Мобилно меню

Дарете използваната коледна елха на животните в зоопарка

Кампанията на Зоопарк Варна се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките, които са украсявали домовете на варненци по Коледа и Нова година
Дарете използваната коледна елха на животните в зоопарка

И през тази година зоопаркът във Варна организира традиционната си кампания „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета“.

Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките, които са украсявали дома на варненци по Коледа и Нова година. От Зоокъта уверяват, че иглолистните дръвчета ще разнообразят и обогатят менюто на тревопасните му обитатели. До този момент животните вече са получили 30 елхички, които са добавени към диетата им.

Желаещите да подарят своето коледно дръвче могат да го оставят на входа на зоопарка, в близост до касите, като молбата на персонала е да бъдат само свежи елхички, без украса, пирони и кръстачки по тях.

Няма краен срок за предаване на използвани коледни дръвчета, тъй като някои хора предпочитат да запазят празничната украса през целия месец януари. Освен частни дарители, варненският зоопарк се радва и на корпоративни подаръци от развъдници и търговци на коледни елхи, които разполагат с нереализирани количества борчета и елхички.

Всеки, който желае да дари коледно дръвче, може да го остави на касата на зоопарка всеки ден от 09.00 ч. до 16.30 ч. Допълнителни въпроси може да бъдат отправяни на e-mail: info@varna-zoo.com, както и на телефона на касата - 052/820 611.

2025 © Варна е
Още по темата: Елха Варна Зоопарк
Още по темата: Елха Варна Зоопарк

10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа
10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие "Зоопарк-СЦ". Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. 

"Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация "По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в "реуайлдинг" процесите в Източните Родопи", разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид.

В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация.

След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната. 

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация "По-диви Родопи".

Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация "По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

2025 © Варна е