Мобилно меню

Български евродепутати искат да отпадне контролът на пристанищата по Дунав

Писменото запитване до Еврокомисията идва след редица въпроси и сигнали от български превозвачи, които продължават да прекарват часове и денонощия в чакане на опашка за фериботните връзки с Румъния при пунктовете Оряхово - Бекет и Силистра - Кълъраш
Български евродепутати искат да отпадне контролът на пристанищата по Дунав

Европейската комисия да се произнесе изрично дали речните граници и пристанища влизат в обхвата на споразумението за частично и поетапно приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство. За това настояват евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и Андрей Новаков с въпрос до Европейската комисия, след като във всички официални документи на Европейския съюз се говори за „премахване на граничния контрол по вътрешните морски и въздушни граници“.

Писменото запитване до Еврокомисията идва след редица въпроси и сигнали от български превозвачи, които и до днес прекарват часове и денонощия в чакане на опашка за фериботните връзки с Румъния при пунктовете Оряхово - Бекет и Силистра - Кълъраш.

„Бизнесът основателно повдига този въпрос, защото още от Пакет Мобилност насам превозвачите са свикнали да четат европейските правила дума по дума, за да разберат какво точно се иска от тях и да не понасят щети от санкции и глоби. След като години наред тези фирми търпят загуби от чакане по опашки за контрол на ГКПП, е съвсем логично и сега бизнесът да се пита договорката за частично приемане в Шенген обхваща ли всички водни граници – и морските, и речните“, коментира Андрей Новаков. 

„Неведнъж сме показали, че пълноправното членство на България в Шенгенското пространство е сред основните ни приоритети. Сухопътният Шенген остава наша важна цел, затова борбата не свършва с договореното частично приемане, но настояваме то да бъде ясно тълкувано и прилагано“, заяви Емил Радев.

Двамата евродепутати считат, че е логично контролът на речните пристанища да е премахнат в рамките на вече постигнатите договорености за поетапно присъединяване на България в Шенген. В същото време настояват Европейската комисия да се произнесе по този въпрос преди влизането в сила на споразумението на 31 март тази година.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев

От 11-ия път: Избраха Наталия Киселова за председател на 51-вото Народно събрание

Номинацията на "БСП - Обединена левица" бе подкрепена от ГЕРБ- СДС, ПП-ДБ и АПС
От 11-ия път: Избраха Наталия Киселова за председател на 51-вото Народно събрание

Наталия Киселова беше избрана за председател на 51-вото Народно събрание със 140 гласа "за". Против номинацията на "БСП - Обединена левица" гласуваха 93 депутати.

Наталия Киселова бе избрана с гласовете на депутатите от ГЕРБ- СДС, ПП-ДБ, "БСП-Обединена левица", АПС. Против бяха "Възраждане", "ДПС - Ново начало", ИТН и МЕЧ. Беше поискано прегласуване, но резултатите се повториха, информира БНТ. 

Наталия Киселова бе на балотаж със Силви Кирилов, чиято кандидатура бе подкрепена от 98 депутати. "Против" бяха 119. 

Така до избор на председател на народното събрание се стигна при единадесетото подновяване на първото заседание на парламента. 

"Българските граждани днес трябва да чуят три неща - първото е, че има надежда и тя е държавата да се върне в нормалното русло на управление. Второ - пот и сълзи.

Няма да бъде лесно.

Усилията трябва да си струват, защото българските граждани искат държава, която да мисли за тях", заяви в речта след избора си Наталия Киселова.

Тя благодари на всички участвали в гласуването, включително и на тези, които не са я подкрепили. "Аз ще бъда председател на НС на всички и усилията трябва да си струват. Компромисите са въпрос, който ще се обсъжда, но когато се вземе решение, то трябва да бъде спазвано", подчерта Киселова.

Депутатите гласуваха анблок зам.-председателите на 51-вото Народно събрание. Те бяха избрани с 202 гласа "за" и един "въздържал се". 

От ГЕРБ-СДС предложиха Рая Назарян. От "Продължаваме промяната - Демократична България" - Атанас Атанасов. От "Възраждане" номинираха Цончо Ганев, от "БСП - Обединена левица" - Драгомир Стойнев, от АПС - Хайри Садъков, от ИТН - Николета Кузманова и от МЕЧ - Радостин Василев.

От "ДПС - Ново начало" единствени не предложиха зам.-председател. 

2024 © Варна е / снимка: Народно събрание на Република България