Мобилно меню

Експерт настоява за специални проверки на таксиметровите услуги

Нарушават ли закона водачите на таксита, когато не връщат ресто, какви са другите нелоялни практики в бранша
Експерт настоява за специални проверки на таксиметровите услуги

Отказът на таксиметровите шофьори да връщат ресто на клиентите им може да бъде разгледано като нелоялна търговска практика. Това обясни основателят на платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова в ефира на Радио Фокус. Тя уточни, че става дума за случаите, в които има повторяемост на това поведение от страна на един и същи водач на такси или на дадена компания.

Руменова се позова на Закона за защита на потребителите и подчерта, че всеки търговец трябва да изпълнява своята дейност професионално и добросъвестно.

"В конкретния случай това означава шофьорите да са си набавили достатъчно количество монети и банкноти, за да имат възможност във всеки един момент да връщат на клиентите си точно толкова, колкото им дължат.

"Те ежедневно упражняват тази дейност, имат представа хората с какви пари идват, какво им връщат. Ако се наложи, периодично може допълнително да се снабдяват с още", коментира тя и призова при повече жалби Комисията за защита на потребителите да разглежда тези случаи за евентуално наличие на нелоялна търговска практика, която да бъде санкционирана и забранена. Другата компетентна институция, към която хората могат да се обръщат, е ИА "Автомобилна администрация". При ескалиране на ситуацията пък да се звъни на 112 или на полицията.

"Но най-сигурният коректив на дейността на търговците, най-голямата санкция идва от клиента", изтъкна тя и призова хората да дават отпор на подобни практики.

"Независимо от мотива на потребителя да ползва таксиметрова услуга – бърза, търси комфорт или друго, той трябва да я получи със съответното качество и коректност. Апелирам към всички, когато им се дължи ресто, а с едно или друго обяснение то не им се връща, да настояват в диалог с шофьора това да се случи, да го предупредят, че иначе ще информират таксиметровата компания и ще сезират отговорните институции, а при необходимост - действително да го сторят.", посочи Руменова. Тя препоръча също да се правят снимки с данните за името на водача на автомобила и номера му, за да може после, заедно с евентуално издаден касов бон, да се приложат към официална жалба. "Когато клиентите информират фирмата, а контролните органи извършат необходимите проверки, ще се разбере и дали това е практика на отделния шофьор или политика на компанията", добави експертът.

Руменова разказа и за друга некоректна практика на таксита – след като чуят адреса, посочват твърда сума и ако клиентът не приеме, отказват да го закарат.

"Важно е потребителите да не се съгласяват с никакъв вид практики, които им се струват нечестни, съмнителни и незаконни, да ги парират с поведението си."

Експертът по права на потребителите препоръча пазарът на таксиметровите услуги да бъде подложен на специален мониторинг, тъй като по думите ѝ не всички компании и шофьори са некоректни, а изрядните също като потребителите страдат от нелоялните практики на недобросъвестните. "Институциите трябва да бъдат чувствитени към проблемите на потребителите и да прилагат всичките си правомощия и цялата строгост на закона, за да установяват нарушенията, да ги санкционират и забраняват. Ако не го правят, а гражданите са активни до един момент, те ще спрат да бъдат такива, след като виждат, че няма адекватна реакция.", каза още тя.  

Според Габриела Руменова би могло да се помисли дали не са необходими законодателни промени в общия закон или в специален, така че шофьорите на таксита да бъдат задължени да разполагат с достатъчна наличност на монети и банкноти за връщане на ресто и/или пък абсолютно всички да приемат безкасови плащания.

2024 © Варна е

8 кученца от Общинския приют в Каменар намериха нов дом

Те са осиновени веднага след участието си на фестивала "Сръчко" в Морската градина
8 кученца от Общинския приют в Каменар намериха нов дом

Осем кученца от Общинския приют за безстопанствени животни в село Каменар са осиновени веднага след участието си на фестивала "Сръчко" в Морската градина. Това съобщиха от ръководството на приюта, които заедно с доброволци активно съдействат на всички желаещи да осиновят кученце с пълна информация за процедурите.

Осемте новоосиновени четириноги са сред най-малките питомци в приюта и това е изключителна възможност както за тях, така и за семействата, които са ги избрали, уверяват от екипа на общинския център за безстопанствени животни.

Шест от малките четириноги са на възраст между 6 и 12 месеца.

Ставри, Вълчан, Вая, Рая, Слънчо, Рижко, Мия и едно черно кученце, което все още няма име, ще бъдат отглеждани в домовете на варненски семейства. Те ще растат под грижите на децата, които са ги обикнали още при първата среща и са главната причина за щастливата развръзка в живота на кученцата, разказаха от приюта.

Повечето животни, подслонени в центъра в с. Каменар, са изоставени от съвсем малки, което ги обрича да живеят там. Дългите години, прекарани без семейство и дом, намаляват шансовете на кучетата да намерят своите осиновители.

От приюта напомнят още, че кученцата може да бъдат посещавани на място в с. Каменар всяка събота, когато той е отворен за посетители и желаещи да осиновят четириног любимец.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна