0,10 на сто и се продават по 2,89 лева за килограм в края на седмицата, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

Цената на оранжерийните краставици също пада - с 0,46 на сто, и те се търгуват за 2,18 лева за килограм.

Картофите поевтиняват с 0,03 на сто и се продават по 1,39 лева за килограм, морковите - с 0,10 на сто до 2 лева за килограм, зелената салата - с 0,04 на сто и се продава по 1,46 лева за брой. Зелето поскъпва с 0,02 на сто и се купува по 1,06 за килограм. 
Черешите продължават да поевтиняват - с 0,47 на сто, и се търгуват по 4,50 за килограм, за разлика от ягодите, които поскъпват с 0,31 на сто до 4,17 лева за килограм. Ябълките от внос също поскъпват - с 0,11 на сто до 1,89 лева за килограм, както и лимоните - с 0,18 на сто до 2,63 лева за килограм. Бананите поевтиняват с 0,01 на сто до 2,90 лева за килограм.

Цената на кравето сирене се увеличава с 0,11 на сто и то се търгува по 11,20 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" - с 0,05 на сто до 17,34 лева за килограм.

Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) остава без промяна през тази седмица, като кофичка от 400 г. се купува за 1,19 лв. С 0,01 на сто поскъпва прясното мляко (3 процента масленост) и се продава по 2,18 лв. за литър.

Пилешкото месо поевтинява с 0,03 на сто до 6,55 лева за килограм. Яйцата (размер М) отстъпват с 0,01 на сто и се купуват по 0,32 лева за брой на едро.

Оризът поскъпва с 0,10 на сто и се купува по 3,25 лева за килограм. Поевтиняват лещата - с 0,03 на сто до 4,13 лв. за килограм, и зрелият фасул - с 0,07 на сто до 4,01 лв. за килограм.

Брашно тип 500 се продава с 0,01 на сто по-скъпо по 1,37 лева за килограм.

Олиото понижава стойността си с 0,13 на сто и се продава по 3,13 лева за литър в пластмасова бутилка.

Пакетче краве масло от 125 грама поскъпва с 0,10 на сто и се търгува по 2,74 лева.

Цената на захарта остава същата в края на седмицата и тя се продава по 2,39 лева за килограм.

Подробна информация за цените на хранителните стоки на едро и дребно, в страната и в чужбина, може да откриете на www.foodprice.bg

2023 © Варна е

Емил Радев: След членството в Еврозоната, българската икономика ще стане по-стабилна

Опасенията от шоково поскъпване на стоките са неоснователни, увери варненският евродепутат 
Емил Радев: След членството в Еврозоната, българската икономика ще стане по-стабилна

Членството в еврозоната ще даде силен тласък на българската икономика, като я направи по-стабилна, по-прозрачна и предвидима, по-привлекателна за чуждестранни инвеститори. Това увери евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев по време на среща с членове на организацията на ГЕРБ във варненския район "Приморски".

По думите му преминаването към еврото ще улесни ежедневните банкови операции, ще намали разходите по превалутиране, ще подобри условията за бизнес и ще повиши доверието на инвеститорите. Той акцентира, че България е в изгодна позиция, тъй като

ще приеме еврото по фиксирания курс от 1.95583 лв. за 1 евро – предимство, което страни като Италия и Гърция например не са имали при влизането си в еврозоната.

Радев изтъкна още, че опасенията за шоково поскъпване на стоките са неоснователни и опитът на държавите от еврозоната показва, че пазарът бързо се адаптира, а

първоначалните закръгляния на цените се изчистват в рамките на няколко месеца.  

Евродепутатът обърна специално внимание и на допълнителната сигурност, която еврозоната ще гарантира за банковия сектор. "Механизмите за надзор и контрол в еврозоната правят невъзможни сценарии като фалита на КТБ", отбеляза той. Според него представителите на сивата икономика, която все още заема значителен дял в страната ни, са сред най-яростните противници на еврозоната, тъй като с присъединяването ни укриваните пари трябва да излязат "на светло".

Емил Радев подчерта, че е важно България спешно да навакса с информационната кампания за приемане на еврото, тъй като целенасочено се разпространяват много фалшиви новини и не липсват опити да се саботира влизането ни в еврозоната.

"С редовно правителство и ясна посока страната ни се завръща на европейската сцена като предвидим и надежден партньор. Политическата стабилност е условие за нормално управление, но и ключов фактор за изпълнение на финансовите критерии по пътя ни към членството в еврозоната", каза още евродепутатът. Той изрази оптимизъм, че очакваният конвергентен доклад ще даде зелена светлина за приемането на еврото от 1 януари 2026 г.

В отговор на поставените въпроси за наложените от САЩ мита и отражението им върху глобалната търговия Емил Радев заяви, че ЕС има готовност за контрамерки, като припомни, че и при първия мандат на президента Доналд Тръмп Европа е била изправена пред подобни търговски напрежения. Евродепутатът отчете, че вече не липсват сигнали за смекчаване на митническите такси, като даде за пример освобождаването на смартфони, компютри и други електронни устройства от високите тарифи.

В рамките на срещата в "Приморски" бяха дискутирани и мерките за сигурност и за модернизиране на оръжейната индустрия в ЕС, ситуацията на Балканите, възможността магистрала "Черно море" да се реализира като част от стратегически за НАТО транспортен коридор и други теми от националния и европейския дневен ред.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев