Мобилно меню

Изследват безплатно за ХИВ и хепатит

Инициативата е част от Националната АНТИСПИН кампания и във Варна ще бъде реализирана от 13 до 17 февруари
Изследват безплатно за ХИВ и хепатит
671

По повод 14 февруари  “Свети Валентин – ден на влюбените” стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания.

Всеки, който иска да получи информация, да бъде консултиран и/или да се изследва безплатно и анонимно за ХИВ, хепатит В  и хепатит С, може да направи това в рамките на Националната АНТИСПИН кампания.

Кампанията се реализира в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ) на Министерството на здравеопазването, в партньорство с Българския Червен кръст, регионалните здравни инспекции, общини, учебни заведения и социални институции.

Във Варна консултациите и изследванията могат да се направят:

на 15 февруари от 10 до 14 ч. на ул. “Свобода”

на 17 февруари от 17 до 20 ч. в "Делта планет мол"

от 13 до 17 февруари от 9 до 16 ч. в РЗИ-Варна.

Организатори са дирекция “Превенции” към Община Варна, Районната здравна инспекция и Консултативния съвет по превенция на ХИВ/СПИН. Тя ще бъде реализирана от доброволци от превантивните клубове, Асоциацията на студентите медици в България - Варна, БМЧК; Медицински специалисти от РЗИ, от Медицински университет - Варна, сътрудници от Сдружение “Съучастие”.

В рамките на инициативата са предвидени 30 ученици-доброволци от десет варненски гимназии да провеждат информационни кампании и обучения на свои връстници. На 14 февруари ще се проведат инициативи онлайн в дигиталната обучителна платформа www.p2prevention.bg и в социалните мрежи.

По данни на СЗО близо 38 млн. души в света живеят с ХИВ/СПИН, като броят на новоинфектираните през 2021 г. е 1,5 млн. души, а броят на смъртните случаи е 650 000.

През 2022 г.  у нас над 290 хил. лица са узнали своя ХИВ-статус. От началото на годината до 10 февруари 2023 г. са открити нови 30 ХИВ-серопозитивни лица, с което носителите на ХИВ в страната официално са 4 078 лица.

И през 2022 г. 94% от новорегистрираните с ХИВ-инфекция са се инфектирали по сексуален път, а 5% са се инфектирали при инжекционна употреба на наркотици. Към 31 декември 2022 г. общо 2 196 лица с ХИВ се проследяват в структурите за лечение, а 2 166 (99%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.

България остава страната с ниско разпространение на ХИВ в общата популация, като честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души население у нас през 2021 г. е 3,4, а средният показател за страните от ЕС през 2021 г. е 3,7.

2023 © Варна е

Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Най-ниската цена не е икономически най-изгодната сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките, алармира Габриела Руменова
Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Макар да се наблюдават тенденции за зараждане на промени в поведението на отделни групи потребители при избора на стоки в посока търсене на оптимално съотношение цена-качество, все още като главен мотив при вземането на решение за покупка сред мнозинството от хората се очертава цената, независимо от националността на търговеца. Същевременно обаче, дори цената да е определяща при избора, когато става дума за разочарование от икономическия субект или от продукта, на първо място излиза лошото качество на изделието. Това посочва основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в интервю за списание „Мениджър“.

“Един потребител може да реши да купи от даден търговец, но когато не хареса продукта, по-вероятно е да не се върне при него за повторно пазаруване. Значение за последваща неудовлетвореност от покупката имат и т.нар. тъмни модели (различни форми на нелоялни търговски практики) на китайските платформи, които не дават възможност на потребителите да се запознаят с това кой е продавачът, какви са характеристиките на продуктите, каква ще е крайната цена и др. нарушения на европейското законодателство в областта на потребителската защита, правото на интелектуална собственост, защитата на данните, трудовото право и др.”, коментира още тя.

Според Руменова преобладаващата част от потребителите са водени от идеята за сделки на възможно най-ниски цени и често оставят на заден план качеството на продуктите и идеята за изграждане въз основата на него на доверие към даден бранд, търговец или магазин. “Като членове на едно консуматорско общество, те действат досущ като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти и готови във всеки един момент да сменят ареала си, ако “ресурсите” се изчерпат. Още по-сериозният проблем е, че тези групи потребители не отчитат, че съществена част от качеството на продукта е неговата безопасност, най-ниската цена не е икономически най-изгодната за тях сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките. Но темата безопасност на стоките включва не само видимите за потребителите недостатъци като например лошо качество на материалите и паянтови конструкции, но и скрити несъответствия – химически рискове, ненадеждна изолация на части под напрежение, рискови за най-малките елементи и др.”, обяснява Руменова като дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита.

“Това са невралгичните точки, в които трябва да се интервенира спрямо потребителите при неравното съревнование с конкуренцията най-вече от трети страни, където, освен всичко друго, търговците не са задължени да отговарят на редица законови изисквания като тези в Европейския съюз”, добавя тя.

Руменова счита, че друг аспект при изграждането на доверие в качеството на продуктите е инвестирането на усилия в мерки за минимизиране на проблема с недоверието заради фалшиви отзиви, като премахване на автори на такива оценки, замяна на рецензиите с проучвания на клиенти и др. Фалшивите мнения са проблем за лоялната конкуренция между компаниите, тъй като може да окажат голямо влияние върху продажбите, а също така са проблем за потребителите, които може да бъдат подведени.

2025 © Варна е