Мобилно меню

С 20 млн. лева община Варна помага за саниране на жилищни блокове

Средствата ще бъдат отпуснати от бюджета за 2023-та и 2024 година
С 20 млн. лева община Варна помага за саниране на жилищни блокове
1289

Община Варна ще подпомогне собствениците на имоти, които ще кандидатстват по новата програма за саниране на многофамилни жилищни сгради. От общинския бюджет за 2023 г. и 2024 г. ще бъдат отпуснати до 20 млн. лв. за изготвяне на необходимата техническа документация за участие в програмата. Това предложение на кмета Иван Портних бе прието от Варненският общински съвет на извънредно заседание, свикано именно заради новата процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, съобщават от пресцентъра на местния парламент.

Новата програма ще протече в два етапа. При първия ще може да се кандидатства до края на май 2023 г., като одобрените жилищни сгради ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране. За да участват, собствениците са длъжни да регистрират сдружение с най-малко 67% съгласие за участие на съсобствениците, както и 100% съгласие за изпълнение на строително-ремонтните дейности. Друго условие е всяко сдружение да изготви за своя сметка технически паспорт на сградата, енергийно обследване и архитектурно заснемане. Разходите за тези документи ще бъдат възстановени по-късно от безвъзмездната финансова помощ от ЕС. Поради кратките срокове за кандидатстване и немалките суми за изготвяне на изискуемата документация, се предлага средствата за тях да бъдат осигурени от общинския бюджет до възстановяването им от програмата.

Сградите, които могат да кандидатстват за обновяване, трябва да са проектирани преди 26 април 1999 г. Освен това в тях трябва да има най-малко четири жилища с различни собственици.

Одобрените за финансиране сгради може да получат между 100 хил. лева и 6,5 млн. лева. При санирането, те трябва да постигнат енергиен клас „B” и минимум 30% спестяване на първична енергия. Основната цел е подобряване на условията и качеството за живот на хората чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд.

2022 © Варна е

За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

Ценни съвети за избора на яйца,бои, козунаци и агнешко месо даде експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност препоръча по БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат. Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 – подово отглежданите и с 3 – отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето.

За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.  

При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. "При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт", даде пример тя.

Когато купуват агнешко месо, потребителите може да се ориентират за произхода му по цвета на маркировката – синият цвят показва произход България, а червеният цвят – произход, различен от българския. Трябва да се обръща внимание и дали месото е размразено след дълбоко замразяване или е охладено, както най-често се посочва, но невинаги е коректно. В навечерието на Великденските празници традиционно Българска агенция по безопасност на храните извършва масирани проверки в търговската мрежа за наличието и верността на тази информация, а при съмнения от страна на потребителите, може да се подават сигнали на горещия телефон на БАБХ: 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.

При покупка на сувенири за украса на дома да се внимава за бои, които остават по ръцете, а ако има малки деца наоколо, да се избягват декорации с остри ръбове, елементи и дребни части, които може да убодат, порежат или задавят малчугана.

Хората, които правят резервации за настаняване за Великден, често търсят туристически обекти със СПА центрове. За да са сигурни, че няма да бъдат подведени, е добре предварително да проверят дали обектът имат нужната категоризация и сертификат, за да предоставя такъв тип услуги.

2025 © Варна е