Мобилно меню

Област Варна е трета в страната по размер на средната месечна работна заплата

Размерът ѝ е под 2000 лева
Област Варна е трета в страната по размер на средната месечна работна заплата

Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за месец юли 2023 г. е 1 796 лева., за август - 1 808 лева. и за септември - 1 980 лева, съобщават от Териториално статистическо бюро Североизток. 

По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2023 г. - 1 861 лв., област Варна е на трето място спрямо другите области в страната. Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 2 722 лв. и София - 1 864 лева.

През третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата се увеличава спрямо второто тримесечие на 2023 г. с 4.0%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата, са „Образование“ - с 22.2%, „Държавно управление“ - с 18.3% и „Селско, горско и рибно стопанство“ - с 15.2%.

През третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 18.4% спрямо третото тримесечие на 2022 г., като най-голямо е увеличението в икономическите дейности „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“, „Селско, горско и рибно стопанство“ и „Финансови и застрахователни дейности“.

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през третото тримесечие на 2023 г. са: „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - 3 702 лева; „Финансови и застрахователни дейности“ - 3 108 лева; „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - 2 566 лева.

Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности: „Други дейности“ - 1 175 лева; „Хотелиерство и ресторантьорство“ - 1 296 лева; „Строителствоети“ - 1 494 лева.

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2023 г. в обществения сектор се увеличава с 21.2%, а в частния сектор - със 17.3%. 

По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Варна към края на септември 2023 г. намаляват с 5.7 хил., или с 3.7% спрямо края на юни 2023 г., като достигат 149.2 хиляди. Спрямо края на второто тримесечие на 2023 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 26.5%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 4.6% и „Строителство“ - с 3.7%. Най-голямо увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение - с 2.9% е регистрирано в дейност „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ и „Преработваща промишленост“ - съответно 18.1 и 12.7%.

В края на септември 2023 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение са с 2.2 хил., или с 1.5% повече в сравнение с края на септември 2022 г., като най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 1.6 хил. и „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 1.0 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 16 %, „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 15.2% и „Операции с недвижими имоти“ - с 8.9%. Най-голямо намаление на наетите лица в края на септември 2023 г. спрямо края на септември 2022 г. има в икономическата дейност „Строителство“ - с 1.2 хил., което в проценти е с 9.2%.

2023 © Варна е

Експерт: Внимавайте за фалшиви сайтове на Черния петък

Повече бдителност при покупка на услуги препоръчва също Габриела Руменова от "Ние, потребителите"
Експерт: Внимавайте за фалшиви сайтове на Черния петък

На днешния Черен петък потребителите да следят не само процентите на витрините на магазините, но и дали обещаваните отстъпки реално се прилагат. Да проследяват и дали намаленията не са фиктивни, като за това могат да си помагат с проверки чрез телефоните си, когато са във физически обекти. Това препоръча Габриела Руменова от "Ние, потребителите" пред "Денят започва" по БНТ.

При разминаване между обявената цена и маркираната на касата клиентите са в правото си да настояват стоката да им бъде продадена при анонсираните условия.

Руменова препоръча повече бдителност при покупка на услуги на Черен петък.

„Все по-често в тези кампании се предлагат и туристически услуги. Тогава трябва да се внимава за кой период е настаняването или пътуването, защото почивка на морето през март едва ли е най-желаната покупка, пък било то и от Черен петък“, насочи експертът.

Тя даде пример и със закупени от Черен петък ваучери за козметични услуги, на които не е била посочена информация, че ползването е след предварително записване на час за посещение:

„Потребителят отива в срока на валидност на ваучера и се оказва, че няма свободни места не само на датата, на която е отишъл, но и на всички до края на периода на валидност на ваучера.“, обясни тя и добави:

„Ако е спестена информация, която е важна и има отношение към това дали ние ще можем да ползваме услугата, това също трябва да се изследва за нелоялна търговска практика и при доказване на такава, потребителят трябва да получи сумата, която е заплатил.“

В случай че стока от реклама липсва в магазина, търговецът трябва да направи всичко възможно да я осигури или алтернативна на нея, но с не по-лоши характеристики и в разумно време, каза още експертът.

„Свикнали сме да мислим, че в търговските обекти цените може да са по-високи от тези в електронните магазини заради повечето разходи за персонал, наем, ток и т.н. Но сигнали на потребители свидетелстват, че онлайн същите стоки може да са по-скъпи. Според мен, това може да се дължи на обстоятелството, че потребителят е профилиран, търговецът знае какво той търси и му го предлага на по-висока цена, което е недобросъвестно“, коментира тя.

Експертът предупреди да се внимава и за фалшиви сайтове, които се издават по много малко разминаване в изписването на адреса на сайта, твърде ниски цени и атрактивни подаръци. 

2024 © Варна е