Мобилно меню

Емил Радев предупреди: Проблемът с фалшивите новини в Европа се изостря!

Мислете и четете критично, обърна се варненският евродепутат към ученици
Емил Радев предупреди: Проблемът с фалшивите новини в Европа се изостря!

 

„Проверявайте новините и внимавайте за източниците им! Мислете и четете критично, защото проблемът с фалшивите новини в Европа се изостря, а пропагандата набира сила, особено преди избори.“ Това заяви евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев при срещата си с участниците в регионална среща на училищата посланици на Европейския парламент.

„Въпреки че и на европейско, и на национално ниво се води борба с дезинформацията, редица актуални за ЕС теми са обект на фалшиви новини“, предупреди Радев и даде пример със спекулациите, че чрез споразумението за Шенген България се е съгласила да приеме обратно от Австрия хиляди мигранти.Е

„През миналата година Австрия ни е върнала 213 души, мнозинството от които със сигурност отново са заминали към Западна Европа“, отчете евродепутатът и разясни в непринуден разговор с учениците какво предвижда Дъблинският регламент. „На практика не могат да ни връщат мигранти, влезли на територията на ЕС преди повече от 12 месеца. България, освен това, не носи отговорност за тези, които макар и да са поискали убежище тук, са живели 5 месеца в Австрия“, отбеляза Емил Радев и допълни, че страната ни има право да преценява доказателствата, а относно нелегалната миграция те често са косвени.

„Свободното движение в ЕС носи само ползи, но пряко зависи от сигурността на външните граници. За да бъдат максимално непропускливи за нелегална миграция, се изискват солидарни усилия от всички държави членки“.

Срещата му с над 100 младши и старши посланици от 10 училища в Североизточна България се проведе в рамките на форум във Варна, организиран от Бюрото на ЕП в България. Домакин на събитието бе варненската Първа езикова гимназия.  В отговор на въпросите на учениците за присъединяването на България към сухопътния Шенген Емил Радев прогнозира, че заради изборите в Австрия през есента то би било реалистично да се очаква най-рано от началото на 2025 г. „Не подкрепям призивите за бойкот на австрийския бизнес у нас, тъй като от него зависят доходите на много български семейства, но очаквам по-твърда позиция от държавата ни спрямо Австрия. Можем да окажем натиск при решения на международно ниво, които се взимат с единодушие, тъй както например Румъния наложи вето за двама австрийски офицери в НАТО“, посочи евродепутатът. „Но ако сме обвързани със северната ни съседка в усилията за пълноправно членство в Шенгенгенското пространство, то присъединяването ни към еврозоната е битка, която водим самостоятелно“, уточни Радев. Той увери, че за разлика от други държави, които вече са част от еврозоната, ние ще се присъединим при сегашния фиксиран курс, тъй като чрез валутния борд нашият лев отдавна е вързан към еврото.

„Еврозоната ще направи икономиката ни по-конкурентоспособна и стабилна, ще повиши контрола върху банките, ще подобри инвестиционния климат, а това има пряко отражение върху доходите. Въпреки спекулациите за скок на цените в Хърватия например, статистика сочи, че доходите там са се повишили с до 14% след влизането в еврозоната. Именно членството в еврозоната осигури на Гърция подкрепата, с която се спаси от фалит преди няколко години“, припомни Радев. „Достатъчно е да погледнете обявите за продажба на имоти у нас, за да се убедите, че еврото отдавна е част от живота ни. Всички, които се занимават с външнотърговски операции, губят от превулатирането“, допълни евродепутатът.

В разговора с него беше поставен и въпрос за възможността ЕС да има своя армия. Емил Радев обясни, че докато преди Великобритания е налагала вето по тази тема, след Брекзит има напредък, макар и с много бавни крачки. „Войната срещу Украйна също катализира този процес и показа необходимостта от сътрудничество във военната област. Ясно е, че нито една държава не може да се изправи сама пред заплахите на 21 век. Това силно личи от тревогите на Прибалтийските републики – Литва, Латвия и Естония, които се чувстват застрашени от военната агресия на Русия“, каза още евродепутатът.

По повод предстоящите евроизбори той призова гимназистите, които вече могат да гласуват, да се възползват от правото си на глас, защото позицията на младите хора е важна за бъдещето на Европа.

„ЕП е единствената евроинституция с пряко избираеми членове, а чрез вота си можете да въздействате върху цялостната европейска политика, но и върху защитата на националните ни интереси в Европа“.

Той благодари на ръководителя на Бюрото на ЕП в България Теодор Стойчев и на проф. д-р Ингрид Шикова от катедра „Европеистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“, които остават ангажирани с подкрепата за училищата посланици на Европейския парламент. В рамките на регионалната среща учениците за пореден път имаха възможност да се включат в интерактивни занимания и творчески работилници, посветени на политиките на ЕС и съвременните предизвикателства пред Европа.  

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Емил Радев

Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия, подчерта варненският евродепутат в дискусия с ученици от Първа езикова гимназия в морската столица
Емил Радев във Варна: Създаването на обща европейска армия е стратегическа необходимост 

Сигурността на ЕС, икономическите предизвикателства и ползите за България от членството в еврозоната бяха сред ключовите теми в дискусия между евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев и ученици от варненската Първа езикова гимназия, която е училище посланик на Европейския парламент. Срещата се състоя в Областния информационен център във Варна.

"През последните 80 години Европа инвестира в благосъстоянието на своите граждани и се превърна в най-привлекателното място за живот, но по отношение на сигурността си остава силно зависима от външни съюзници. Който обаче не храни своя армия, рано или късно храни чужда", подчерта Радев в отговор на въпросите на учениците относно нарастващата геополитическа нестабилност и решенията, с които ЕС ще гарантира собствената си сигурност, особено в контекста на руската агресия в Украйна и променящите се външнополитически приоритети на САЩ.

Евродепутатът коментира, че ЕС изостава в превъоръжаването, но има потенциал да навакса в рамките на 5-6 години, ако вложи усилия в развитие на своята отбранителна индустрия. "Военните конфликти вече не се водят само с танкове и автомати, а с дронове, роботи, хиперзвукови ракети, а се оказа например, че Европа няма с какво да замести американското сателитно наблюдение", заяви Емил Радев. Според него инвестициите в европейската оръжейна промишленост са значително по-изгодни от внос на въоръжение от трети страни, но предизвикателство остава и недостигът на квалифицирани кадри.

Той определи като стратегическа необходимост създаването на обща европейска армия.

По думите му това ще направи Европа фактор в глобалната сигурност и ще засили позициите ѝ в полето на дипломацията.

"С редовното правителство страната ни се върна на европейската сцена като предвидим и добър партньор. Никой не иска да преговоря с кабинет, който има хоризонт на работа едва 2-3 месеца, така че политическата нестабилност у нас изигра роля за забавянето на присъединяването ни към Шенгенското пространство. След Шенген остава още една решителна стъпка за пълното ни интегриране в структурите на ЕС – влизането в еврозоната", отбеляза Радев.

Учениците проявиха интерес към готовността на България за приемане на еврото и мерките срещу евентуални спекулации на пазара. Евродепутатът информира, че с конвергентния доклад през май страната ни очаква дата за присъединяването си. Той изтъкна, че членството в еврозоната ще гарантира стабилност и предвидимост в икономиката ни. "Еврото ще донесе повече чуждестранни инвестиции, повече сигурност в банковия сектор, по-ниски лихви, отпадане на таксите при превалутиране и ще изкара сивата икономика на светло", каза евродепутатът. Попитан за перспективите за въвеждане на дигитално евро, той поясни, че не става дума за криптовалута, а за финансов инструмент, който да допълва парите в брой. "Идеята предизвиква сериозни дебати и се посреща с голяма съпротива в страни като Германия и Австрия, така че ЕС е много далеч от постигането на необходимия консенсус", уточни Радев.

По отношение на търговската политика със САЩ, той увери, че ЕС има пълна готовност за контрамерки срещу наложените високи мита, но изтъкна

нуждата от диалог и стабилни икономически отношения със стратегическите партньори.

Акцент в дискусията бяха също фалшивите новини и заплахите в киберпространството. Според Радев България трябва значително да подобри своята киберсигурност, тъй като заплахите не се изчерпват само с хакване на сайтове – необходими са сериозни мерки в защита на стратегически обекти като летища, язовири, електропреносни мрежи и др.

Учениците поставиха въпроси и за дейността на Европейския парламент, изоставането ни по Плана за възстановяване и устойчивост, конкурентоспособността на ЕС спрямо САЩ и Китай, защитата на личните данни, плановете за ревизия на Зелената сделка и др.

Емил Радев насърчи младите хора да мислят критично и да участват активно в процесите, които определят бъдещето на ЕС. Той се ангажира да продължава да подкрепя инициативите на училището, сред които е и съвместният конкурс, посветен на Деня на Европа. В знак на благодарност за доброто партньорство при организацията на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител" евродепутатът бе удостоен с почетна грамота. Като възпитаник на гимназията той получи официална покана за честването на нейния 60-годишен юбилей. С предстоящите тържества училището ще отбележи и 145 години от създаването на Първа мъжка гимназия, на която е приемник.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна