Мобилно меню

Марио Смърков коментира оставката си

Ето официалното изявление на областния управител на Варна, който днес се оттегли от поста си
Марио Смърков коментира оставката си

Дълго мислих дали да направя публична тази своя позиция, тъй като казаното до момента се интерпретира злонамерено и се преиначава в социалните мрежи. Опитах се да бъда толерантен и дипломатичен. Трудно е човек да отстои позиция, дори и да е законосъобразна и правилна в дългосрочен план, когато срещу нея стои добре организирана група от хора, които разпространяват субективни данни и никой не си задава въпроса: „Защо?” Всеки сам избира в какво да вярва и очевидно владеещите уменията да манипулират обществено мнение, знаят как да използват страховете на хората и техните надежди.

„Можеш да лъжеш целия народ за известно време. Можеш да лъжеш част от народа през цялото време, но не можеш да лъжеш целия народ през цялото време“ е казал Ейбрахам Линкълн.

Когато разпоредих проверка на всички държавни имоти и хидротехнически съоръжения на територията на Община Варна започнаха да ме предупреждават : „Недей!”, „Знаеш ли на кого са?”. Наивно, както всички Вас, които искате прозрачен дебат за Морската градина и публичната собственост вярвах и още вярвам, че сме равни пред закона. Само, че за днес е насрочен протест пред сградата на Областната администрация, а не на входа на Морската градина до Делфинариума, през Зоопарка, пред ресторант „Хоризонт”, пред заведенията на буна Траката, под Аспарухов мост.

Нито един от публикувалите постове в социалните мрежи срещу мои решения не слезе на буна Траката да види масите, разположени върху скалите, наргилетата в пясъка. Там промяната в екосистемата е видима. Върху брегоукрепителното съоръжение са изградени гаражни клетки. Прекарани са ток и вода. В замяна на това уважаван от мен представител на политическа формация публикува мнение, че незаконните постройки били там вече 10 години.

Преди 10 г. там имаше само едно заведение! Аз апелирам всички да отидат и видят на място това, за което говоря и тогава да си отговорят на въпроса чии интереси се отстояват при запазване на това статукво. И държа да отбележа, че въобще не става дума за рибарите. Те са потърпевши навсякъде, защото към лодкостоянките не е подходено отговорно. През годините, и те са били употребявани от частни лица, които принуждават рибарите да им плащат, за да домуват лодките им там.

Изпитвам огромно уважение към първите членове на групите в социалните мрежи, поставили началото на битката за Морската градина на Варна, но не разбирам защо не търсят истината?

Законни или незаконни са част от обектите, намиращи се там и следва ли да се премахнат? В какъв размер е натрупаното задължение към държавата от пропуснати ползи? Ако съществуващите обекти са плащали дължимото с лихвите, до сега със сигурност щяха да са събрани средства за благоустрояване на крайбрежната алея, да речем?

Никога не съм предполагал и още не мога да повярвам - до завършването на настоящата проверка на всички държавни обекти, че и за т. нар. „градина“ на „Хоризонт“ няма издадено валидно разрешително за ползване. И за тази градина ли трябва да кажем, че е „търпима“, тъй като се ползва нерегламентирано от твърде дълго време?

Вие преценете дали е налице опит да се измести вниманието от същностните проблеми на гражданите на Варна и кой има бизнес интереси, както се твърди за направеното от мен, като областен управител? Или зад всичко това стоят политически амбиции. Бизнес интереси са имали други, отнесете въпросите си към тях. Аз ще ги задам като разчитам, че когато си тръгна от поста на областен управител на Варненска област ще има кой да продължи процеса на възстановяване и опазване на държавната собственост. И, че продължението на тези усилия ще бъде безкористно, равно отдалечено от всички политически влияния.

Сега ще кажа, какво според мен е безобразно:

Безобразно е да не е прочетена заповедта, която издадох на 08.06.2023, а да се твърди, че съм отворил за движение на автомобили крайбрежната алея във Варна. Истината вече няма значение. Да се твърди, че няма писмо на МРРБ, в което се казва, че става дума именно за алея, а не за дамба при положение, че такова писмо има. Допускам, че тези данни са налични в администрацията на Община Варна и са станали достояние на временно отстранения от длъжност главен архитект Виктор Бузев. За съжаление реакция от там липсва и до момента.
Безобразно е Морската градина да бъде използвана за удовлетворяване на политически интереси. Дори и да е прието, че областният управител не е надлежен орган за управлението ѝ, дадено е цялото необходимо време на общинската администрация и кмета на града, за да се произнесат по казуса с движението на автомобили по крайбрежната алея. Настоящото правно положение – със спряно движение на автомобили, се запазва до наличие на нова регулация. След това областният управител може да предприеме последващи действия по контрол при изпълнение на взетите решения. Никой не може да предвиди развоя на събитията, но още отсега темата се използва за постигането на политически цели. Не е важно кой ще създаде регулацията важно е да я има и тя да почива на закона. В противен случай актът, с който тя е наложена, може да бъде отменен от съда и за дълго да няма регулация, както се случва с другата част на Морската – от Зоопарка до спирка „Почивка“.

Ясно посочих, че по казуса с крайбрежната алея има висящо производство пред съда, където заповедта на предходния областен управител е оспорена и новите факти са налице – произнасяне на РДНСК и МРРБ. Според тези произнасяния той не е имал правото да издава заповед за регулиране на движение на автомобили по крайбрежната алея във Варна.

Защо се насаждат страхове у гражданите, а не се търси решение на база на новите факти? Хората сочещи с пръст отричат всичко постигнато. Вадят само факти, които са им политически изгодни и не проявяват никаква самокритичност.

Извън всичко посочено до тук - безобразно е морални съдници на моите действия да са хора, които са допуснали следното:
Автомобилът на предишния областен управител да се движи из града със синя лампа.

Същият този автомобил на предишния областен управител в продължение на 6 месеца да бъде паркиран всеки ден в сърцето на Морската градина, защото там движението на автомобили е допустимо и има частен паркинг.

В Областна администрация да бъдат назначавани служители на 4 часов работен ден и успоредно това да бъдат в трудово–правни отношения в частна компания.

Правното обслужване на Областната администрация да бъде обезпечавано от външен доставчик, при положение, че администрацията разполага с достатъчно на брой и компетентни юристи.

Търсете информация за всичко това! Има я налична и в Националната агенция по приходите и на други места.

За мене беше привилегия да изпълнявам длъжността областен управител на област с административен център Варна, разчитах на приемственост, да продължа да изпълнявам задълженията си в интерес на обществото, но като имате предвид, че във връзка с моя заповед №РД-23-7706-78/07.06.2023г., изменена със заповед №РД-23-7706-79/08.06.2023г. е планиран протест от ПП „Продължаваме промяната“, което води до извод за липса на доверие от страна на правителството към областния управител на област с административен център Варна, с настоящото и на основание чл.29, ал.3 от Закона за администрацията заявявам желанието си да бъда освободен от заеманата длъжност.

 

Марио Смърков,

областен управител на област с административен център Варна 

2023 © Варна е

Общинският съвет ограничи правомощията на кмета Благомир Коцев

По думите на Коцев финансовото състояние на общината е добро
Общинският съвет ограничи правомощията на кмета Благомир Коцев

Общинският съвет реши да прекрати правото на кмета на община Варна да извършва компенсирани промени, наложени в резултат на изменение в макроикономическите условия, възникване на неотложни потребности или други непредвидими обстоятелства, които са настъпили през бюджетната година. Компенсирани промени вече ще се правят с изричното съгласие на местния парламент.

Действията на мнозинството в Общинския съвет бяха предприети във връзка с писмо на директора на дирекция „Финанси и бюджет“ Кирил Симеонов, адресирано до зам.-кметове, директори на дирекции, районни кметове. В него се посочва, че вследствие на решения на Общински съвет и на заповеди на кмета има непланирани разходи в бюджета на общината за 2024 г. и е наложително до края на годината да се заявяват само най-неотложни и приоритетни разходи.

Предложението за прекратяване на правомощията на кмета беше внесено от общинския съветник Генадий Атанасов, чието име снощи се появи в пост на Благомир Коцев в социалните мрежи. В зала „Пленарна“ той заяви, че предложението му е представено много манипулативно и извадено от контекст. Направени са и неверни внушения, тъй като предложението няма нищо общо с казуса със строителството на стадион „Варна“, изтъкна Атанасов. За да разсее спекулациите, той показа и изчете от трибуната внесения от него документ. 

В рамките на заседанието директорът на дирекция „Финанси и бюджет“ Кирил Симеонов поясни, че през годината са направени осем компенсирани промени на обща стойност около 1 400 000 лева.

Със заповеди на кмета са били отпуснати 700 хил. лева за текущи пътни ремонти. 287 хил. лева са били осигурени за пътя „Аспарухово” – „Галата”, 200 хил. лева – за озеленяване на града, други 160 хил. лева – за култура. Кметът е разрешил да се осигурят от местната хазна 23 хил. лева за покрива на Общинския детски комплекс и 20 хил. лева за празника на район „Аспарухово“. С кметска заповед са предоставени прогнозни 24 хил. лева за преброяване на кучетата и котките в града и 10 хил. лева – за наследниците на починал директор.

По искане на съветници кметът Благомир Коцев беше изслушан относно финансовото състояние на общината.

По думите му то е добро и в потвърждение на тази оценка е присъденият висок кредитен рейтинг на Варна.

2024 © Варна е