Мобилно меню

От 2 януари: Започва издаването на безплатни карти за градския транспорт във Варна

То ще става на пунктовете за продажба и зареждане на картите, след предоставяне на необходимите документи
От 2 януари: Започва издаването на безплатни карти за градския транспорт във Варна

От първия работен ден през новата година – 2 януари, започва издаването на безплатни карти за градския транспорт във Варна за учащи и пенсионери, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Това стана възможно след промени в общинската наредба, която регламентира условията за пътуване в обществения транспорт във Варна и бе одобрена от Общинския съвет. Новите правила влизат в сила от 1 януари 2025 година.

Издаването на безплатните абонаментни карти става на пунктовете за продажба и зареждане на картите, като се представят необходимите документи. Лицата, които досега не са притежавали карта за пътуване, е необходимо да заплатят еднократна сума от 2 лв. за издаване на пластиката. При изгубена или повредена карта се издава дубликат срещу сумата от 7 лв.  Справка за срока на изтичане на притежавана вече карта за пътуване може да се направи на валидатор, от контрольор по редовността на пътниците или на място в пункт за продажба и зареждане на карти.

Съгласно промените, право на пътуване с персонализирана безплатна абонаментна карта имат следните категории граждани:

  • Лица, получаващи пенсия при условията на глава VІ от Кодекса за социално осигуряване, навършили възраст 65 години, с постоянен адрес на територията на град Варна;
  • Учащи се – ученици в дневна форма на обучение и студенти редовно обучение, включително докторанти в редовна форма на обучение, учащи в училищата, висшите училища и научните организации, включени в Регистъра на средните училища и детските градини и в Регистъра на акредитираните висши училища на МОН;
  • Лица, навършили 18 години с трайни увреждания, на които медицинската експертиза е установила вид и степен на увреждане над 50%;
  • Чужденци, получили разрешение за постоянно пребиваване в Република България с постоянен адрес на територията на община Варна  и отговарящи на останалите условия – ученици, пенсионери, хора с увреждания;
  • Право на пътуване с неперсонализирана безплатна абонаментна карта имат също придружителите на лица с трайни увреждания.

Необходими документи за лица, получаващи пенсия при условията на глава VІ от Кодекса за социално осигуряване, навършили възраст 65 години, с постоянен адрес на територията на град Варна:

  • Лична карта;
  • Копие от пенсионно разпореждане;
  • Абонаментна карта (пластика), при наличие на такава;
  • Периодът на заверка на картата ще бъде за 365 (триста шестдесет и пет) дни.

Лице, което към момента има абонамент за всички линии, може да посети пункт за продажба и зареждане на карти във всеки ден по избор, след 02 януари 2025 г. Притежателите на карта за 1 или 2 линии трябва да изчакат изтичането на настоящия абонаментен план и на следващия ден да посетят пункт за продажба и зареждане на карти. В тези случаи ще се заплаща еднократната сума от 2 лв. поради необходимостта от промяна на категорията на абонаментните планове, в които попадат.

Необходими документи за ученици, студенти редовно обучение, включително докторанти:

  • Лична карта;
  • Ученическа лична карта (студентска книжка или служебна бележка, от която е видно, че попадат в категория учащи за съответната учебна година);
  • Абонаментна карта (пластика), при наличие на такава.

Периодът на заверка на картата ще бъде 90 дни. Лицата, отговарящи на условията, могат да посетят пункт за продажба и зареждане на карти във всеки ден по избор от началото на следващата година.

Необходими документи за лица с трайни увреждания, на които медицинската експертиза е установила вид и степен на увреждане над 50%:

  • Лична карта;
  • Удостоверение за издаване на персонализирана абонаментна карта, издадено от съответния район/кметство към Община Варна, в което е описано притежаваното експертно решение от НЕЛК или ТЕЛК, които освидетелстват лицата за трайна неработоспособност (вид, степен на увреждане, срок и потребност от чужда помощ (придружител);
  • Удостоверение за постоянен или настоящ адрес в община Варна;
  • Абонаментна карта (пластика), при наличие на такава;

Периодът на заверка на картата, ще бъде до изтичане на датата на освидетелстване или до 365 дни. На придружителите на лица с трайни увреждания картата се издава за период и валидност като на правоимащото лице.

От общинското предприятие ТАСРУД припомнят, че лице, което не притежава карта за пътуване, се счита за нередовен пътник и като такъв подлежи на глоба.

Адресите и работното време на пунктовете могат да бъдат открити в сайта на ТАСРУД.

Всеки от пунктовете по райони е с работно време от 8:30 до 17:00 ч. с почивка от 12:00 до 12:30 ч., с изключение на Централен пункт „Димчо Дебелянов“, който е с работно време всеки ден, без прекъсване от 8:00 до 18:30 ч.

2024 © Варна е

10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа
10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие "Зоопарк-СЦ". Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. 

"Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация "По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в "реуайлдинг" процесите в Източните Родопи", разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид.

В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация.

След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната. 

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация "По-диви Родопи".

Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация "По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

2025 © Варна е