Мобилно меню

Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Нужно е да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Даденото със закон право на отказ от онлайн покупка в 14-дневен срок изравнява ситуациите за потребителя, когато пазарува от интернет и във физически обект. Във физическия магазин всеки може да пипне, да провери функционалността на дадена стока, докато по интернет не може. Това поясни в интервю за Money.bg създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова и уточни, че важно изискване за позоваването на това право е стоката да не е ползвана, а само изпробвана.   

"14-дневният срок е даден да обмислим дали направената от нас през интернет покупка наистина ни е нужна, дали не е била импулсивна. Дали добитата от нас представа от описаното и изобразеното съответства на това, което действително получаваме", обясни тя. "Този 14-дневен срок започва да тече от момента на получаването на пратката", уточни Руменова във връзка с изразени от потребители притеснения, че при забавяне на  доставката се отнема от времето за реализиране на това право.

Тя посочи още, че докато правото на отказ се дава за разсмисъл и за сравняване на характеристиките и показателите на продуктите, то развалянето на сделката при предявяване на рекламация заради съществуващ дефект е само една от възможностите, които търговецът може да предложи за решаване на проблема. Другите са безплатни за потребителите ремонт или замяна.

Руменова каза, че при позоваването на правото на рекламация често между потребителя и търговеца се водят спорове дали дефектът действително е съществувал към момент на продажбата или е възникнал в резултат на неправилна употреба. Законодателят обаче е предвидил, че когато търговецът твърди, че потребителят неправомерно е въздействал върху продукта, то той е този, който трябва да го докаже с независима експертиза.

В студиото на Money.bg експертът коментира и необходимостта да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, за да може те да не заобикалят всички регулации, на които останалите електронни търговци се подчиняват. Според нея това е в интерес и на потребителите, и на лоялната конкуренция. "Често потребителите предпочитат стоките от тези платформи, защото са по-евтини и към момента търговците там имат политика директно да възстановяват парите при отказ от покупката. Но, ако един неизправен трансформатор ви е запалил дома, пожарът е нанесъл щети и на имотите на съседите и те заведат дела срещу вас, оправдано ли е да си купите електрически уред на три пъти по-ниска от пазарната цена, което да причини загуби за хиляди левове? А, ако се загуби човешки живот?", обърна внимание тя и припомни случай на обгоряло дете заради дреха от запалима материя, купена от една от китайските платформи.

По предложение на Габриела Руменова с цел по-висока степен на защита на потребителите след общественото обсъждане на Закона за еврото текст от него е бил допълнен така, че в първия месец след въвеждането на единната европейска валута, когато разплащането ще е и в двете валути, при липса на достатъчна наличност в евро, да се връща изцяло в лева, т.е. да не се допуска "смесено ресто".

2025 © Варна е

Заради Маратон Варна: Синята зона ще е безплатна на 11 май

Вижте промените в организацията на движението в града, наложени от провеждането на спортното събитие
Заради Маратон Варна: Синята зона ще е безплатна на 11 май

Във връзка с провеждането на X международен лекоатлетически Маратон "Варна 2025" ще бъде временно преустановено движението на пътни транспортни средства на редица булеварди и улици в града. Спортната инициатива ще се проведе на 11 май (неделя) и се очаква в нея да се включат над 2500 участници от цял свят.

Създадената организация за движението на територията на община Варна предвижда:

Ще бъде преустановено движението по Крайбрежната алея от сп. "Почивка" до басейн "Приморски" за времето от 20:00 ч. на 10 май 2025 г. (събота) до приключване на мероприятието - около 15:00 ч. на 11 май 2025г. (неделя).

 В интервала от 8:30 до 15:30 ч. на 11 май 2025 г. ще бъдат затворени за автомобили следните булеварди и улици:

  • Бул. "Приморски" - в частта от кръговото на пл. "П. Славейков" (Гаров площад) до кръстовището с бул. "Цар Освободител";
  • Бул. "Цар Освободител" - в отсечката от кръстовището с бул. "Приморски" до кръстовището с бул. "Осми приморски полк";
  • Бул. "Княз Борис I" - от кръстовището с бул. "Цар Освободител" до кръстовището с ул. "Янаки Богданов";
  • Ул. "Св. Никола" - в частта от кръстовището с бул. "Княз Борис I" до Станчова алея;
  • Крайбрежна алея - от кръстовището с ул. "Свети Никола" до басейн "Приморски";
  • Ул. "Михаил Колони" - в частта от кръстовището с бул. "Приморски" до пл. "Екзарх Йосиф" и от частта от пл. "Екзарх Йосиф" до бул. "Княз Борис I" (пешеходна зона);
  • Ул. "Свети Климент" - в отсечката от пл. "Екзарх Йосиф" до ул. "Хан Аспарух";
  • Ул. "Стефан Стамболов" - в частта от кръстовището с ул. "Стефан Караджа" до ул. "Стефан Богориди";
  • Ул. "Цар Самуил" - в частта от кръстовището с ул. "Одрин" до кръстовището с ул. "Михаил Колони". 

От ОП "Общински паркинги и синя зона" информират, че в деня на провеждането на маратона - 11 май (неделя) зоната за кратковременно паркиране, т.нар. "синя зона", която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на града.

Община Варна призовава водачите на моторни превозни средства да спазват правилата за спиране и паркиране както в обхвата на "синята зона", така и извън него и да съдействат за осигуряването на условия, позволяващи успешното протичане на международното спортно събитие. Нарушителите ще бъдат санкционирани и автомобилите им – принудително премествани с платформа тип "паяк".

2025 © Варна е