Мобилно меню

Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Подобна актуализация в морската столица не е имало повече от 10 години
Общината иска увеличение на такси и цени за услуги във Варна

Община Варна предлага актуализация на част от общинските такси и цени на услугите. Това са такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. 

"Актуализация на цените на таксите не е имало във Варна повече от 10 години. Предложението не е самоцелно, а се търси подобрение на условията за варненци в ключови сфери, като на първо място сред тях е чистотата и градската среда, на второ – образование, спорт, здравеопазване, социално подпомагане и култура", каза кметът на Варна Благомир Коцев.

Промените се налагат предвид настъпилите значителни икономически и социални промени – инфлационни процеси и повишаване на суровини и цена на труд, от 2012 година насам. 

Предложението на администрацията предвижда такса-смет за граждани за жилищните имоти да бъде увеличена на 1,5 промила върху данъчната оценка, при сегашните 0,98 промила.

За фирми тя следва да стане 5,97 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти на предприятията. За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1,6 и 1,8, а за предприятия – 10 и 5,3 промила. В Пловдив са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2,6 за граждани и 7,7 за предприятия. В Бургас предлагат 1,8 за жилищни имоти и 6,9 за нежилищни от 2025-а. Във Варна по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове, коментира кметът. 

Във фокуса на актуализацията са още таксите за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. "Работим от дълго време по тази реформа, включително и с районните кметства. Анализите, които изготвихме, показаха, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били най-ниските в сравнение с другите големи български градове. Останалите общини са поддържали темпо и са търсели отговори на растящите си разходи и нуждата от подобряване на условията за живот. Таксите се вдигат отново в цяла България - за пореден път в последните години, на фона на нито една актуализация във Варна", коментира още кметът Коцев. 

Според предложението на общината таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна се увеличава на 25 лева на кв. м на месец, с което продължава да бъде значително по-ниска от тази в София (39 лв. на кв. м). 

Промените, регламентирани в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, са публикувани за обществено обсъждане на адрес https://varnacouncil.bg/proekti-na-normativni-aktove-mandat-2023-2027-2/ и трябва да бъдат одобрени от Общинския съвет.

2024 © Варна е

Експерт: За да направите изгодна покупка на Черен петък, следете цените от сега!

Да купуваме дадена стока, защото ни е необходима, а не просто защото е намалена, посъветва Габриела Руменова от "Ние, потребителите"
Експерт: За да направите изгодна покупка на Черен петък, следете цените от сега!

Ако някой иска да направи изгодна покупка от предстоящия в края на ноември "Черен петък", сега е моментът да си набележи конкретните стоки и да следи движението на цените им, а не когато започне кампанията да пазарува просто защото се твърди, че има намаление. Това препоръча в студиото на БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

"По закон, за да е истински намалена цената на една стока, тя трябва да е прилагана поне един месец преди кампанията за отстъпки. Това означава, че до седмица-две трябва да се стабилизират цените, от които ще се твърди, че е извършено някакво намаление.", обясни експертът.

Според нея е време да обърнем тенденцията и да купуваме от "Черния петък" дадена стока, защото ни е необходима, а не просто защото е намалена.

Около 400 лв. е средната сума, която пазаруващите от "Черния петък" харчат, посочи Руменова, като се  позова на данни от изследвания.

Хората харчат повече тогава, отколкото по Коледа и Нова година.

"Една от причините за това е, че някои от тях използват тази кампания да осигурят подаръците за празниците в края на годината. Особено при онлайн покупки, защото ако ги оставят за последния момент, не е сигурно дали ще бъдат спазени сроковете за доставка и някой може да остане без подаръци", добави тя.

Потребителите следва да имат предвид, че дори и намалението да е реално, това не гарантира, че дава най-добрата цена за дадена стока. Ценообразуването е свободно и една и съща стока може да се намери в широк ценови диапазон при различни магазини. Така и без намаление може да я открием по-изгодно.

Един и същи търговец не е длъжен да поддържа намаление във всички свои физически и онлайн магазини, а само в тези, за които е обявил отстъпки.

Но трябва да спазва всички правила – да са посочени старата и новата цена, процент на отстъпката и информацията да е вярна, обясни Руменова.

В отговор на въпрос можем ли да предявим рекламация за стока от намаление, Руменова разясни: "Търговецът може да не ни даде своя гаранция, но не може да ни отнеме законовата гаранция, която е до две години. Законодателят е дал този срок, тъй като е предположил, че това е периодът, в който може да се очаква да се прояви някакъв производствен дефект, който е съществувал към момента на продажбата."

2024 © Варна е