Мобилно меню

Военноморският музей с вход свободен и много атракции в Деня на бащата

Инициативата на 8-и юни е посветена на специалната връзка между бащите и децата и всяка година в началото на лятната ваканция зарежда с много настроение семейната публика
Военноморският музей с вход свободен и много атракции в Деня на бащата

На 8 юни (събота) от 10:00 до 18:00 часа (влизането е до 17:30) с вход свободен и атрактивна програма във Военноморския музей ще се проведе традиционното за Националния военноисторически музей и филиалите му събитие – Ден на бащата. То е посветено на специалната връзка между бащите и децата и всяка година в началото на лятната ваканция зарежда с много настроение семейната публика.

Децата и родителите ги очакват много забавления, ще могат да се включат в различни развлекателни и образователни дейности. Очаква ги програмиране на роботи и изстрелване на хартиени ракети с тях, усвояване на техники за самозащита от таекуондо и балонено парти. Предвидено е време и за творческа изява на всички, които искат да работят с жив скандинавски мъх или пък да влязат в ролята на архитекти. Малчуганите ще имат възможността да се запознаят с японския театър Камишибай, да четат книжки и да редят пъзели в Морската читалня. Всички, които обичат морето, ще се запознаят с тайните на енигматичната професията на водолаза, а любителите на природата ще могат да се включат в синя акция, за да усвоят навика да рециклират. Заобиколени от икони в изложбата „Светци – воини и покровители на бойното поле“ децата ще разберат дори тънкостите на изографисването. 

ПРОГРАМА

  • 10:00 – 12:00 ч. – Изкуство и декорация от жив скандинавски мъх с Хоопо арт;
  • 10:00 – 13:00 ч. – Как се рисуват иконите с Школа „Иконопис” към ОДК;
  • 10:00 – 15:00  ч. – В Морската читалня на ВММ и игри с пъзели;
  • 10:00 – 18:00 ч. – Рециклирай пластмасовите бутилки и алуминиеви кенчета с клуб Power Jump;
  • 12:00 – 15:00 ч. – В света на техническите науки и програмирането с Училище по роботика „Robopartans“;
  • 14:00 – 16:00 ч. – Детска архитектурна работилница с Клуб на малкия архитект Archi Kids;
  • 14:00 – 16:00 ч. – Магия от балони с „Парти Джак” – Party Jack;
  • 15:00 – 17:00 ч. – Таекуондо с Клуб „Одесос“;
  • 15:00 – 18:00 – Водолазно оборудване и подготовка с Морски клуб „Приятели на морето“;
  • 16:00 – 18:00 – Магията на приказките и японския театър Камишибай заедно с най-добрите разказвачи от Treehouse.bg – Books & Wooden Toys.
2024 © Варна е / снимка: Военноморски музей - Варна

Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Нужно е да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Даденото със закон право на отказ от онлайн покупка в 14-дневен срок изравнява ситуациите за потребителя, когато пазарува от интернет и във физически обект. Във физическия магазин всеки може да пипне, да провери функционалността на дадена стока, докато по интернет не може. Това поясни в интервю за Money.bg създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова и уточни, че важно изискване за позоваването на това право е стоката да не е ползвана, а само изпробвана.   

"14-дневният срок е даден да обмислим дали направената от нас през интернет покупка наистина ни е нужна, дали не е била импулсивна. Дали добитата от нас представа от описаното и изобразеното съответства на това, което действително получаваме", обясни тя. "Този 14-дневен срок започва да тече от момента на получаването на пратката", уточни Руменова във връзка с изразени от потребители притеснения, че при забавяне на  доставката се отнема от времето за реализиране на това право.

Тя посочи още, че докато правото на отказ се дава за разсмисъл и за сравняване на характеристиките и показателите на продуктите, то развалянето на сделката при предявяване на рекламация заради съществуващ дефект е само една от възможностите, които търговецът може да предложи за решаване на проблема. Другите са безплатни за потребителите ремонт или замяна.

Руменова каза, че при позоваването на правото на рекламация често между потребителя и търговеца се водят спорове дали дефектът действително е съществувал към момент на продажбата или е възникнал в резултат на неправилна употреба. Законодателят обаче е предвидил, че когато търговецът твърди, че потребителят неправомерно е въздействал върху продукта, то той е този, който трябва да го докаже с независима експертиза.

В студиото на Money.bg експертът коментира и необходимостта да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, за да може те да не заобикалят всички регулации, на които останалите електронни търговци се подчиняват. Според нея това е в интерес и на потребителите, и на лоялната конкуренция. "Често потребителите предпочитат стоките от тези платформи, защото са по-евтини и към момента търговците там имат политика директно да възстановяват парите при отказ от покупката. Но, ако един неизправен трансформатор ви е запалил дома, пожарът е нанесъл щети и на имотите на съседите и те заведат дела срещу вас, оправдано ли е да си купите електрически уред на три пъти по-ниска от пазарната цена, което да причини загуби за хиляди левове? А, ако се загуби човешки живот?", обърна внимание тя и припомни случай на обгоряло дете заради дреха от запалима материя, купена от една от китайските платформи.

По предложение на Габриела Руменова с цел по-висока степен на защита на потребителите след общественото обсъждане на Закона за еврото текст от него е бил допълнен така, че в първия месец след въвеждането на единната европейска валута, когато разплащането ще е и в двете валути, при липса на достатъчна наличност в евро, да се връща изцяло в лева, т.е. да не се допуска "смесено ресто".

2025 © Варна е