Мобилно меню

Емил Радев във Варна: Прилагаме всички правила на Шенген, но сме лишени от ползите, които дава

Темата за присъединяването на България и Румъния към Шенген e част от дневния ред на Европейския парламент, увери варненският евродепутат
Емил Радев във Варна: Прилагаме всички правила на Шенген, но сме лишени от ползите, които дава

От години прилагаме шенгенските правила, но заради вътрешнополитически проблеми на други държави членки сме лишени от ползите, които дава членството в европейското пространство без гранични проверки. Това коментира при срещата си с членове на организацията на ГЕРБ във варненския район „Одесос” евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев.

Той увери, че темата за присъединяването на България и Румъния към Шенген e част от дневния ред на Европейския парламент, като припомни гласуваните резолюции и разгледаните български петиции, които миналата седмица бяха оставени отворени с вота на всички политически групи. Евродепутатът цитира и позицията на експерти, изказана пред комисиите на ЕП по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и по петициите, според която липсата на решение за приемането ни в Шенген дава основания да се внесе иск в Съда на ЕС.

"Испанското председателство е решено да постави въпроса за пълноправното ни членство, така че той да получи своето решение в Съвета още до края на тази година. Европейската комисия също полага усилия, като най-после направи важна крачка напред и за премахването на Механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешния ред. За България той не работи от 2019 г., но формално не е свален и Нидерландия го използва като аргумент срещу приемането ни."

„Когато стоките за Унгария например не влизат през пристанищата във Варна или Констанца, а заради граничните проверки маршрутът им минава през пристанище Амстердам, бариерите за присъединяването на към Шенген се отразяват пряко и на нашата конкурентоспособност”, заяви Емил Радев в отговор на поставените въпроси относно икономическите интереси зад решението на Австрия и Нидерландия.

„Чакането по границите генерира загуби за редица сектори като транспорт, логистика, туризъм. Само превозвачите ни губят над 150 млн. евро годишно”, отбеляза евродепутатът и допълни, че се нанасят сериозни вреди и на околната среда. 

Той подчерта, че несправедливите двойни стандарти, заради които България и Румъния вече 12 години остават извън Шенген, насаждат евроскептицизъм. Като причина за антиевропейските настроения у нас Емил Радев определи и политическите спекулации относно членството в еврозоната. Евродепутатът изрази мнението, че е необходимо да се проведе разяснителна кампания, която да тушира неоправданите страхове и фалшивите новини по темата.

„При тази инфлация и бюджетния дефицит, които имаме, е рано да говорим за влизане в еврозоната. За разлика от други държави членки, обаче имаме привилегията да знаем при какъв курс на еврото ще влезем в т.нар. „клуб на богатите”. Членството в него ще даде повече сигурност на банковата ни система, ще допринесе за привличането на инвестиции, а чрез тях и за повишаването на доходите, ще доведе до намаляване на лихвите по кредитите”, коментира Емил Радев и даде за пример Хърватия, която влезе в еврозоната само преди няколко месеца.

„Няма негативи от членството ни в ЕС – винаги сме давали ¼ от това, което получаваме, но за съжаление, през последните години работата по европейските програми буксува и в момента не сме усвоили и 4% от Плана за възстановяване и устойчивост, а ни остават още 2 години за работа по него”, отчете евродепутатът, отговаряйки на въпроси за европейското финансиране, което се осигурява за страната ни.

В рамките на вчерашната среща в район „Одесос” той запозна присъстващите и със законодателните досиета, по които работи в ЕП. Специално внимание обърна на затягането на правилата в ЕС за противодействие на прането на пари и финансирането на тероризма, както и на предвижданите мерки за по-ефективен контрол върху вноса, износа и транзита на огнестрелни оръжия, техните основни компоненти и боеприпаси.

2023 © Варна е / снимка: Фейсбук

България вече има редовно правителство

Кабинетът с премиер Росен Желязков ще е 105-ият за страната
България вече има редовно правителство

80 дни след изборите - вече имаме редовно правителство. То е съставено с мандата на ГЕРБ-СДС, а премиер е Росен Желязков. Министър-председателят, тримата вицепремиери и 19-те министри се заклеха в парламента и поеха постовете си. Кабинетът беше подкрепен от 125 депутати: всички от управляващото мнозинство без един отсъстващ народен представител, а четирите партии, които се определиха като опозиция, гласуваха "против", информира БНТ.

Росен Желязков поема управлението без да очаква 100 дни толеранс, като заяви, че министрите в кабинета му започват работа веднага. Благодари на Бойко Борисов за доверието и определи това решение като най-големия компромис от страна на партията му - че лидерът ѝ няма да поеме този пост.

Веднага след клетвата в парламента, в Министерския съвет се проведе церемонията по предаване на властта.

България има редовно правителство след компромис от партии с противоположни по някои теми възгледи, отбелязва БНТ. Преговорите бяха тежки, претърпяха обрати и до последно се търсеше подкрепа. Начело на изпълнителната власт застава Росен Желязков. Той очерта приоритетите на кабинета във всички сфери на обществено-политическия живот: влизането на България в еврозоната, върховенство на правото, подкрепа за хората и бизнеса. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов увери, че е дал най-силните си хора, за да бъде и правителството силно.

Опозицията обвини "БСП - Обединена левица" и "Има такъв народ", че са предали избирателите си и се усъмни, че "ДПС - Ново начало" стои зад някои министри.

Партньорите във властта се защитиха: това е обединение в името на държавата. Делян Пеевски определи управлението като нечистоплътно и коалиция на имунитетите.

След спиралата от избори, кабинетът с министър-председател Росен Желязков се закле като 105-ото правителство на страната.

"България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, които подкрепят демократичния правов ред, върховенството на правото, конкурентоспособността на нашата икономика, сигурността, защитата на социалните права на гражданите. Защото страната от немалко време се намира в политическа криза, криза на доверието. Всичко това можем да постигнем в името на нашият национален интерес с честна и почтена работа - с подкрепата на стабилно мнозинство в това НС и конструктивната критика и контрол от страна на опозицията", заяви в речта си пред парламента новоизбраният премиер.

Желязков благодари на ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и "Демокрация, права и свободи - ДПС" затова, че са загърбили идеологическите си различия. Обърна се и към лидера на ГЕРБ:

"Искам да благодаря на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за неговата държавническа далновидност и политическа мъдрост."

Бойко Борисов увери: "Аз ще помогна с всичко на колегите, защото това ми е първия ешелон на партията."

ПП-ДБ се позиционираха като силна опозиция. Според "Възраждане" и МЕЧ новото правителство ще има кратък живот.

Ето и състава на новото правителство:

  • Росен Желязков (ГЕРБ) - министър-председател;
  • Томислав Дончев (ГЕРБ) - вицепремиер и министър на иновациите и растежа;
  • Атанас Зафиров (БСП) - вицепремиер;
  • Гроздан Караджов (ИТН) - вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията;
  • Теменужка Петкова (ГЕРБ) - министър на финансите;
  • Даниел Митов (ГЕРБ) - министър на вътрешните работи;
  • Георги Георгиев (ГЕРБ) - министър на правосъдието;
  • Георг Георгиев (ГЕРБ) - министър на външните работи;
  • Красимир Вълчев (ГЕРБ) - министър на образованието и науката;
  • Жечо Станков (ГЕРБ) - министър на енергетиката;
  • Мирослав Боршош (ГЕРБ) - министър на туризма;
  • Атанас Запрянов (ГЕРБ) - министър на отбраната;
  • Валентин Мундров (ГЕРБ) - министър на електронното управление;
  • Георги Тахов (ГЕРБ) - министър на земеделието и храните;
  • Мариан Бачев (ИТН) - министър на културата;
  • Петър Дилов (ИТН) - министър на икономиката и индустрията;
  • Силви Кирилов (ИТН) - министър на здравеопазването;
  • Иван Иванов (БСП) - министър на регионалното развитие и благоустройството;
  • Борислав Гуцанов (БСП) - министър на труда и социалната политика;
  • Манол Генов (БСП) - министър на околната среда и водите;
  • Иван Пешев (БСП) - министър на младежта и спорта.
2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Народно събрание на Република България