Мобилно меню

27 варненчета са родени с помощта на общинската инвитро програма през 2022-ра

От старта на програмата през 2015 г. родените деца са 152
27 варненчета са родени с помощта на общинската инвитро програма през 2022-ра

27 бебета - 13 момичета и 14 момчета, са родени с финансовата подкрепа от инвитро програмата на Община Варна за подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми. Данните са за периода от началото на 2022 година до месец ноември, съобщиха от дирекция „Здравеопазване“. От старта на програмата през 2015 г. родените деца са 152, от които 87 момчета и 65 момичета. Предстои още 34 двойки да бъдат финансово подпомогнати, като осем от тях ще получат по 3 500 лв. за процедури с донорска яйцеклетка, а останалите - по 2 000 лв. за медицински изследвания, след окончателно одобрение от Общинския съвет.

По програмата на Община Варна се финансират двойки с репродуктивни проблеми, както следва:
До 2 000 лева за изследвания и манипулации, които не се финансират от ЦАР;
До 2 000 лева за изследвания, манипулации и/или инвитро процедура със собствен генетичен материал;
До 3 500 лева за изследвания, манипулации и инвитро процедури по донорска програма.

Двойките, желаещи да кандидатстват, трябва да подадат документите (искане, декларация, мед. документация) на гише №13 в Община Варна. Процедурата е облекчена, тъй като част от информацията се проверява по служебен път.
Образци на документите са публикувани на сайта на Община Варна, откъдето могат да бъдат изтеглени (Община Варна – Дирекции и дейности – Здравеопазване): https://www.varna.bg/bg/323.

Дирекция „Здравеопазване“ предлага възможност за консултации на двойки, желаещи да кандидатстват за финансиране на дейности по асистирана репродукция, след предварително записване на телефон: 052/ 820 239.

В навечерието на Коледно-новогодишните празници, в зала „Конгресна“ в Двореца на културата и спорта, се проведе благотворителен концерт на клуба за народни танци „Моряците“, под наслов „За повече варненчета“. Събитието се реализира под патронажа на кмета Иван Портних и с подкрепата на Община Варна и на фондация "Искам бебе". Събраните средства ще бъдат преведени на фондацията в помощ на двойки с репродуктивни проблеми.

2022 © Варна е

За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

Ценни съвети за избора на яйца,бои, козунаци и агнешко месо даде експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност препоръча по БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат. Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 – подово отглежданите и с 3 – отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето.

За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.  

При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. "При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт", даде пример тя.

Когато купуват агнешко месо, потребителите може да се ориентират за произхода му по цвета на маркировката – синият цвят показва произход България, а червеният цвят – произход, различен от българския. Трябва да се обръща внимание и дали месото е размразено след дълбоко замразяване или е охладено, както най-често се посочва, но невинаги е коректно. В навечерието на Великденските празници традиционно Българска агенция по безопасност на храните извършва масирани проверки в търговската мрежа за наличието и верността на тази информация, а при съмнения от страна на потребителите, може да се подават сигнали на горещия телефон на БАБХ: 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.

При покупка на сувенири за украса на дома да се внимава за бои, които остават по ръцете, а ако има малки деца наоколо, да се избягват декорации с остри ръбове, елементи и дребни части, които може да убодат, порежат или задавят малчугана.

Хората, които правят резервации за настаняване за Великден, често търсят туристически обекти със СПА центрове. За да са сигурни, че няма да бъдат подведени, е добре предварително да проверят дали обектът имат нужната категоризация и сертификат, за да предоставя такъв тип услуги.

2025 © Варна е