Мобилно меню

Какви са правата ни, ако променят условията за провеждане на събитие, за което сме закупили билет

Вижте за какво да настоявате, ако организаторите променят датата, населеното място или предварително обявената локация на събитието
Какви са правата ни, ако променят условията за провеждане на събитие, за което сме закупили билет

През летния сезон във Варна не са рядкост културни събития, предварително обявени за провеждане на открито, които поради прогнози за влошена метеорологична обстановка, в крайна сметка се преместват на закрити сцени, които в повечето случаи са със значително по-малък капацитет. Тези промени винаги са свързани с негативни емоции за потребителите, предварително заделили от бюджета си, за да закупят билети на определени места на открито. Те не рядко са унижавани и задължавани от организаторите на събитията да приемат новите условия. Какви обаче са правата ни в подобна ситуация? ВАРНА Е потърси за коментар експерта от платформата "Ние, потребителите", Габриела Руменова. Ето и нейното становище: 

Когато бъдат променени датата или населеното място, където е планирано да се проведе дадено събитие, тогава зрителите могат да поискат да върнат билетите и да получат обратно цялата сума, която са заплатили за тях. В случай на промяна на мястото на провеждане на събитието в рамките на населеното място и при запазване на началния час, потребителите нямат право да поискат цялата сума. Изключение биха били казусите, при които предварително в общите си условия организаторът е поел подобен ангажимент - тогава той трябва да изпълни стриктно своите предварително оповестени правила. Организаторите трябва да се стремят да спазват логиката на разпределение на местата по ценови категории, дори когато се налага реорганизация заради промяна на залата, където то ще се проведе. Ако не бъде създадена организация така, че хората с по-високи цени на билетите да разполагат с по-предни или удобни места, те имат право да поискат отбив от цената. В този случай тя може да бъде намалена до тази на продадените по-късно билети за местата от категорията в сектора, където са настанени. Ако не са продавани допълнително билети за този сектор, то тогава, трябва да се направи справедлив отбив от цената. Относно опцията да се предложи алтернативно събитие - такава може да бъде поставена на масата, но не като принуда от страна на организацията, а само като възможно решение, с което и двете страни трябва да се съгласят. Само при постигането на взаимно съгласие казусът ще се счита за уреден по този начин“.

Повод да потърсим за коментар Габриела Руменова е следното писмо от читател, което получихме на нашата редакционна поща.

„Закупихме си фамилен билет за семейство с дете за събитие в Летния театър. Избрахме места на първия ред на партера пред сцената, за да се чувства добре детето и да може спокойно да вижда добре представлението. Няколко дни преди събитието обаче, с обяснение за очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза, то беше преместено на закрита сцена, с изрично уточнение, че билетите важат без презаверка, поради което нямаше как да разберем предварително какви места организаторите са предвидили на закритата сцена да съответстват на нашите. Трябва да уточним, че на закритата сцена местата са значително по-малко, в сравнение с летния театър. Решихме все пак да отидем, с надеждата, че фамилните билети за семейства с деца са разпределени на първите редове, за да се спази идеята децата да се докоснат до изкуството, да бъдат запленени от него и превърнати във верни зрители, каквато смятахме, че е целта на въпросната промоция. При отиване за събитието обаче ни беше заявено че местата ни не са нито на партер, нито дори на първи балкон, а на втори балкон, където трябваше да се настаним заедно с детето. Качихме се до там, въпреки че местата са доста отдалечени от сцената. На самия втори балкон ни беше обяснено, че можем да седнем където пожелаем, само да не е на третия ред. Добре и това приехме някак, тъкмо седнахме обаче, въпросният разпределител отново дойде да ни вдигне от местата, които сме заели, въпреки че не са на посочения от него трети ред, за да ни обясни, че трябва да станем и да изчакаме прави до началото на представлението, защото „може и да има хора с билети закупени направо за закритата зала", тази на която беше преместено събитието. Сами разбирате, че ситуацията е доста обидна и унизителна. Опитахме да обясним, че ние също имаме билети, закупени при това доста по-рано, тъй като ако някой си е закупил билет за закритата зала то е било в последните два дни, след обявяване на преместването.
Настояхме разпределителят да слезе на касата и да провери кои места са закупени, за да седнем на другите, но той категорично отказа да го направи. И така доста хора, предимно семейства с деца, явно закупили билети от обявената като фамилна промоция, бяха принудени да изчакат прави над 20 минути, за да разберат къде да седнат и то на втори балкон. Отделно, че всички закупили билети за летния театър бяха наричани „онези от летния театър“, вместо например да им се предложи някакъв комплимент от организаторите като благодарност, че са закупили билети по-рано и са приели неудобството с промяна на мястото на събитието.“

В обобщение може да кажем, защитавайте правата си и не приемайте всичко, което организаторите ви предложат!

И най-малкото, не купувайте отново билет за подобно събитие, от чиято организация сте били разочаровани по подобен начин!

2023 © Варна е

Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Най-ниската цена не е икономически най-изгодната сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките, алармира Габриела Руменова
Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Макар да се наблюдават тенденции за зараждане на промени в поведението на отделни групи потребители при избора на стоки в посока търсене на оптимално съотношение цена-качество, все още като главен мотив при вземането на решение за покупка сред мнозинството от хората се очертава цената, независимо от националността на търговеца. Същевременно обаче, дори цената да е определяща при избора, когато става дума за разочарование от икономическия субект или от продукта, на първо място излиза лошото качество на изделието. Това посочва основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в интервю за списание „Мениджър“.

“Един потребител може да реши да купи от даден търговец, но когато не хареса продукта, по-вероятно е да не се върне при него за повторно пазаруване. Значение за последваща неудовлетвореност от покупката имат и т.нар. тъмни модели (различни форми на нелоялни търговски практики) на китайските платформи, които не дават възможност на потребителите да се запознаят с това кой е продавачът, какви са характеристиките на продуктите, каква ще е крайната цена и др. нарушения на европейското законодателство в областта на потребителската защита, правото на интелектуална собственост, защитата на данните, трудовото право и др.”, коментира още тя.

Според Руменова преобладаващата част от потребителите са водени от идеята за сделки на възможно най-ниски цени и често оставят на заден план качеството на продуктите и идеята за изграждане въз основата на него на доверие към даден бранд, търговец или магазин. “Като членове на едно консуматорско общество, те действат досущ като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти и готови във всеки един момент да сменят ареала си, ако “ресурсите” се изчерпат. Още по-сериозният проблем е, че тези групи потребители не отчитат, че съществена част от качеството на продукта е неговата безопасност, най-ниската цена не е икономически най-изгодната за тях сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките. Но темата безопасност на стоките включва не само видимите за потребителите недостатъци като например лошо качество на материалите и паянтови конструкции, но и скрити несъответствия – химически рискове, ненадеждна изолация на части под напрежение, рискови за най-малките елементи и др.”, обяснява Руменова като дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита.

“Това са невралгичните точки, в които трябва да се интервенира спрямо потребителите при неравното съревнование с конкуренцията най-вече от трети страни, където, освен всичко друго, търговците не са задължени да отговарят на редица законови изисквания като тези в Европейския съюз”, добавя тя.

Руменова счита, че друг аспект при изграждането на доверие в качеството на продуктите е инвестирането на усилия в мерки за минимизиране на проблема с недоверието заради фалшиви отзиви, като премахване на автори на такива оценки, замяна на рецензиите с проучвания на клиенти и др. Фалшивите мнения са проблем за лоялната конкуренция между компаниите, тъй като може да окажат голямо влияние върху продажбите, а също така са проблем за потребителите, които може да бъдат подведени.

2025 © Варна е