Мобилно меню

Изтеглиха от пазара опасни фойерверки

Пет модела пиротехника носели риск от изгаряния и увреждане на зрението
Изтеглиха от пазара опасни фойерверки

Пет модела фойерверки се изтеглят от пазара заради риск от изгаряния и увреждане на зрението при запалването или горенето им. Това съобщиха от онлайн платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от съответния регистър.  

Фойерверковата батарея със 71 изстрела, която се продава в кутия с надпис "Fireart" с огнени букви (партиден номер 22-35001), е опасна за потребителите поради това, че фойерверките може да избухнат или да изхвърлят горящ материал твърде близо до земята и така да причинят увреждане на зрението и изгаряния на стоящите в близост. Освен това, съществува вероятност да не се запалят правилно и при повторен опит потребителят да бъде ударен от пиротехническите ефекти. Същите са рисковете и при фойерверки "Ming Art of Fireworks" (партиден номер 22-2785-112).   

При фойерверките "KLASEK PYROTECHNICS" (партиден номер 2301), "Magnum Splendid Fireworks" (партиден номер 1303-2020-01) и "Danmarks Perler" (партиден номер 23-11069), освен горепосочените несъответствия, риск създава и обстоятелството, че изхвърлят прекомерни количества горящи парчета на опасно разстояние. В допълнение, продължителността на горене на предпазителя на забранените за продажба модели от брандовете Magnum Splendid Fireworks и "KLASEK PYROTECHNICS" е твърде дълга и ако потребителят се върне преждевременно при фойерверка, може да получи изгаряния или да бъде наранен от неочакваната експлозия.

Всички тези модели фойерверки не отговарят на изискванията на Директивата за пиротехниката, както и на европейския стандарт EN 15947-5.

Тяхното установяване е осъществено в Дания, която е изпратила нотификация по системата за бърз обмен на информация за доказано опасни стоки Safety Gate.

"Не трябва да купуваме пиротехника без информация за производителя, важно е да следим да няма нарушаване на опаковката или на самото изделие, тъй като това може да е знак, че е било овлажнено, което го прави опасно. Задължително е да четем инструкциите за употреба и да ги спазваме", обясни пред БНТ основателят на платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова. По думите ѝ инциденти по-често възникват не заради некачествена пиротехника, а поради неправилна експлоатация, особено в съчетание с употребата на алкохол. Тя препоръча въздържание от фойерверките поне на места, където може да се създадат стресови ситуации за малки деца, възрастни хора и животни.

2024 © Варна е

10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа
10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие "Зоопарк-СЦ". Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. 

"Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация "По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в "реуайлдинг" процесите в Източните Родопи", разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид.

В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация.

След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната. 

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация "По-диви Родопи".

Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация "По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

2025 © Варна е