Мобилно меню

Съвет от специалист: Внимавайте с кодовете за намаление при онлайн пазаруване!

Често, за да получите отстъпка, предоставяте в замяна личните си данни
Съвет от специалист: Внимавайте с кодовете за намаление при онлайн пазаруване!
611

В събралите се по празниците повече почивни дни много потребители отделят време да прегледат в Интернет продължаващите оферти с изкушаващи намаления. Често предложенията са съпътствани от възможност за предоставяне на допълнителни отстъпки при въвеждането на промоционални кодове. Получаваме ги на пощата си след наше съгласие с директен мейлинг от различни компании, виждаме ги на банери на сайтове или като спонсорирани постове в социалните мрежи.  

На кой любител на онлайн пазаруването обаче не му се е случвало при опит да използва ваучер за отстъпки да види съобщение от типа: „Този код вече е използван“, „Невалиден код за отстъпка“ и пр.

Важно е да видим условията за ползване на кода за отстъпка, както и срока, за който той се предоставя. Ако при опит да бъде използван, при спазването на всички обявени от търговеца правила и в посочения срок на активност, се изписва съобщение, че кодът е невалиден или че вече е използван, това прилича на нелоялна търговска практика и опит на магазина да стимулира продажби. Не само е некоректно спрямо потребителите, но е и нарушение на законодателството, обясни в ефира на БНР Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите".

„Една от основните цели на прилагането на този прийом е ние да „обиколим“ целия електронен магазин, да изберем това, което ни харесва, бидейки в съзнанието си с очакването, че ще получим обещаните проценти отстъпка. И след това, когато вече живеем с идеята, че тези продукти ще бъдат наши, изведнъж се оказва, че кодът не работи. Много малко вероятно е да се откажем от покупките в е-кошницата си, независимо от това, че няма да получим отстъпката“, коментира експертът.

Кодовете за отстъпки вече не само са елемент от онлайн пазаруването, но и се превръщат в съществен мотив за потребителите да извършат една или друга покупка от даден търговец, дори когато продуктите не са им необходими в момента или изобщо. Скорошно проучване сочи, че  61% от отговорилите заявяват, че "винаги" или "често" търсят купони, отстъпки, награди за връщане на пари или други начини да спестят от покупките си.

Много потребители си разменят кодове за отстъпки, като тук има риск от некоректност помежду им – да си предоставят вече използвани комбинации и да се окаже, че поради това не работят.

Съществуват дори търсачки за кодове за отстъпки, които откриват и предлагат на вниманието на потребителите оферти с обещанието да икономисат пари. Задължително е да не се доверявате сляпо на резултатите от търсенето и да проверите дали някъде другаде няма в момента дори по-изгодна оферта за избраните от вас продукти, съветват експертите от „Ние, потребителите“.

Редно би било тежестта за предпазване да не пада само върху клиентите, а и контролните органи да проследяват дали няма нарушаване на законодателството за защита на потребителите, тъй като макар и услугата по търсенето на подобни резултати да се предоставя безплатно, тя може да е свързана с реализирането на комерсиални намерения на конкретни икономически оператори и това да е в ущърб на интересите на потребителите. Трябва да се изследват алгоритмите на търсене и подреждане на резултатите.

Не е за подценяване и обстоятелството, че често, за да получи отстъпката, потребителят трябва да има регистрация в онлайн магазина и да влезе в акаунта си. Това означава, че той предоставя свои лични данни, които се обработват за целите на маркетинга и най-вероятно с даденото от него съгласие той ги е продал срещу намалението, предупреждават още специалистите.

2023 © Варна е / Източник: БНР

Площадката за едрогабаритни отпадъци във Варна вече функционира

Разположена е в Промишлена зона "Планова" в район "Владислав Варненчик"
Площадката за едрогабаритни отпадъци във Варна вече функционира
1127

Първата във Варна общинска площадка за безвъзмездно предаване на едрогабаритни отпадъци (ЕГО) вече е открита. Тя е разположена в Промишлена зона "Планова" в район "Владислав Варненчик". В нея ще се приемат сепарирани различни материали, генерирани от домакинствата по време на ремонтни дейности и почистване.

Проучват се терени и в други райони на Варна, където да бъдат обособени площадки за ЕГО – в район "Аспарухово", район "Приморски" и на границата между районите "Одесос" и "Младост", така че да бъде покрита голяма част от нуждите от такава услуга на територията на общината.

Регистърът на предадените от домакинствата отпадъци в бъдеще ще бъде интегриран чрез специален софтуер към системата за изчисляване на местните данъци и такси, така че гражданите, които предават надлежно сепариран ЕГО на площадката, да получават известно данъчно облекчение, обявиха от общината. В проектобюджета за 2025 г. са предвидени средства за подобряване на инфраструктурата на площадката, Община Варна ще търси и възможности за европейско финансиране за надграждане на дейността й.  

На общинския парцел с площ от 5 дка са разположени контейнери с обозначени кодове за следните видове отпадъци: хартия (без опаковки); плоско прозоречно стъкло (без дървени, алуминиеви, пластмасови и т.н. елементи); дървесина (излезли от употреба мебели – маси, столове, шкафове, гардероби, дървесни плоскости, палети, врати, дървесни опаковки, ламперия и др. без текстилна част); пластмаса – обемни изделия като маси, столове, бидони и др.; обемни отпадъци – матраци, дивани, фотьойли и др.; черни и цветни метали; строителни отпадъци от ремонтни дейности, сепарирани по видове: керемиди, плочки, керамични изделия; смеси от бетон, тухли; дървесина от строителни и ремонтни дейности (без мебели); пластмаса от строителни и ремонтни дейности.

На площадката не се приемат кашони и опаковки, цветно стъкло, зелени отпадъци, органични и опасни отпадъци, автомобилни гуми, смесена битова смет, излезли от употреба електроуреди.

Дейността на пункта няма да дублира тази на компанията за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки на територията на община Варна, уточниха от Общинско предприятие "Управление на проекти и озеленяване", което ръководи дейността на площадката.

В зоната са разположени още пункт за разглобяване и сортиране на отпадъци със смесен състав, както и зона за подготовка на годни за повторна употреба ЕГО след почистване и ремонт, зона за съхранение на ЕГО. Всички предадени отпадъци, които е възможно да бъдат рециклирани, ще бъдат предадени на съответните оползотворяващи компании, за да влязат отново в употреба.

Предадените от домакинствата ЕГО следва да бъдат с размер до 2 куб. м и маса до 1 т. годишно. Всички предадени отпадъци ще бъдат регистрирани, като гражданите следва да попълнят декларация за вида, количеството и произхода на предадения  отпадък. Право на това имат единствено физически лица.

Общинската площадка за предаване на ЕГО се намира на адрес: ул. "Перперикон" 11 (между бул. "Трети март" и бул. "Цар Освободител" над КАТ и комина). Работното време е от 09:30-13:00 и от 13:30-18:00 ч. от понеделник до неделя с изключение на официалните почивни и празнични дни.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна