Мобилно меню

Експерт предупреждава: Мартениците от изкуствени материи и апликации може да бъдат опасни за здравето!

Може да предизвикат алергични реакции и дори онкологични заболявания, отбелязва Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“
Експерт предупреждава: Мартениците от изкуствени материи и апликации може да бъдат опасни за здравето!

Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, може да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от „Ние, потребителите“.

Метални елементи с високи нива на олово, кадмий или никел, както и пластмасови апликации с вредни химични съединения като често използвания Бисфенол А могат да доведат до нарушения на репродуктивната система и дори до онкологични заболявания.

Затова, особено ако мартеницата има пряк досег до тялото, както е при гривни, колиета, обеци, пръстени и други, задължително изберете такава, за която има информация за съставните елементи. Наличието на данни за производителя или вносителя също са гарант в някаква степен, тъй като те носят отговорност за безопасността, посочва пред БНР основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.  

„Обръщайте внимание и на предупрежденията като това, че мартеница с дребни елементи като мъниста или фигурки на любими анимационни герои не е подходяща за деца до 3-годишна възраст. При поставяне в устата и поглъщане може да се стигне до задавяне и дори задушаване. Избягвайте мартениците, които имат остри или режещи части, тъй като крият риск от убождане или порязване.“, добавя експертът.

Имайте едно наум, че информацията за материите на отделните части може и да не е вярна. Особено когато не е известен производителят или вносителят. В магазинчета от типа "направи си сам" се продават поотделно всички необходими елементи за "сглобяването" на една мартеница - от конците, през различни по вид и материи апликации до подложни картончета с предварително описани съставки. Съмнение в посетен на случаен принцип подобен магазин буди обстоятелството, че на всички картончета е изписано "памук", а нито един от изложените модели конци не съдържа това влакно.

Преглеждайте внимателно, когато избирате и не допускайте от невнимание да подарите вместо пожелание да здраве, здравословен проблем.

2024 © Варна е

Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Най-ниската цена не е икономически най-изгодната сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките, алармира Габриела Руменова
Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Макар да се наблюдават тенденции за зараждане на промени в поведението на отделни групи потребители при избора на стоки в посока търсене на оптимално съотношение цена-качество, все още като главен мотив при вземането на решение за покупка сред мнозинството от хората се очертава цената, независимо от националността на търговеца. Същевременно обаче, дори цената да е определяща при избора, когато става дума за разочарование от икономическия субект или от продукта, на първо място излиза лошото качество на изделието. Това посочва основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в интервю за списание „Мениджър“.

“Един потребител може да реши да купи от даден търговец, но когато не хареса продукта, по-вероятно е да не се върне при него за повторно пазаруване. Значение за последваща неудовлетвореност от покупката имат и т.нар. тъмни модели (различни форми на нелоялни търговски практики) на китайските платформи, които не дават възможност на потребителите да се запознаят с това кой е продавачът, какви са характеристиките на продуктите, каква ще е крайната цена и др. нарушения на европейското законодателство в областта на потребителската защита, правото на интелектуална собственост, защитата на данните, трудовото право и др.”, коментира още тя.

Според Руменова преобладаващата част от потребителите са водени от идеята за сделки на възможно най-ниски цени и често оставят на заден план качеството на продуктите и идеята за изграждане въз основата на него на доверие към даден бранд, търговец или магазин. “Като членове на едно консуматорско общество, те действат досущ като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти и готови във всеки един момент да сменят ареала си, ако “ресурсите” се изчерпат. Още по-сериозният проблем е, че тези групи потребители не отчитат, че съществена част от качеството на продукта е неговата безопасност, най-ниската цена не е икономически най-изгодната за тях сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките. Но темата безопасност на стоките включва не само видимите за потребителите недостатъци като например лошо качество на материалите и паянтови конструкции, но и скрити несъответствия – химически рискове, ненадеждна изолация на части под напрежение, рискови за най-малките елементи и др.”, обяснява Руменова като дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита.

“Това са невралгичните точки, в които трябва да се интервенира спрямо потребителите при неравното съревнование с конкуренцията най-вече от трети страни, където, освен всичко друго, търговците не са задължени да отговарят на редица законови изисквания като тези в Европейския съюз”, добавя тя.

Руменова счита, че друг аспект при изграждането на доверие в качеството на продуктите е инвестирането на усилия в мерки за минимизиране на проблема с недоверието заради фалшиви отзиви, като премахване на автори на такива оценки, замяна на рецензиите с проучвания на клиенти и др. Фалшивите мнения са проблем за лоялната конкуренция между компаниите, тъй като може да окажат голямо влияние върху продажбите, а също така са проблем за потребителите, които може да бъдат подведени.

2025 © Варна е