Мобилно меню

Какви са правата ни, ако променят условията за провеждане на събитие, за което сме закупили билет

Вижте за какво да настоявате, ако организаторите променят датата, населеното място или предварително обявената локация на събитието
Какви са правата ни, ако променят условията за провеждане на събитие, за което сме закупили билет

През летния сезон във Варна не са рядкост културни събития, предварително обявени за провеждане на открито, които поради прогнози за влошена метеорологична обстановка, в крайна сметка се преместват на закрити сцени, които в повечето случаи са със значително по-малък капацитет. Тези промени винаги са свързани с негативни емоции за потребителите, предварително заделили от бюджета си, за да закупят билети на определени места на открито. Те не рядко са унижавани и задължавани от организаторите на събитията да приемат новите условия. Какви обаче са правата ни в подобна ситуация? ВАРНА Е потърси за коментар експерта от платформата "Ние, потребителите", Габриела Руменова. Ето и нейното становище: 

Когато бъдат променени датата или населеното място, където е планирано да се проведе дадено събитие, тогава зрителите могат да поискат да върнат билетите и да получат обратно цялата сума, която са заплатили за тях. В случай на промяна на мястото на провеждане на събитието в рамките на населеното място и при запазване на началния час, потребителите нямат право да поискат цялата сума. Изключение биха били казусите, при които предварително в общите си условия организаторът е поел подобен ангажимент - тогава той трябва да изпълни стриктно своите предварително оповестени правила. Организаторите трябва да се стремят да спазват логиката на разпределение на местата по ценови категории, дори когато се налага реорганизация заради промяна на залата, където то ще се проведе. Ако не бъде създадена организация така, че хората с по-високи цени на билетите да разполагат с по-предни или удобни места, те имат право да поискат отбив от цената. В този случай тя може да бъде намалена до тази на продадените по-късно билети за местата от категорията в сектора, където са настанени. Ако не са продавани допълнително билети за този сектор, то тогава, трябва да се направи справедлив отбив от цената. Относно опцията да се предложи алтернативно събитие - такава може да бъде поставена на масата, но не като принуда от страна на организацията, а само като възможно решение, с което и двете страни трябва да се съгласят. Само при постигането на взаимно съгласие казусът ще се счита за уреден по този начин“.

Повод да потърсим за коментар Габриела Руменова е следното писмо от читател, което получихме на нашата редакционна поща.

„Закупихме си фамилен билет за семейство с дете за събитие в Летния театър. Избрахме места на първия ред на партера пред сцената, за да се чувства добре детето и да може спокойно да вижда добре представлението. Няколко дни преди събитието обаче, с обяснение за очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза, то беше преместено на закрита сцена, с изрично уточнение, че билетите важат без презаверка, поради което нямаше как да разберем предварително какви места организаторите са предвидили на закритата сцена да съответстват на нашите. Трябва да уточним, че на закритата сцена местата са значително по-малко, в сравнение с летния театър. Решихме все пак да отидем, с надеждата, че фамилните билети за семейства с деца са разпределени на първите редове, за да се спази идеята децата да се докоснат до изкуството, да бъдат запленени от него и превърнати във верни зрители, каквато смятахме, че е целта на въпросната промоция. При отиване за събитието обаче ни беше заявено че местата ни не са нито на партер, нито дори на първи балкон, а на втори балкон, където трябваше да се настаним заедно с детето. Качихме се до там, въпреки че местата са доста отдалечени от сцената. На самия втори балкон ни беше обяснено, че можем да седнем където пожелаем, само да не е на третия ред. Добре и това приехме някак, тъкмо седнахме обаче, въпросният разпределител отново дойде да ни вдигне от местата, които сме заели, въпреки че не са на посочения от него трети ред, за да ни обясни, че трябва да станем и да изчакаме прави до началото на представлението, защото „може и да има хора с билети закупени направо за закритата зала", тази на която беше преместено събитието. Сами разбирате, че ситуацията е доста обидна и унизителна. Опитахме да обясним, че ние също имаме билети, закупени при това доста по-рано, тъй като ако някой си е закупил билет за закритата зала то е било в последните два дни, след обявяване на преместването.
Настояхме разпределителят да слезе на касата и да провери кои места са закупени, за да седнем на другите, но той категорично отказа да го направи. И така доста хора, предимно семейства с деца, явно закупили билети от обявената като фамилна промоция, бяха принудени да изчакат прави над 20 минути, за да разберат къде да седнат и то на втори балкон. Отделно, че всички закупили билети за летния театър бяха наричани „онези от летния театър“, вместо например да им се предложи някакъв комплимент от организаторите като благодарност, че са закупили билети по-рано и са приели неудобството с промяна на мястото на събитието.“

В обобщение може да кажем, защитавайте правата си и не приемайте всичко, което организаторите ви предложат!

И най-малкото, не купувайте отново билет за подобно събитие, от чиято организация сте били разочаровани по подобен начин!

2023 © Варна е

Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука, което повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване
Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Как работи първият във Варна смарт контейнер за компактиране на отпадъци демонстрира заместник-кметът по екология в общината Христо Рафаилов. Иновативният контейнер е монтиран в центъра на града, близо до Севастопол. Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука. Това повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване и се равнява на 5 стандартни 240-литрови кофи за некомпресирани отпадъци.

Пресата се захранва от 100% слънчева енергия и работи дори при ограничена светлина. Слънчевият панел и батериите му осигуряват до 72 часа автономност през цялата година, обясни Рафаилов. Устройството е проектирано и тествано в скандинавските държави.

Съдът има вградени датчици за ниво на запълване, за да няма ненужно събиране и извозване. Смарт контейнерът ще се почиства и извозва по стандартния начин от сметопочистващата фирма, но кратността на дейностите е намалена много: ако едно малко кошче се изхвърля няколко пъти в седмицата, то новото ще се обслужвано веднъж и то в най-натоварените периоди от годината, каза още Рафаилов. Той посочи, че кошчето не е за едри отпадъци от домакинствата, а отворът му е за опаковки и малки отпадъци, които най-често се изхвърлят от пешеходците.

95% от материалите на контейнера подлежат на рециклиране. Поцинкованата закалена стомана на корпуса е пожаробезопасна, устойчива на корозия и продължителна експлоатация. Механизмът на затваряне не позволява приток на кислород и горене вътре в съда, но въпреки това изхвърлянето на фасове от цигари е забранено, уточни зам.-кметът по въпросите на екологията. Съдът е проектиран така, че от него да не могат да бъдат изваждани и разпилявани отпадъци.

Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна. "Търсим иновативни решения. Тестовият период ще ни помогне да направим оптималната план-сметка "чистота" за следващата година", изтъкна Рафаилов и призова гражданите да пазят смарт контейнера. Мобилните камери ще следят за вандалски прояви и ще бъдат налагани глоби.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна