Мобилно меню

Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

Сред важните проблеми в сектора е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите
Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

За втора поредна година доброволците от сдружение "Булсар - к.д.п. Никифор Герчев" Матей Кънчев, Веселин Василев, Борислав Кънчев и катер от Пилотска станция Варна  извършиха успешно демонстрация на спасяване по сигнал "Човек зад борд".

Поводът бе Международния ден на моряка, който се отбелязва ежегодно на 25 юни.

В инициативата се включиха и водолази от клуб „Приятели на морето“, както и доброволци от Български червен кръст - Варна, които оказаха първа долекарска помощ на "пострадалите".

В демонстрацията участваха четири плавателни съда, които са собственост на членове на доброволческата организация "Булсар". Четирима от водолазите на клуб "Приятели на морето" влязоха в ролята на давещи се пред 3-то и 4-то кейово място на Морска гара (пристанище "Варна-Изток“) и бяха спасени от доброволците на "Булсар". След спасяването в открито море доброволците бяха транспортирани до брега и на "удавниците" беше оказана първа долекарска помощ от екип на Български червен кръст-Варна.

"Сдружението е създадено с цел търсене и спасяване на море и оказване на съдействие на държавните институции в тази благородна дейност - спасяването на човешки живот на море", каза председателят на Управителния съвет на "Булсар- к.д.п. Никифор Герчев" флотилен адмирал от запаса Коста Андреев.

Един от проблемите пред които е изправена доброволческата организация е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите.

"Нямаме държавно субсидиране, тъй като все още се борим с промените, които трябва да бъдат направени в Националното законодателство, за да можем да бъдем регистрирани като организация към общинските съвети и черноморските общини. Съгласно Закона за бедствията и авариите това към момента не е възможно, поне такъв беше отговорът на Община Варна, когато пуснахме искане към тях сдружението да бъде регистрирано като част от доброволческите сдружения към общината", коментира адмирал Коста Андреев.

Към момента членовете на сдружение "Булсар" наброяват около 70 души, като 30 от тях участват със собствени плавателни съдове в спасителни акции.

"Мога да кажа, че тези хора заслужават адмирации, тъй като са готови да жертват време и ресурси, за да помагат на хората в трудни ситуации на море", добави опитният адмирал.

Сдружението "Булсар" е създадено на 20 април 1996 г. по инициатива на капитан далечно плаване Никифор Герчев. Всеки, който иска да подпомогне дейността на организацията или да получи повече информация за инициативите, в които се включва доброволческото сдружение, може да го направи като посети сайта Bulsar.org.  Желаещите да подкрепят доброволческата организация могат да намерят дарителската сметка на сайта на сдружението.

2024 © Варна е / снимки: Сдружение "Булсар"

Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Най-ниската цена не е икономически най-изгодната сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките, алармира Габриела Руменова
Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Макар да се наблюдават тенденции за зараждане на промени в поведението на отделни групи потребители при избора на стоки в посока търсене на оптимално съотношение цена-качество, все още като главен мотив при вземането на решение за покупка сред мнозинството от хората се очертава цената, независимо от националността на търговеца. Същевременно обаче, дори цената да е определяща при избора, когато става дума за разочарование от икономическия субект или от продукта, на първо място излиза лошото качество на изделието. Това посочва основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в интервю за списание „Мениджър“.

“Един потребител може да реши да купи от даден търговец, но когато не хареса продукта, по-вероятно е да не се върне при него за повторно пазаруване. Значение за последваща неудовлетвореност от покупката имат и т.нар. тъмни модели (различни форми на нелоялни търговски практики) на китайските платформи, които не дават възможност на потребителите да се запознаят с това кой е продавачът, какви са характеристиките на продуктите, каква ще е крайната цена и др. нарушения на европейското законодателство в областта на потребителската защита, правото на интелектуална собственост, защитата на данните, трудовото право и др.”, коментира още тя.

Според Руменова преобладаващата част от потребителите са водени от идеята за сделки на възможно най-ниски цени и често оставят на заден план качеството на продуктите и идеята за изграждане въз основата на него на доверие към даден бранд, търговец или магазин. “Като членове на едно консуматорско общество, те действат досущ като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти и готови във всеки един момент да сменят ареала си, ако “ресурсите” се изчерпат. Още по-сериозният проблем е, че тези групи потребители не отчитат, че съществена част от качеството на продукта е неговата безопасност, най-ниската цена не е икономически най-изгодната за тях сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките. Но темата безопасност на стоките включва не само видимите за потребителите недостатъци като например лошо качество на материалите и паянтови конструкции, но и скрити несъответствия – химически рискове, ненадеждна изолация на части под напрежение, рискови за най-малките елементи и др.”, обяснява Руменова като дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита.

“Това са невралгичните точки, в които трябва да се интервенира спрямо потребителите при неравното съревнование с конкуренцията най-вече от трети страни, където, освен всичко друго, търговците не са задължени да отговарят на редица законови изисквания като тези в Европейския съюз”, добавя тя.

Руменова счита, че друг аспект при изграждането на доверие в качеството на продуктите е инвестирането на усилия в мерки за минимизиране на проблема с недоверието заради фалшиви отзиви, като премахване на автори на такива оценки, замяна на рецензиите с проучвания на клиенти и др. Фалшивите мнения са проблем за лоялната конкуренция между компаниите, тъй като може да окажат голямо влияние върху продажбите, а също така са проблем за потребителите, които може да бъдат подведени.

2025 © Варна е