Мобилно меню

С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

"На пътя животът е с предимство" е мотото на кампанията тази година
С поредица инициативи: Във Варна отбелязаха Националния ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни отбелязaхме Националния ден на безопасността на движението по пътищата. Той се чества ежегодно от 2019 година насам, по решение на правителството на Република България. И през тази година бяха проведени редица инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност. Всички те преминаха под мотото

"На пътя животът е с предимство".

Целта е с началото на лятната ваканция за децата и преди множеството пътувания през юли и август да се акцентира върху безопасността на движението по пътищата. Средностатистически именно през тези летни месеци настъпват най-много инциденти. Предпоставка за това е и увеличеният туристически поток в страната ни през този период. Затова бе определен национален ден, в който да се планират и реализират редица инициативи за по-безопасно и толерантно движение, непосредствено преди периода на повишения брой пътувания, свързани с летните отпуски.

На 27 юни беше проведена специализирана полицейска операция по метода на "широкообхватен  контрол" в гр. Варна  - на бул. "Васил Левски", след спирка "Дубровник". Основната цел на акцията е проверка на водачите за управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества,  както и контрол на техническата изправност на автомобилите, обезопасителните системи и редовност на документите. По време на полицейската операция служители от дирекция "Превенции" към Община Варна заедно с ученици раздаваха на спрените за проверка водачи флаери,  свързани с пътната безопасност.

На 28 юни подобна акция бе проведена на пътя Аксаково-Добрич, с участието на контролни органи от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА), Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), Агенция "Митници", Национална агенция по приходите (НАП) и служители на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИАГИТ). Инициативата има за цел ограничаване броя на тежките ПТП, чрез установяване и санкциониране на нарушенията допускани от водачите на МПС.

На 29 юни служители на сектор "Пътна полиция"- към ОДМВР Варна се включиха в мероприятие свързано с пътната безопасност, инициирано от СБА -Варна. Състезанието по приложно колоездене за деца велосипедисти се проведе в събота на входа на Морската градина. По време на мероприятието униформените изнесоха лекция за основните правила за безопасно придвижване при управление на велосипед.

На 1 юли пътни полицаи взеха участие в открит урок по пътна безопасност в детска градина "Слънчо" във Варна.

Повечето от инициативите по повод Националния ден на безопасността на движението са насочени към децата и младежите.

По данни на СЗО, нараняванията при ПТП в световен мащаб са водещата причина за смъртност във възрастовата група от 5 до 29 години.

Приоритет e подобряване на обучението по безопасност на движението, като от значение е то да започва от най-ранна възраст и да се надгражда през годините. Посланието към младежите, които скоро са придобили правоспособност за управление на МПС и към тези, на които това скоро предстои, е да не надценяват собствените си умения и да бъдат внимателни и отговорни на пътя.

2024 © Варна е

Работилница за младежи "Рециклирай умно" организират на 18 октомври

Участниците в инициативата ще разглобяват стари електрически уреди и ще рециклират електронни отпадъци
Работилница за младежи "Рециклирай умно" организират на 18 октомври

Младежи ще разглобяват стари електрически уреди и ще рециклират електронни отпадъци на 18 октомври от 18 часа в офиса на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Работилницата "Рециклирай умно" е с вход свободен, но е нужна предварителна регистрация за участие, която може да се направи ТУК.

Всеки може да донесе стар лаптоп, телефон, таблет, малък домашен електроуред, да научи как да го разглобява безопасно и какви части от него може да рециклира.

Отпадъците от електрическо и електронно оборудване стават все повече, а от тях се рециклират по-малко от 40%. За около 10 години количеството електронно оборудване, произведено в ЕС, се е увеличило почти двойно. Събраните електронни отпадъци възлизат на 4,9 млн. тона по официални данни през 2021 г., което е средно по 11 кг на всеки гражданин на съюза. Това спестява на околната среда и на европейската икономика средно годишно 1,5 млн. т желязо, близо 190 т мед, 30 т злато. Изхвърленото електронно и електрическо оборудване съдържа потенциално вредни материали, които замърсяват околната среда и увеличават здравните рискове за хората.

Работилницата "Рециклирай умно" е част от инициативата "Зелените петъци за младежи", която се реализира с финансовата подкрепа на Община Варна.

Над 150 участници се включиха в 20 работилници и лекции, организирани по проекта това лято.

Освен в офиса на сдружението, варненци може да поканят екоработилниците на гости и в техния офис, училище или детска градина. Има възможности за провеждане на изнесени обучения за изработка на сапуни, на сламен кошер, къща за насекоми, за рециклиране на текстил или за органични практики в екологичното земеделие.

Всеки петък на ул. "Сава Радулов" 14 във Варна може да се дари час за околната среда, да се да донесе стъклено шише от парфюм или флакон от дезодорант за рециклиране. Срещу символично дарение може да се вземе стара, но ценна за някого книга или продукт с кауза и да се подкрепи някоя от екологичните кампании на сдружението.

2024 © Варна е