Мобилно меню

С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

"На пътя животът е с предимство" е мотото на кампанията тази година
С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни отбелязaхме Националния ден на безопасността на движението по пътищата. Той се чества ежегодно от 2019 година насам, по решение на правителството на Република България. И през тази година бяха проведени редица инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност. Всички те преминаха под мотото

"На пътя животът е с предимство".

Целта е с началото на лятната ваканция за децата и преди множеството пътувания през юли и август да се акцентира върху безопасността на движението по пътищата. Средностатистически именно през тези летни месеци настъпват най-много инциденти. Предпоставка за това е и увеличеният туристически поток в страната ни през този период. Затова бе определен национален ден, в който да се планират и реализират редица инициативи за по-безопасно и толерантно движение, непосредствено преди периода на повишения брой пътувания, свързани с летните отпуски.

На 27 юни беше проведена специализирана полицейска операция по метода на "широкообхватен  контрол" в гр. Варна  - на бул. "Васил Левски", след спирка "Дубровник". Основната цел на акцията е проверка на водачите за управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества,  както и контрол на техническата изправност на автомобилите, обезопасителните системи и редовност на документите. По време на полицейската операция служители от дирекция "Превенции" към Община Варна заедно с ученици раздаваха на спрените за проверка водачи флаери,  свързани с пътната безопасност.

На 28 юни подобна акция бе проведена на пътя Аксаково-Добрич, с участието на контролни органи от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА), Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), Агенция "Митници", Национална агенция по приходите (НАП) и служители на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИАГИТ). Инициативата има за цел ограничаване броя на тежките ПТП, чрез установяване и санкциониране на нарушенията допускани от водачите на МПС.

На 29 юни служители на сектор "Пътна полиция"- към ОДМВР Варна се включиха в мероприятие свързано с пътната безопасност, инициирано от СБА -Варна. Състезанието по приложно колоездене за деца велосипедисти се проведе в събота на входа на Морската градина. По време на мероприятието униформените изнесоха лекция за основните правила за безопасно придвижване при управление на велосипед.

На 1 юли пътни полицаи взеха участие в открит урок по пътна безопасност в детска градина "Слънчо" във Варна.

Повечето от инициативите по повод Националния ден на безопасността на движението са насочени към децата и младежите.

По данни на СЗО, нараняванията при ПТП в световен мащаб са водещата причина за смъртност във възрастовата група от 5 до 29 години.

Приоритет e подобряване на обучението по безопасност на движението, като от значение е то да започва от най-ранна възраст и да се надгражда през годините. Посланието към младежите, които скоро са придобили правоспособност за управление на МПС и към тези, на които това скоро предстои, е да не надценяват собствените си умения и да бъдат внимателни и отговорни на пътя.

2024 © Варна е

Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Нужно е да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Даденото със закон право на отказ от онлайн покупка в 14-дневен срок изравнява ситуациите за потребителя, когато пазарува от интернет и във физически обект. Във физическия магазин всеки може да пипне, да провери функционалността на дадена стока, докато по интернет не може. Това поясни в интервю за Money.bg създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова и уточни, че важно изискване за позоваването на това право е стоката да не е ползвана, а само изпробвана.   

"14-дневният срок е даден да обмислим дали направената от нас през интернет покупка наистина ни е нужна, дали не е била импулсивна. Дали добитата от нас представа от описаното и изобразеното съответства на това, което действително получаваме", обясни тя. "Този 14-дневен срок започва да тече от момента на получаването на пратката", уточни Руменова във връзка с изразени от потребители притеснения, че при забавяне на  доставката се отнема от времето за реализиране на това право.

Тя посочи още, че докато правото на отказ се дава за разсмисъл и за сравняване на характеристиките и показателите на продуктите, то развалянето на сделката при предявяване на рекламация заради съществуващ дефект е само една от възможностите, които търговецът може да предложи за решаване на проблема. Другите са безплатни за потребителите ремонт или замяна.

Руменова каза, че при позоваването на правото на рекламация често между потребителя и търговеца се водят спорове дали дефектът действително е съществувал към момент на продажбата или е възникнал в резултат на неправилна употреба. Законодателят обаче е предвидил, че когато търговецът твърди, че потребителят неправомерно е въздействал върху продукта, то той е този, който трябва да го докаже с независима експертиза.

В студиото на Money.bg експертът коментира и необходимостта да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, за да може те да не заобикалят всички регулации, на които останалите електронни търговци се подчиняват. Според нея това е в интерес и на потребителите, и на лоялната конкуренция. "Често потребителите предпочитат стоките от тези платформи, защото са по-евтини и към момента търговците там имат политика директно да възстановяват парите при отказ от покупката. Но, ако един неизправен трансформатор ви е запалил дома, пожарът е нанесъл щети и на имотите на съседите и те заведат дела срещу вас, оправдано ли е да си купите електрически уред на три пъти по-ниска от пазарната цена, което да причини загуби за хиляди левове? А, ако се загуби човешки живот?", обърна внимание тя и припомни случай на обгоряло дете заради дреха от запалима материя, купена от една от китайските платформи.

По предложение на Габриела Руменова с цел по-висока степен на защита на потребителите след общественото обсъждане на Закона за еврото текст от него е бил допълнен така, че в първия месец след въвеждането на единната европейска валута, когато разплащането ще е и в двете валути, при липса на достатъчна наличност в евро, да се връща изцяло в лева, т.е. да не се допуска "смесено ресто".

2025 © Варна е