Мобилно меню

Със специални пана: Ограничават шума от автомобилния трафик във Варна

Предвижда се съоръженията да бъдат изградени около по-натоварените пътни артерии в града 
Със специални пана: Ограничават шума от автомобилния трафик във Варна

Шумоизолиращи пана ще бъдат поставени в различни точки на Варна, за да се намали шумът от автомобилния трафик, който има основен принос за наднормените нива. Това е заложено в плана за намаляване на шума в града, който вече премина обществено обсъждане. Предвижда се съоръженията да бъдат изградени около по-натоварените пътни артерии в града и в централната част.

Измерванията в 97 точки в различни райони на Варна показват, че на места нивото на шума превишава нормата с близо 47%, информира БНТ.

"Забелязва се тенденция към увеличаване на шумовите нива, които измерваме. Сутрин и вечер, когато е най-интензивен трафикът, са много високи стойностите. Оценката на шума е важна и е един от факторите, който трябва и подлежи на оценка с оглед здравето на населението", коментира д-р Донка Демирева от РЗИ – Варна.

Автомобилният трафик е основният причинител на шум в града, категорични са варненци.

Според тях намаляването на уличния шум ще бъде трудно. А мерките за шумоизолация вече са неизбежни и затова в града ще бъде изградена система за мониторинг на шума, за са ясни местата с превишение на стойностите.

Сред мерките, които се планират са изграждане на шумозащитни екраниращи съоръжения по основните пътни артерии, както и оптимизиране на трафика, подмяна на пътни настилки, регулиране на светофарни уредби, обясни инж. Боряна Павлова от дирекция "Екология" в община Варна.

Д-р Донка Демирева от РЗИ – Варна изтъкна, че тенденцията за увеличаване интензивността на шума в града основно се дължи на автомобилния трафик, не толкова на промишлените производства, тъй като голяма част от тях вече не функционира. Тя отбеляза, че друг важен проблем в тази насока е шумът от строителните дейности

Според специалистите самолетният трафик над Варна не оказва съществено влияние на шумовата среда.

Само при много лоши метеорологични условия авиокомпаниите си позволяват да насочват самолетите си над жилищните райони на града.

2024 © Варна е

10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа
10 еленчета от Варненският зоопарк са вече на свобода в Родопите

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие "Зоопарк-СЦ". Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. 

"Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация "По-диви Родопи" и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в "реуайлдинг" процесите в Източните Родопи", разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид.

В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация.

След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Михайлов.

Инициативата има за цел да подпомогнe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната. 

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид. 

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация "По-диви Родопи".

Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи.

Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк. 

Зоопаркът и Фондация "По-диви Родопи" планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

2025 © Варна е