Мобилно меню

Емил Радев: Антиевропейските настроения в България и Румъния се засилват заради бариерите пред членството ни в Шенген

Присъединяването ни към Шенген на практика ще означава по-малко опашки по границите, по-бързо придвижване на хора и стоки, което от своя страна ще доведе и до намаляване на разходите и в крайна сметка до по-висока ефективност за сектори като транспорт, логистика, туризъм, подчерта варненският евродепутат
Емил Радев: Антиевропейските настроения в България и Румъния се засилват заради бариерите пред членството ни в Шенген

Бариерите пред пълноправното ни членство в Шенгенското пространство засилват антиевропейските настроения в България и Румъния. За това предупреди евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев на заседание на Комисията по петиции в Европейския парламент, на което днес бяха разгледани две български петиции относно правото на страната ни да се присъедини към Шенген.

В изказването си Емил Радев призова разумът да надделее, за да се сложи край на политическото лицемерие, което държи вратите на Шенгенското пространство затворени за България и Румъния и вече 12 години гражданите на двете държави – близо 26 млн. души, са подложени на несправедливи и унизителни двойни стандарти. Българският евродепутат изтъкна отрицателните последици за бизнеса, като припомни, че от граничните проверки страдат цели сектори.

„Заради времето, което отнема чакането на българо-румънската граница, например превозвачите ни губят 150 млн. евро годишно”, отбеляза Радев. Той обърна специално внимание и на вредите, които се нанасят на околната среда.

„Присъединяването ни към Шенген на практика ще означава по-малко опашки по границите, по-бързо придвижване на хора и стоки, което от своя страна ще доведе и до намаляване на разходите и в крайна сметка до по-висока ефективност за сектори като транспорт, логистика, туризъм”, отчете евродепутатът и от името на ЕНП настоя двете български петиции, внесени от Нено Димов и Ивайло Дерменджиев, да останат отворени. За това се обявиха и български евродепутати от другите политически семейства в Европейския парламент. 

Силна позиция в подкрепа на приемането ни в Шенген до края на годината беше изразена по-рано и при проведеното в сътрудничество с Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП публично изслушване на представители на ЕК и експерти относно постъпили жалби, свързани с контрола по вътрешните шенгенски граници.

В рамките на дебатите Емил Радев изрази позицията, че ако има пропуски в сигурността на Шенген, то решението не бива да се търси в затягане и усложняване на вътрешно граничните проверки, а в споделената отговорност при управлението на външните граници. „За тази цел ЕС има нужда от България и Румъния в Шенген и то незабавно – още преди да се появи следващата голяма мигрантска криза”, смята евродепутатът.

Той бе категоричен, че за да бъде сигурно и проспериращо място, ЕС не бива да издига бариери пред собствените си граждани и бизнес. „Изпълняваме всички критерии за членство в Шенгенското пространство. Доказват го редица проверки на място, проучвания, доклади. Това го знаем ние в ЕП, знае го Комисията, добре го знае и Съветът, макар някои държави членки да използват вътрешнополитически причини, за да блокират нашето присъединяване”, заяви още Емил Радев.

Той взе участие и в обсъждането на петиции относно повторното въвеждане на контрол по вътрешните граници, от което страдат граждани на няколко държави членки. По думите на евродепутата то трябва да се прилага като последна мярка, в изключителни ситуации и при зачитане на принципа на пропорционалност.

„За съжаление, позоваването на опасения, свързани с миграция или тероризъм, а впоследствие и с пандемията от COVID-19, позволи досега на някои държави членки да запазят граничния си контрол през последните 8 години на практика непрекъснат, въпреки че не може да надвишава максималната продължителност от 6 месеца”, отбеляза Радев. Според него това поредно незачитане на правилата също поражда разделение и дискриминация, затова изрази надежда, че ЕП час по-скоро ще приеме изменението на Кодекса на шенгенските граници.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев

Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия, подчерта варненският евродепутат в дискусия с ученици от Първа езикова гимназия в морската столица
Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

Сигурността на ЕС, икономическите предизвикателства и ползите за България от членството в еврозоната бяха сред ключовите теми в дискусия между евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и ученици от варненската Първа езикова гимназия, която е училище посланик на Европейския парламент. Срещата се състоя в Областния информационен център във Варна.

"През последните 80 години Европа инвестира в благосъстоянието на своите граждани и се превърна в най-привлекателното място за живот, но по отношение на сигурността си остава силно зависима от външни съюзници. Който обаче не храни своя армия, рано или късно храни чужда", подчерта Радев в отговор на въпросите на учениците относно нарастващата геополитическа нестабилност и решенията, с които ЕС ще гарантира собствената си сигурност, особено в контекста на руската агресия в Украйна и променящите се външнополитически приоритети на САЩ.

Евродепутатът коментира, че ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия. "Военните конфликти вече не се водят само с танкове и автомати, а с дронове, роботи, хиперзвукови ракети, а се оказа например, че Европа няма с какво да замести американското сателитно наблюдение", заяви Емил Радев. Според него инвестициите в европейската оръжейна промишленост са значително по-изгодни от внос на въоръжение от трети страни, но предизвикателство остава и недостигът на квалифицирани кадри.

Той определи като стратегическа необходимост създаването на обща европейска армия.

По думите му това ще направи Европа фактор в глобалната сигурност и ще засили позициите ѝ в полето на дипломацията.

"С редовното правителство страната ни се върна на европейската сцена като предвидим и добър партньор. Никой не иска да преговоря с кабинет, който има хоризонт на работа едва 2-3 месеца, така че политическата нестабилност у нас изигра роля за забавянето на присъединяването ни към Шенгенското пространство. След Шенген остава още една решителна стъпка за пълното ни интегриране в структурите на ЕС – влизането в еврозоната", отбеляза Радев.

Учениците проявиха интерес към готовността на България за приемане на еврото и мерките срещу евентуални спекулации на пазара. Евродепутатът информира, че с конвергентния доклад през май страната ни очаква дата за присъединяването си. Той изтъкна, че членството в еврозоната ще гарантира стабилност и предвидимост в икономиката ни. "Еврото ще донесе повече чуждестранни инвестиции, повече сигурност в банковия сектор, по-ниски лихви, отпадане на таксите при превалутиране и ще изкара сивата икономика на светло", каза евродепутатът. Попитан за перспективите за въвеждане на дигитално евро, той поясни, че не става дума за криптовалута, а за финансов инструмент, който да допълва парите в брой. "Идеята предизвиква сериозни дебати и се посреща с голяма съпротива в страни като Германия и Австрия, така че ЕС е много далеч от постигането на необходимия консенсус", уточни Радев.

По отношение на търговската политика със САЩ, той увери, че ЕС има пълна готовност за контрамерки срещу наложените високи мита, но изтъкна

нуждата от диалог и стабилни икономически отношения със стратегическите партньори.

Акцент в дискусията бяха също фалшивите новини и заплахите в киберпространството. Според Радев България трябва значително да подобри своята киберсигурност, тъй като заплахите не се изчерпват само с хакване на сайтове – необходими са сериозни мерки в защита на стратегически обекти като летища, язовири, електропреносни мрежи и др.

Учениците поставиха въпроси и за дейността на Европейския парламент, изоставането ни по Плана за възстановяване и устойчивост, конкурентоспособността на ЕС спрямо САЩ и Китай, защитата на личните данни, плановете за ревизия на Зелената сделка и др.

Емил Радев насърчи младите хора да мислят критично и да участват активно в процесите, които определят бъдещето на ЕС. Той се ангажира да продължава да подкрепя инициативите на училището, сред които е и съвместният конкурс, посветен на Деня на Европа. В знак на благодарност за доброто партньорство при организацията на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител" евродепутатът бе удостоен с почетна грамота. Като възпитаник на гимназията той получи официална покана за честването на нейния 60-годишен юбилей. С предстоящите тържества училището ще отбележи и 145 години от създаването на Първа мъжка гимназия, на която е приемник.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна