Мобилно меню

Възпоменателна монета „175 години от рождението на Христо Ботев“ пусна БНБ

Цената на монетата при пускането ѝ в обращение е 114 лева
Възпоменателна монета „175 години от рождението на Христо Ботев“ пусна БНБ
76

На 3 януари Българската народна банка пусна в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „175 години от рождението на Христо Ботев“ от серията „Българско възраждане“.

Цената на монетата при пускането ѝ в обращение е 114 лева, съобщиха от БНБ.

Монетата ще се продава в Българската народна банка, както и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Кей Би Си Банк България ЕАД, Първа инвестиционна банка АД, Тексим Банк АД и Централна кооперативна банка АД.

Технически параметри: Година на емисията – 2023; Номинална стойност – 10 лева; Метал – сребро, проба 999/1000; Качество – мат-гланц, висше; Тегло – 23.33 г; Диаметър – 38.61 мм; Гурт – гладък; Тираж – 5000 броя; Цена на монетата при пускане в продажба – 114 лева

Пусната в обращение с решение на Управителния съвет на Българската народна банка № 374 от 28 октомври 2022 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 2022 г.).

Автори на художествения проект: Пламен Чернев и Преслав Чернев

Всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от касите на Българската народна банка само по 1 монета, независимо дали закупува от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на друго лице, съгласно представено нотариално заверено изрично пълномощно за закупуването на конкретната възпоменателна монета. Лицата, които закупуват възпоменателни монети, следва да са пълнолетни, т.е. да имат навършени 18 години.

2023 © Варна е / Източник: БНБ
Още по темата: Монета БНБ Христо Ботев
Още по темата: Монета БНБ Христо Ботев

Цена за 500 грама ягоди без изписана и цената за килограм е нарушение

Цените трябва да са в левове, с включени всички данъци и такси, като и да бъдат недвусмислени, лесно разбираеми, ясно и четливо изписани и да не въвеждат потребителя в заблуждение
Цена за 500 грама ягоди без изписана и цената за килограм е нарушение
104

Търговците на плодове и зеленчуци в насипно състояние са длъжни да обявяват цените за килограм, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“ по повод медийни публикации и коментари в социалните мрежи, че тези продукти масово се продават с цени за 100 грама или за половин килограм. Това може да заблуди клиентите, че стоката е по-евтина.

Съгласно Закона за защита на потребителите, търговците са длъжни за продаваните в насипно състояние стоки да посочват цената за единица мярка, като в случая това е килограм.

Ако плодовете са поставени в опаковка, трябва да са известни цената за количеството в нея и цената за един килограм. Изключение правят случаите, в които продажната цена и цената за единица мярка са идентични. Това означава, че дори търговецът да реши да продава 500 гр ягоди в кутийка, той не може да заобиколи разпоредбите и да посочи само цената за съответното количество – трябва да посочи и колко струва 1 килограм.

Освен това, при предлагане на предварително опаковани стоки, обозначените продажна цена и цена за единица мярка следва да се отнасят за нето тегло на стоката. Т.е. недопустимо е да се включва и да се заплаща от потребителя теглото на опаковката.

Обозначаването на продажната цена и цената за единица мярка става чрез етикети, ценоразписи, табели или по друг подходящ начин. Цените трябва да са в левове, с включени всички данъци и такси, като и да бъдат недвусмислени, лесно разбираеми, ясно и четливо изписани и да не въвеждат потребителя в заблуждение.

Редно е търговците да коригират поведението си, а потребителите да бъдат по-внимателни за обозначаването на цените, когато пазаруват.

2023 © Варна е