Мобилно меню

Военноморският музей с вход свободен и много атракции в Деня на бащата

Инициативата на 8-и юни е посветена на специалната връзка между бащите и децата и всяка година в началото на лятната ваканция зарежда с много настроение семейната публика
Военноморският музей с вход свободен и много атракции в Деня на бащата

На 8 юни (събота) от 10:00 до 18:00 часа (влизането е до 17:30) с вход свободен и атрактивна програма във Военноморския музей ще се проведе традиционното за Националния военноисторически музей и филиалите му събитие – Ден на бащата. То е посветено на специалната връзка между бащите и децата и всяка година в началото на лятната ваканция зарежда с много настроение семейната публика.

Децата и родителите ги очакват много забавления, ще могат да се включат в различни развлекателни и образователни дейности. Очаква ги програмиране на роботи и изстрелване на хартиени ракети с тях, усвояване на техники за самозащита от таекуондо и балонено парти. Предвидено е време и за творческа изява на всички, които искат да работят с жив скандинавски мъх или пък да влязат в ролята на архитекти. Малчуганите ще имат възможността да се запознаят с японския театър Камишибай, да четат книжки и да редят пъзели в Морската читалня. Всички, които обичат морето, ще се запознаят с тайните на енигматичната професията на водолаза, а любителите на природата ще могат да се включат в синя акция, за да усвоят навика да рециклират. Заобиколени от икони в изложбата „Светци – воини и покровители на бойното поле“ децата ще разберат дори тънкостите на изографисването. 

ПРОГРАМА

  • 10:00 – 12:00 ч. – Изкуство и декорация от жив скандинавски мъх с Хоопо арт;
  • 10:00 – 13:00 ч. – Как се рисуват иконите с Школа „Иконопис” към ОДК;
  • 10:00 – 15:00  ч. – В Морската читалня на ВММ и игри с пъзели;
  • 10:00 – 18:00 ч. – Рециклирай пластмасовите бутилки и алуминиеви кенчета с клуб Power Jump;
  • 12:00 – 15:00 ч. – В света на техническите науки и програмирането с Училище по роботика „Robopartans“;
  • 14:00 – 16:00 ч. – Детска архитектурна работилница с Клуб на малкия архитект Archi Kids;
  • 14:00 – 16:00 ч. – Магия от балони с „Парти Джак” – Party Jack;
  • 15:00 – 17:00 ч. – Таекуондо с Клуб „Одесос“;
  • 15:00 – 18:00 – Водолазно оборудване и подготовка с Морски клуб „Приятели на морето“;
  • 16:00 – 18:00 – Магията на приказките и японския театър Камишибай заедно с най-добрите разказвачи от Treehouse.bg – Books & Wooden Toys.
2024 © Варна е / снимка: Военноморски музей - Варна

Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука, което повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване
Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Как работи първият във Варна смарт контейнер за компактиране на отпадъци демонстрира заместник-кметът по екология в общината Христо Рафаилов. Иновативният контейнер е монтиран в центъра на града, близо до Севастопол. Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука. Това повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване и се равнява на 5 стандартни 240-литрови кофи за некомпресирани отпадъци.

Пресата се захранва от 100% слънчева енергия и работи дори при ограничена светлина. Слънчевият панел и батериите му осигуряват до 72 часа автономност през цялата година, обясни Рафаилов. Устройството е проектирано и тествано в скандинавските държави.

Съдът има вградени датчици за ниво на запълване, за да няма ненужно събиране и извозване. Смарт контейнерът ще се почиства и извозва по стандартния начин от сметопочистващата фирма, но кратността на дейностите е намалена много: ако едно малко кошче се изхвърля няколко пъти в седмицата, то новото ще се обслужвано веднъж и то в най-натоварените периоди от годината, каза още Рафаилов. Той посочи, че кошчето не е за едри отпадъци от домакинствата, а отворът му е за опаковки и малки отпадъци, които най-често се изхвърлят от пешеходците.

95% от материалите на контейнера подлежат на рециклиране. Поцинкованата закалена стомана на корпуса е пожаробезопасна, устойчива на корозия и продължителна експлоатация. Механизмът на затваряне не позволява приток на кислород и горене вътре в съда, но въпреки това изхвърлянето на фасове от цигари е забранено, уточни зам.-кметът по въпросите на екологията. Съдът е проектиран така, че от него да не могат да бъдат изваждани и разпилявани отпадъци.

Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна. "Търсим иновативни решения. Тестовият период ще ни помогне да направим оптималната план-сметка "чистота" за следващата година", изтъкна Рафаилов и призова гражданите да пазят смарт контейнера. Мобилните камери ще следят за вандалски прояви и ще бъдат налагани глоби.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна