Мобилно меню

С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

"На пътя животът е с предимство" е мотото на кампанията тази година
С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни отбелязaхме Националния ден на безопасността на движението по пътищата. Той се чества ежегодно от 2019 година насам, по решение на правителството на Република България. И през тази година бяха проведени редица инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност. Всички те преминаха под мотото

"На пътя животът е с предимство".

Целта е с началото на лятната ваканция за децата и преди множеството пътувания през юли и август да се акцентира върху безопасността на движението по пътищата. Средностатистически именно през тези летни месеци настъпват най-много инциденти. Предпоставка за това е и увеличеният туристически поток в страната ни през този период. Затова бе определен национален ден, в който да се планират и реализират редица инициативи за по-безопасно и толерантно движение, непосредствено преди периода на повишения брой пътувания, свързани с летните отпуски.

На 27 юни беше проведена специализирана полицейска операция по метода на "широкообхватен  контрол" в гр. Варна  - на бул. "Васил Левски", след спирка "Дубровник". Основната цел на акцията е проверка на водачите за управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества,  както и контрол на техническата изправност на автомобилите, обезопасителните системи и редовност на документите. По време на полицейската операция служители от дирекция "Превенции" към Община Варна заедно с ученици раздаваха на спрените за проверка водачи флаери,  свързани с пътната безопасност.

На 28 юни подобна акция бе проведена на пътя Аксаково-Добрич, с участието на контролни органи от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА), Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), Агенция "Митници", Национална агенция по приходите (НАП) и служители на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИАГИТ). Инициативата има за цел ограничаване броя на тежките ПТП, чрез установяване и санкциониране на нарушенията допускани от водачите на МПС.

На 29 юни служители на сектор "Пътна полиция"- към ОДМВР Варна се включиха в мероприятие свързано с пътната безопасност, инициирано от СБА -Варна. Състезанието по приложно колоездене за деца велосипедисти се проведе в събота на входа на Морската градина. По време на мероприятието униформените изнесоха лекция за основните правила за безопасно придвижване при управление на велосипед.

На 1 юли пътни полицаи взеха участие в открит урок по пътна безопасност в детска градина "Слънчо" във Варна.

Повечето от инициативите по повод Националния ден на безопасността на движението са насочени към децата и младежите.

По данни на СЗО, нараняванията при ПТП в световен мащаб са водещата причина за смъртност във възрастовата група от 5 до 29 години.

Приоритет e подобряване на обучението по безопасност на движението, като от значение е то да започва от най-ранна възраст и да се надгражда през годините. Посланието към младежите, които скоро са придобили правоспособност за управление на МПС и към тези, на които това скоро предстои, е да не надценяват собствените си умения и да бъдат внимателни и отговорни на пътя.

2024 © Варна е

Броят безстопанствените кучета и котки във Варна

Причината уличните котки да бъдат във фокуса на предстоящото преброяване е, че те се размножават изключително бързо – една женска котка има средно над 110 питомци за 3 години, според специалистите
Броят безстопанствените кучета и котки във Варна

Община Варна извършва мащабно преброяване на безстопанствените кучета и котки на територията на всички административни райони. То обхваща месеците октомври и ноември и се реализира в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. Преброяването ще се извърши по методика, утвърдена със заповед на кмета Благомир Коцев, от представители на Сдружение "Спортен клуб по ориентиране – Пловдив", съобщават от пресцентъра на Общината. 

Подготовката за мащабното преброяване е в ход от няколко месеца, през които  контролът върху популацията на безстопанствените котки и кучета беше обсъждан с редица неправителствени организации.

Последното преброяване на улични животни във Варна е през 2016 година.

До този момент не са предприети необходимите мерки за ограничаване на популацията на бездомните котки, смятат експертите. Причината уличните котки да бъдат във фокуса на предстоящото преброяване е, че те се размножават изключително бързо – една женска котка има средно над 110 питомци за 3 години, изчисляват специалистите. 

Като най-добрата форма за управление на популацията на безстопанствени животни е приета практиката "хвани, кастрирай и върни", която е приложима както за котки, така и за кучета.

За целта в следващите бюджети на общината следва да се заложи ресурс за кастрация.

Ще бъдат изготвени и програми за насърчаване на осиновяването на бездомни животни. 

2024 © Варна е