Мобилно меню

От началото на годината: 104 излезли от употреба автомобили са репатрирани от улиците на Варна

48 стари автомобила са предадени за скраб, предупредителни стикери са поставени на близо 450
От началото на годината: 104 излезли от употреба автомобили са репатрирани от улиците на Варна

104 са излезлите от употреба автомобили, които са принудително преместени с техническо средство тип "Паяк" от началото на 2024 г. За същия период са издадени 622 констативни протокола, а 48 стари автомобила са предадени за скрап.

Предупредителни стикери са поставени на близо 450 излезли от употреба коли.  

За периода 2018 – 2024 г. издадените констативни протоколи са 8 768, а 3 599 са залепените стикери, 1 021 излезли от употреба автомобили са репатрирани, а 353 возила са предадени за скрап. Данните са на общинското предприятие "Паркинги и синя зона". Заместник-кметът Илия Коев поясни пред камерата на БНТ, ежедневно в Община Варна постъпват по 6-7 сигнала от граждани за излезли от употреба автомобили, които заемат място на обществените територии.

Коев поясни, че колите може да бъдат лесно констатирани – по стикера за годишен технически преглед, залепен на предното стъкло. Ако неговият срок е изтекъл преди повече от три месеца, то возилото следва да бъде преместено.

Всеки гражданин би могъл да заснеме регистрационния номер на автомобила и да подаде сигнал към Община Врана с информация за местонахождението му.

Следва установяването на собствеността чрез справка в КАТ, уведомяване на собственика с писмо с обратна разписка и препоръка за преместване.

Предписанията за преместване са във връзка с Наредбата за управление на отпадъците на територията на Община Варна. Те предвиждат след получаването на уведомлението собственикът да освободи заеманото от автомобила място – общинска собственост и да го премести в имот частна собственост. Съгласно същата наредба преместването на друго място - общинска или държавна собственост, не спира изпълнението на предписанието.

Ако в 14-дневен срок след поставянето на предупредителен стикер на автомобила той не бъде преместен, ще бъде принудително извозен с техническо средство тип "Паяк" на паркинга за излезли от употреба МПС в Южната промишлена зона - островната част под Аспарухов мост.

Сумата за възстановяване на разходите по преместването е за сметка на собственика.

Максималният престой на този паркинг е три месеца, след което, ако не бъде потърсен, автомобилът ще бъде предаден за разкомплектоване от лицензиран оператор, като преди това се провери в системата на МВР.

Във времето на престой на паркинга собственикът може да получи автомобила си срещу представен талон и заплащане на съответната такса за извозване и за престой, обясни Коев.

2024 © Варна е / снимките са илюстративни

Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука, което повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване
Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Как работи първият във Варна смарт контейнер за компактиране на отпадъци демонстрира заместник-кметът по екология в общината Христо Рафаилов. Иновативният контейнер е монтиран в центъра на града, близо до Севастопол. Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука. Това повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване и се равнява на 5 стандартни 240-литрови кофи за некомпресирани отпадъци.

Пресата се захранва от 100% слънчева енергия и работи дори при ограничена светлина. Слънчевият панел и батериите му осигуряват до 72 часа автономност през цялата година, обясни Рафаилов. Устройството е проектирано и тествано в скандинавските държави.

Съдът има вградени датчици за ниво на запълване, за да няма ненужно събиране и извозване. Смарт контейнерът ще се почиства и извозва по стандартния начин от сметопочистващата фирма, но кратността на дейностите е намалена много: ако едно малко кошче се изхвърля няколко пъти в седмицата, то новото ще се обслужвано веднъж и то в най-натоварените периоди от годината, каза още Рафаилов. Той посочи, че кошчето не е за едри отпадъци от домакинствата, а отворът му е за опаковки и малки отпадъци, които най-често се изхвърлят от пешеходците.

95% от материалите на контейнера подлежат на рециклиране. Поцинкованата закалена стомана на корпуса е пожаробезопасна, устойчива на корозия и продължителна експлоатация. Механизмът на затваряне не позволява приток на кислород и горене вътре в съда, но въпреки това изхвърлянето на фасове от цигари е забранено, уточни зам.-кметът по въпросите на екологията. Съдът е проектиран така, че от него да не могат да бъдат изваждани и разпилявани отпадъци.

Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна. "Търсим иновативни решения. Тестовият период ще ни помогне да направим оптималната план-сметка "чистота" за следващата година", изтъкна Рафаилов и призова гражданите да пазят смарт контейнера. Мобилните камери ще следят за вандалски прояви и ще бъдат налагани глоби.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна