Мобилно меню

Обновяват обществени сгради във Варна с евросредства

Подготвят се проекти за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградите на администрацията на Район "Владислав Варненчик", на НЧ "Христо Ботев 1928" и на Спортен комплекс "Локомотив"
Обновяват обществени сгради във Варна с евросредства

Община Варна планира да обнови три обществени обекта със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Местната администрация е в процес на подготовка на проектни предложения за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградите на администрацията на Район „Владислав Варненчик“, на Читалище „Христо Ботев 1928“ и на Спортен комплекс „Локомотив“. Това стана ясно на днешното заседание на ПК „Европейски въпроси и международно сътрудничество“, на което с пълно единодушие беше дадена зелена светлина за участие. Кандидатстването ще се извърши по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“.

Общият размер на средствата с ДДС по процедурата е в размер на над 408 млн. лева. Общините са разделени на три групи, като Варна попада в първа група, където са 10-те големи общини в България. Общо бюджетът на тази група е 98,5 млн. лева с ДДС. Всеки одобрен проект трябва да бъде изпълнен в рамките на до 30 месеца, но не по-късно от 30 юли 2026 г.

С прилагането на мерките се цели да се достигне клас на електропотребление минимум „B” и да се спести поне 30% първична енергия. Другата заложена цел е подобряване на условията в помещенията за предоставяне на услуги и за работа.

На днешното заседание съветниците одобриха предложение на кмета Иван Портних за актуализация на Плана за интегрирано развитие на Община Варна /ПИРО/ за периода 2021-2027 г. – най-съществения средносрочен стратегически документ, който определя приоритетите и посоката на развитие на региона за 7-годишен период. В актуализирания индикативен списък са включени 12 нови проекта, за които е отчетена висока степен на проектна готовност и възможност за финансиране. Трите проектни предложения за енергийно обновяване на сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт фигурират в този списък. В него намират място основните училища „Св. Св. Кирил и Методий“, „Добри Чинтулов“,  „Йордан Йовков”, IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“, както и детските градини „Д-р Петър Берон“ и „Чайка“, на които предстои ремонт и модернизация. Другите проекти са за прилагане на мерки за енергийна ефективност в ЦПЛР СО „Михаил Колони“, за реконструкция и основен ремонт на прилежаща сграда към Художествен музей „Георги Велчев“, както и за възстановяване и адаптиране на Аспаруховия вал.

Най-сериозният дял за реализиране на приоритетните проекти в ПИРО се очаква да бъде формиран от фондовете на ЕС – 37,57%, или в размер над 411  млн. лева. Малко над 367 млн. лева, или 33,49%, се очаква да бъдат привлечени от други източници на финансиране, вкл. чрез финансови инструменти. Средствата от републиканския бюджет са прогнозно около 300 млн. лева, или 27,39% от общата финансова рамка. Община Варна чрез общинския бюджет се очаква да осигури близо 17 млн. лева, или 1,55%.

Членовете на комисията обсъдиха също разчетите/лимитите за приходите и разходите на Община Варна в частта за сметките за средства от Европейския съюз. Индикативният годишен разчет е в размер 54,455 млн. лева. Близо 40 млн. лева от средствата по европейски програми са предвидени за капиталови разходи.

2023 © Варна е / снимка: Морско око

Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон
Билетчето за влака поскъпва средно с 20%

БДЖ променя цените на билетите за пътуване с влак заради драстичното увеличаване на разходите на дружеството през последните няколко години. Увеличението ще бъде средно с 20% и влиза в сила от 7 май 2024 г. Без промяна ще останат цените на железопътните карти „Дете“, „Учащ“, „Семейство“ „ТПЛ“ и „Възрастен“, които са на символична стойност от 1,00 лв.

Националният железопътен превозвач не е променял своите цени от началото на 2012 г., с изключение на индексиране през 2020 г. с 1.8%. Само за периода от 2021 г. до края на 2023 г. разходите на дружеството са се увеличи с 23.2%. В това се включват увеличенията в основните разходи за гориво, електроенергия и трудови възнаграждения на служителите, като се има предвид, че БДЖ е един от най-големите работодатели в страната. По данни на Националния статистически институт индексът на инфлация за периода 2021 - 2023 г. е 31.9%. Това е причината, според дружеството да актуализира цените си спрямо повишените разходи.

Цените на билетите за пътуване с влак ще бъдат увеличени средно с 20% в зависимост от вида на превозния документ. Актуализират се и цените за резервация на запазено седящо място и място за пътуване в спален и кушет вагон. Увеличение ще има и в абонаментните карти и картите „Класик” и „Младеж“. Те дават право на 50% намаление от цената на билета за пътуване във втора класа на пътническите и бързите влакове при неограничен брой пътувания за една година от датата на издаване на картата.

Превозът на деца до 7-годишна възраст ще се осъществява безплатно срещу предоставяне на документ, удостоверяващ възрастта на детето и задължително издаване на билет с нулева стойност. При пътуване със спален вагон и ползване на отделно легло отпада необходимостта да се заплаща половината стойност на билета за пътуване на деца до 7 години.

2024 © Варна е / снимка: БДЖ