Мобилно меню

Информират ученици във Варна за ползването на карти и билети в градския транспорт

Повод за кампанията са зачестилите случаи на пътуващи ученици без редовни превозни документи
Информират ученици във Варна за ползването на карти и билети в градския транспорт

Информационна кампания за ползването на карти или билети в обществения градски транспорт се провежда сред учениците от варненските училища. Тя е по инициатива на Общинското предприятие "Транспорт и автоматизирани системи за регулиране на уличното движение" (ТАСРУД), което отговаря за превозните документи на пътниците. Разяснителната кампания се провежда с посредничеството на Регионалното управление на образованието и директорите на училищата, като целта е информацията да достигне до всички ученици и техните родители на територията на община Варна.

Поводът са зачестилите случаи на пътуващи ученици без редовни карти или билети

От ОП „ТАСРУД“ напомнят, че превозният документ е необходим не само за заплащане на пътуването, но представлява и застраховка „Злополука на пътниците в средствата за обществен транспорт“, по която лицето се счита застраховано при ползване на този вид транспорт.

ОП „ТАСРУД“ предлага следните варианти за придобиване на редовен превозен документ:

1. Карта за пътуване:

  • За деца от 0 до 7 години картата е безплатна. Необходимите документи за издаването ѝ са: акт за раждане на детето и лична карта на един от родителите с постоянен адрес в град Варна.
  • За деца от 7 до 14 години картата е безплатна. Необходимите документи за издаването ѝ са: акт за раждане на детето и лична карта на един от родителите с постоянен или настоящ адрес в град Варна. Необходимо е присъствие на детето/ученика, за да се направи снимка.
  • Карта за пътуване за всички градски линии за ученици и студенти над 14 години с цена 15 лв./месец.  Необходимо е представянето на заверена ученическа или студентска карта.

2.Електронен билет – закупува се през мобилното приложение TicketVarna на цена от 1 лв. за 60 минути.

Лице, ползващо обществен градски транспорт, което не притежава редовен превозен документ, подлежи на глоба, напомнят от ОП ТАСРУД. Тя се налага от служители на предприятието по контрол на редовността на пътниците с билет за нередовен пътник в размер на 30 лв. или чрез издаване на Акт за установяване на административно нарушение по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), следван от Наказателно постановление. Съгласно разпоредбите на ЗАНН за малолетните и непълнолетните лица до 16-годишна възраст отговарят техните родители или настойници. Непълнолетните лица от 16 до 18-годишна възраст носят административно-наказателна отговорност, като на основание чл. 15, ал. 2 от ЗАНН глобата се заменя с обществено порицание.

По данни от ОП ТАСРУД при Община Варна от началото на учебната година до момента има издадени Наказателни постановления и се предприемат мерки срещу нередовните пътници - непълнолетни ученици.

2024 © Варна е

10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа
10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие "Зоопарк-СЦ". Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. 

"Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация "По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в "реуайлдинг" процесите в Източните Родопи", разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид.

В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация.

След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната. 

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация "По-диви Родопи".

Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация "По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

2025 © Варна е