Мобилно меню

Ремонти на ДКЦ и средношколско общежитие ще бъдат дофинансирани от община Варна

Почти по 500 000 лв. са необходими за финализиране на двата проекта
Ремонти на ДКЦ и средношколско общежитие ще бъдат дофинансирани от община Варна

Община Варна е готова да осигури допълнително финансиране за осъществяване на цялостен ремонт на средношколското общежитие „Михаил Колони“ и за енергийното обновяване на сградата на ДКЦ 4 във Варна. Това стана ясно по време на заседание на постоянната комисия “Европейски въпроси и международно сътрудничество” към местния парламент, на което бяха разгледани предложенията на кмета Иван Портних за осигуряване на съфинансиране за изпълнението на двата проекта. Решението за средствата ще вземе финансовата комисия към местния парламент, а финалното одобрение ще е на Общинския съвет.

Варна кандидатства с проект за „Ремонт, рехабилитация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на ЦПЛР средношколско общежитие „Михаил Колони“ по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВ). Предвижда се основен ремонт, обновяване, внедряване на мерки за енергийна ефективност, включващи топлоизолация, подмяна на дограма  и др. за сградния фонд на общежитието. Ще бъдат осигурени условия на обитаване, а сградата ще съответства на клас на енергопотребление „А“ по първична енергия и значително ще се намалят разходите за отопление.

Към момента в общежитието се настаняват ученици от 8-и до 12-и клас от цялата страна, които се обучават във всички професионални гимназии и средни училища във Варна. Капацитетът му е 280 ученици, като понастоящем са настанени по 3 души в стая в противоречие с нормативната уредба. Общежитието се състои от две сгради – „Блок А“ и „Блок Б“, разположени върху имот с площ 4 700 кв. м и обща РЗП близо 7 500 кв. м. През годините, освен частичен ремонт на покривите и дограмата, съществени подобрения не са извършвани, вследствие на което сградният фонд е силно амортизиран, бе изтъкнато на днешното заседание.

Максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ (БФП) за едно проектно предложение по тази процедура е 6 млн. лева с ДДС. Общият бюджет на конкретния проект е на стойност 6,527 млн. лева и превишава размера на допустимата БФП. Това се дължи на факта, че в инвестиционния проект са отразени всички задължителни мерки от Техническия паспорт на сградата, както и на това, че с предвидените строително-монтажни работи обектите следва да бъдат приведени в съответствие с всички нормативни изисквания за подобен тип сгради от образователната инфраструктура. Допустимият размер на БФП по процедурата се оказа недостатъчен, за да се покрият всички тези изисквания.

Приблизително същата сума – почти 526 хил. лева, са необходими като допълнително финансиране за реализацията на проекта „Енергийно обновяване на сградата на ДКЦ 4 – Варна“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Крайните резултати от изпълнението на проектното предложение с продължителност 24 месеца са свързани с достигане клас на електропотребление  „А“ и спестяване на 52,51% по потреблението на първична невъзобновяема енергия; намаляване на разходите за електропотребление; обновяване и модернизиране на сградата с подобрени условия за работа на здравните кадри и за обслужване на голям брой пациенти както на ДКЦ 4, така и на СБАЛОЗ „Д-р Марко А. Марков“.

Общият бюджет на проекта е 950 хил. лева с ДДС. Безвъзмездната помощ е 45% от допустимите разходи, тъй като за целите на процедурата „ДКЦ 4 – Варна“ ЕООД се явява голямо предприятие. По същата процедура ДДС е недопустим разход. Затова исканото финансиране от страна на Община Варна е в размер на 525 668 лв.

2023 © Варна е

2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Областта е втора в страната по този показател
2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Варна към края на септември 2024 г. намалява с 3.7 хил., или с 2.4% спрямо края на юни 2024 г., като достига 152.4 хил. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на 2024 г. най-голямо намаление на броя наети лица се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 13%, "Култура, спорт и развлечения" - с 5.1% и "Административни и спомагателни дейности" и "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - с по 5%. 

Най-голямо увеличение на броя наети лица по трудово и служебно правоотношение - със 7.7% е регистрирано в дейност "Добивна промишленост", отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" и "Преработваща промишленост" - съответно 17 и 12.2%.

В края на септември 2024 г. в сравнение с края на септември 2023 г. броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение нараства с 3.2 хил., или с 2.2%. Най-голямо увеличение на броя наети се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 3.2 хил. и "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 0.8 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 26.6%, "Други дейности" - с 18.2% и "Операции с недвижими имоти" - с 12%. 

Най-голямо намаление на наетите лица в края на септември 2024 г. спрямо края на септември 2023 г. има в икономическата дейност "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 1.0 хил., което в проценти е с 3.8%.

Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева.

По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната.

Най-високо е заплащането в област София (столица) - 3 100 лева.

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2024 г. с 1.8%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 6.8%, "Строителство" - с 6.7% и "Държавно управление" - с 4.2%.

Спрямо третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 13.3%, като най-голямо е увеличението в икономическите дейности "Транспорт, складиране и пощи", "Операции с недвижими имоти" и "Хотелиерство и ресторантьорство"."

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор се увеличава със 7%, а в частния сектор – с 15.8%. 

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са: "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 3 906 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 3 823 лева; "Професионални дейности и научни изследвания" - 2 701 лева.

Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1 612 лева и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - 1 678 лева.

2024 © Варна е